{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

تجمع صنفی جمعی از معلمان در شهرهای مختلف با هدف بهبود معیشت و پرداخت مطالبات ادامه دارد و تصاویر آنها در شبکه‌های مجازی بین کاربران دست به دست می‌شود.

اجرایی شدن ۸ مطالبه معیشتی و آموزشی معلمان
بیشتر بخوانید
به گزارش پندار آنلاین:

معلمان با در دست داشتن پلاکاردهایی خواسته‌های خود را مطرح کردند، آنها خواهان بیمه تکمیلی کارآمد، اجرای همسان‌سازی مستمری‌ها و افزایش سطح معیشت خود هستند. از جمله خواسته‌های معلمان، فعالیت رسمی تشکل‌های صنفی فرهنگیان، اختصاص بودجه مورد نیاز به آموزش و پرورش، پرداخت معوقات و حقوق فرهنگیان و بازنشستگان، توقف سیاست پولی‌سازی مدارس و اجرای اصل ۳۰ قانون اساسی و همچنین لغو بیمه ناکارآمد درمانی بوده است. برخی از فرهنگیان با بیان اینکه اگر چه وزارت آموزش و پرورش با طرح رتبه بندی معلمان تلاش دارد تا ارتقای شایستگی فرهنگیان را افزایش دهد و همچنین در حقوق و مزایای معلمان نیز تغییراتی ایجاد شود، می‌گویند در شرایط کنونی وضعیت معیشت و میزان دریافتی‌های فرهنگیان کفاف احتیاجات زندگی آنها را نمی‌دهد و بیشتر فرهنگیان مجبورند شغل دوم و سوم اختیار کنند که همین مسأله در راندمان و کیفیت کاری‌شان تأثیر نامطلوبی دارد. آنها در ادامه می‌افزایند انتخاب بیمه درمانی کارآمد از دیگر مطالبات فرهنگیان است و مسئولان آموزش و پرورش باید بیمه‌ای را برای معلمان انتخاب کنند که توان ارائه خدمات درمانی با کیفیت بالا و سطح تعهداتش نیازهای فرهنگیان را به‌خوبی پوشش دهد.

محمد نیک‌نژاد فعال صنفی معلمان درباره اعتراضات اسفند ماه فرهنگیان به خبرنگار «ایران» گفت: در سال تحصیلی جدید معلمان در چند مرحله دست به اعتراض زدند، آنها مثل اعتراض‌های اسفند ماه در سر کلاس حاضر نشدند و توقع داشتند که صدایشان را مسئولان آموزش و پرورش بشنوند اما متأسفانه پاسخی دریافت نکردند.

مهمترین مطالبه معلمان بحث بودجه بود. آنها می‌خواستند که مسئولان آموزش و پرورش در بحث بودجه بسیار جدی ورود کنند اما در خبرهایی که برخی نمایندگان مجلس به اعضای انجمن صنفی معلمان دادند بودجه آموزش و پرورش به‌طور جدی از سوی مسئولان پیگیری نشد. همین موضوع موجب شد تا آنها برای چندمین بار در سال تحصیلی جدید دست به اعتراض جمعی بزنند و معلمان شهرهای مختلف هم در این اعتراض همصدا شدند.

وی با اشاره به اینکه در این اعتراض‌ها دانش‌آموزان هم همراه معلمان‌شان بودند، تأکید می‌کند: این اعتراض‌ها یک حرکت صنفی است و معلم‌هایی که می‌آیند مدرسه و در کلاس درس حاضر نمی‌شوند می‌خواهند یک پیامی به مسئولان برسانند. آنها این پیام را بارها و بارها به مسئولان دادند و در هر تجمع گفتند که وضعیت معیشتی خوبی ندارند، اعلام کردند که بیمه کارآمدی ندارد و همچنین از تبعیض‌های آموزشی گفتند اما متأسفانه جوابی نشنیدند. معلم‌ها بر این باورند وقتی تأمین نباشند نمی‌توانند به‌خوبی روی کارشان تمرکز کنند و همین موضوع روی روند آموزشی دانش‌آموزان تأثیر می‌گذارد.

مهدی بهلولی فعال صنفی معلمان با اشاره به اینکه این بار دیگر معلمان ناامید شدند به خبرنگار «ایران» اعلام کرد: اخبار صنفی معلمان را پیگیری کردم و با چند نفر هم در این باره حرف زدم، متأسفانه معلمان فکر می‌کنند که کسی صدای آنها را نمی‌شنود.

وی تأکید کرد: موضوع معیشت بحث همیشگی معلمان است، شکاف حقوقی بین معلمان و دیگر کارکنان دولت یکی از مسائل مورد اعتراض است و آنها معتقدند که قانون خدمات کشوری درست اجرا نشده و معلمان مانند دیگر کارکنان کشور از مزایای حقوقی بهره‌مند نیستند. بیمه تکمیلی معلمان پایین‌ترین خدمات را به آنها ارائه می‌دهد و این موضوع بخصوص برای بازنشستگان که درگیر بیماری هستند سخت‌تر است. البته معلمان نسبت به‌ خصوصی‌سازی‌ آموزش و پرورش انتقادات بسیاری دارند، آنها می‌گویند که دسترسی به آموزش کیفی رایگان حق همه دانش‌آموزان است و باید مدارس استاندارد‌سازی‌ شوند. تبعیض آموزشی بسیار زیاد است و آنها می‌خواهند که عدالت آموزشی در همه شهرها رعایت شود.

ما پیگیریم

درباره حقوق و مطالبات فرهنگیان چندی پیش الهیار ترکمن معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش وپرورش در گفت‌و‌گو با «ایران» اعلام کرد: ما پیگیر این موضوع هستیم تا خزانه چک را در وجه آموزش و پرورش صادر کند، هر روز یا خودم یا وزیر پیگیر این موضوع هستیم، چندین بار به خزانه مراجعه کردیم و مشکلات همکاران را به اطلاع مسئولان رسانده‌ایم. ما هم قبول داریم که این حق معلمان است و باید بزودی پرداخت کنیم اما مشکل وزارت آموزش و پرورش نیست.

البته شرایط خزانه از لحاظ نقدینگی خاص است، ولی پیگیر هستیم که در اسرع وقت بتوانیم این مطالبات را پرداخت کنیم.

 

آیا این خبر مفید بود؟

اخبار مرتبط

ارسال نظر

 

گوناگون