{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

وزیر آموزش و پرورش گفت: در معدودی از مدارس، اعتراضات همکاران وجود داشته است که اگر این روش اعتراض حتی در یک مدرسه از کشور هم انجام شود، اقدامی ضد تربیتی است و گلایه و ناراحتی‌ام نه از اعتراض همکارانم بلکه از روش طرح اعتراض است چرا که بدآموزی برای دانش‌آموزان دارد.

واکنش متفاوت بطحایی به روش اعتراض برخی فرهنگیان
بیشتر بخوانید
به گزارش پندار آنلاین:

سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در آیین افتتاح مرکز آموزشی-رفاهی شهرستان مبارکه، اظهار کرد: مأموریت اصلی آموزش و پرورش، تربیت و آماده کردن نسلی است که فردای کشور را آنگونه که آرزوی ماست، محقق کند.

وی ادامه داد: مهم‌ترین رکن برای اینکه تربیت اتفاق بیفتد، نیروی انسانی است که در بسیاری مواقع، نقایص دیگر مؤلفه‌ها را جبران می‌کند و البته مؤلفه‌های مختلف نظام آموزشی، مسیر را برای رشد و تعالی کودکان و نوجوانان آماده می‌کنند و از این رو هر قدمی که برای معلم و این رکن تحول برداشته می‌شود، قدمی است که برای آینده کشور برداشته شده است.

بطحایی در ادامه افزود: تفاوت اصلی آموزش و پرورش با سایر دستگاه‌ها در لذتی است که معلم در قلب خودش احساس می‌کند و مستقیماً در تعلیم و تربیت دانش‌آموزان تأثیر می‌گذارد.

وی با بیان اینکه موظفیم تا جایی که می‌توانیم تلاش کنیم معلم با فکر و خیال بهتر به کارش بپردازد، گفت: تمام سطوح کشور به این باور رسیده‌اند و متأسفانه جامعه تعلیم و تربیت علی‌رغم مأموریت سنگین و هدف استراتژیک و مهمی که برعهده دارد، همواره فاصله داشته است هرچند در برخی از موارد این فاصله کاهش پیدا کرده است و معلم همچنان نگران تهیه اقلام معیشتی برای خانواده‌اش است.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه از ١٩سالگی توفیق حضور در سطوح مختلف خانواده آموزش و پرورش داشته‌ام، اظهار کرد: در تمامی این سال‌ها اهمیت نقش معلمان در جامعه و دغدغه‌های معیشتی آنان را درک کرده‌ام و هر زمان که مسؤولیتی داشته‌ام برای حل این مشکل تلاش کرده‌ام.

وی افزود: کشور با نیاز‌های بسیار عدیده‌ای مواجه است که نمی‌گذارد در کوتاه مدت بار سنگین معیشت را برداریم لذا تلاش می‌کنیم از راه‌حل‌هایی که قبلاً برای حل این مشکل به کار برده نشده است، استفاده کنیم.

بطحایی با اشاره به اینکه دولت با همکاری نمایندگان مجلس شورای اسلامی اقدامات بسیاری انجام داده است، گفت: متأسفانه با هجمه دشمن، با محدودیت‌ها و تحریم‌ها مواجه شده‌ایم که باعث شده تا به دلیل تورم قدرت عملیاتی ما نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کند؛ البته با همه این شرایط وظیفه داریم به فرایند تعلیم و تربیت خدشه وارد نشود.

وی با اشاره به اعتراضات برخی از معلمان در چند روز اخیر اظهار کرد: بعضی از همکاران بنده نسبت به این وضعیت اعتراض و شکوه دارند و این سختی نه بخاطر سختی معیشتی بلکه به این دلیل است که این سختی به طور ناخواسته اثر منفی برتعلیم و تربیت دانش‌آموزان می‌گذارد.

وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: در معدودی از مدارس اعتراضات همکاران وجود داشته است که این نوع و روش اعتراض حتی در یک مدرسه از کشور هم اگر انجام شود، اقدامی ضد تربیتی است و گلایه و ناراحتی‌ام نه از اعتراض همکارانم بلکه از روش طرح اعتراض است چرا که بدآموزی برای دانش آموزان دارد که معلم در دفتر مدرسه بنشیند و در کلاس درس حضور پیدا نکند و با این کار در حقیقت ضد عدالت رفتار کرده‌ایم.

وی تاکید کرد: در سال٩٧ لایحه رتبه بندی معلمان آماده شده است تا نظام پرداخت معلمان تصحیح و بخشی از مشکلات را برطرف کند و حوزه منابع ما با این روش اصلاح پیدا می‌کند و امیدوارم با اهتمام نمایندگان مجلس به فوریت مطرح، بررسی و تصویب شود.

بطحایی با اشاره به مشکلات استخدام نیرو‌های حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی اظهار کرد: آیین‌نامه‌ای در دست تهیه است و در دستور کار دولت قرار دارد تا در خصوص نوع استخدام این افراد بررسی شود.

وی افزود: چالش بسیار جدی در بدنه موضوع پرداخت بازنشستگان هستند که فاصله حقوقی آنان با شاغلان هم ترازشان بسیار زیاد است و از دو سال پیش دولت برای همطرازی اعتباراتی پیش‌بینی کرد و تاجایی که اطلاع دارم حدود ٣۵٠٠ میلیارد تومان برای کاهش این شکاف اختصاص پیدا کرده است.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: به طور قانونی اجازه نداریم در استخدام برای فرزندان فرهنگیان اولویت داشته باشیم، اما تلاش می‌کنیم تا بتوانیم با پیگیری‌ها در شرایط برابر این اولویت را ایجاد کنیم.

وی با اشاره به ادامه تحصیل فرهنگیان، اظهار کرد: برای کارکنان دولت که با یک مدرک وارد سیستم دولتی می‌شوند حداقل یک مدرک دیگر مجوز داده شده است، اما برای آموزش و پرورش باید ادامه تحصیل فرهنگیان توأم با استقلال باشد و اخیراً نمایندگان مجلس طرحی در دستور دارند که اگر تصویب شود این مشکل برطرف می‌شود.

بطحایی گفت: در مورد سه درصد استخدام جانبازان و معلولان این سهمیه در آموزش و پرورش استفاده و اولویت قانونی اجرا می‌شود.

وی تأکید کرد: تلاش می‌کنیم تا بخش عمده‌ای از معوقات آموزش و پرورش که در یک سال گذشته داشته است تا پایان سال ٩٧ پرداخت شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟

اخبار مرتبط

ارسال نظر

 

گوناگون