{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

تصویری از یک زن متکدی که سر یکی از چهارراه‌های معروف شرق تهران ایستاده و مشغول گدایی است را مشاهده می‌کنید.

زن گدایی که دستگاه کارت خوان دارد! +عکس
بیشتر بخوانید
به گزارش پندار آنلاین:

 تصویری از یک زن متکدی که سر یکی از چهارراه‌های معروف شرق تهران ایستاده و مشغول گدایی است را مشاهده می‌کنید

با چشمانی اندوهگین و نالان از وضع اقتصادی جامعه با دستانی سیاه به شیشه راننده‌ای که سوار بر خودرو است می‌کوبد و طلب پول می‌کند.

پس از سماجت‌های فراوان زن متکدی و چراغ ۱۲۰ ثانیه‌ای چهارراه همیشه شلوغ راننده با لحنی تمسخر آمیز به زن متکدی می‌گوید پول نقد ندارم و کارت بانکی همراهم است.

مرد جوان که منتظر سبز شدن چراغ بود و هیچ وقت به ذهنش خطور نمی‌کرد که زن گدا کارت خوان داشته باشداین زن از زیر چادر کارت خوان را بیرون کشید و تقدیم راننده کرد و راننده چاره‌ای جز کارت کشیدن ندید.

مراقب اسکیمر‌ها هنگام استفاده از دستگاه‌های کارت خوان باشید

رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا با اشاره به کلاهبرداری‌های صورت گرفته از طریق دستگاه‌های کارت خوان گفت: در یکی از روش‌های شایع کلاهبرداری از طریق دستگاه‌های کارت خوان، افراد سودجو با نصب قطعه‌ای سخت افزاری به نام اسکیمر اقدام به کپی برداری از اطلاعات مهم کارت بانکی افراد می‌کنند.

سرهنگ دوم علیرضا آذردرخش افزود: اسکیمر دستگاهی است که از آن برای کپی کردن اطلاعاتی که در نوار مغناطیسی کارت‌های بانکی وجود دارد استفاده می‌شود و فرد مجرم در فرصتی مناسب این اطلاعات را با استفاده از نرم افزاری خاص در کارت‌های بانکی خام کپی رایت کرده و می‌تواند از حساب قربانی برداشت وجه داشته باشد.

وی در توصیه به هموطنان عزیز گفت: انجام عملیات بانکی توسط مشتری و دقت در هنگام خرید می‌تواند از کپی شدن کارت بانکی جلوگیری کند ضمن اینکه رمز عبور را خود مشتری باید وارد نماید.

سرهنگ آذردرخش تاکید کرد: وارد کردن رمز عبور توسط مشتری می‌تواند تضمین کننده امنیت کارت بانکی وی باشد چرا که حتی در صورت نصب اسکیمر بر روی دستگاه کارت خوان، بدون اطلاع از رمز عبور، امکان برداشت از حساب وی امکان پذیر نخواهد بود.

رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ادامه داد: مدتی است استفاده از کارتخوان‌های سیار رو به افزایش است و استقبال هموطنان از این دستگاه باعث شده تا وقوع کلاهبرداری در این حوزه افزایش پیدا کند.

سرهنگ آذردرخش در تشریح این روش گفت: کارت خوان‌های سیار، نسل جدیدی از دستگاه‌های کارتخوان است که با استفاده از خدمات سامانه تلفن همراه به شبکه بانکی متصل شده و تراکنش‌های بانکی را با استفاده از شبکه تلفن همراه و استفاده از سرویس‌های GMS و GPRS انجام می‌دهد.

وی افزود: نکته مهمی که اینجا مطرح می‌شود، امنیت این دستگاه‌ها و استفاده کنندگان از آن‌ها است.

این مقام مسئول ادامه داد: در یکی از تازه‌ترین پرونده‌های تشکیل شده در پلیس فتا، فرد سود جو که داری شغل میوه فروشی سیار بوده با استفاده از دستگاه کارت خوان سیار و نصب اسکیمر بر روی آن اقدام به سرقت اطلاعات بانکی مشتریان خود نموده و با استفاده از رمز ورود که معمولاً خود قربانی آن را در اختیار مجرم قرار داده اقدام به برداشت از حساب بانکی تعداد زیادی از هموطنان نموده است.

سرهنگ آذردرخش اعتماد بیش از حد هموطنان را یکی از عوامل موثر در وقوع چنین کلاهبرداری دانسته و گفت: اگر هموطنان عزیز در هنگام خرید، خودشان عملیات پرداخت را انجام دهند و رمز عبور را وارد نمایند، امکان سوءاستفاده وجود نخواهد داشت.

این مقام مسئول نظارت بانک مرکزی و سایر دستگاه‌های مرتبط، بر نحوه عملکرد و احراز هویت افراد متقاضی دریافت دستگاه کارت خوان را بسیار مهم دانست و گفت: ساماندهی دارندگان دستگاه‌های کارت خوان می‌تواند نقش بسزایی در کاهش وقوع جرائم در این حوزه داشته باشد.

وی به شهروندان توصیه کرد: حتما مراقب باشند در خرید از دست فروشان یا افرادی که دستگاه‌های کارت خوان سایر دارند در دام اسکیمر نیفتند و دستگاه کارت خوان آن‌ها چسب خورده و یا شکسته نباشد و یا قطعه‌ای اضافه نداشته باشد.

این مقام مسئول با بیان اینکه به هیچ وجه رمز کارت خود را به فروشندگان نگویند، تاکید کرد: هموطنان عزیز خودشان رمز بانکی را در هنگام خرید وارد نمایند.

سرهنگ آذردرخش در خصوص ضرورت تغییر رمز بانکی کارت‌ها به صورت دوره‌ای گفت: تغییر رمز ماهانه و دوره‌ای یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از عملی شدن اهداف مجرمانه مجرمان سایبری است.

رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا در پایان گفت: هموطنان عزیز در صورت مواجهه با موارد مشکوک می‌توانند آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، لینک ثبت گزارشات مردمی به پلیس فتا اعلام نمایند

 

آیا این خبر مفید بود؟

اخبار مرتبط

ارسال نظر

 

گوناگون