{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

هاشمی در گفت و گو با پندارآنلاین:

رئیس فراکسیون غذا و داروی مجلس، بابیان‌اینکه افزایش نرخ مواد اولیه مورد نیاز بسته‌بندی دارو بر نرخ نهایی داروها اثرگذار است بر ضرورت تشکیل کمیته‌ای سه جانبه‌گرا برای ایجاد تعادل در بازار دارو تاکید کرد.

تعدیل نرخ دارو نیازمند تشکیل کمیته‌ای سه‌جانبه‌گرا است
بیشتر بخوانید
به گزارش پندار آنلاین:

همایون هاشمی در گفت وگو با پندارآنلاین، در مورد وجود تناقض در انتشار اخباری مبنی بر نبود افزایش نرخ دارو در نیمه دوم سال در حالی که هزینه بسته‌بندی دارو 3 برابر افزایش داشته است، گفت: متاسفانه گاه شاهد اظهارنظرهای غیرکارشناسی از سوی مسئولان هستیم، بنابراین توصیه می‌کنم سازمان‌هایی که متولی حوزه دارو بوده و نقش راهبردی دارند به موضوع تنوع اظهارنظرها دقت داشته باشند.

نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب درمجلس شورای اسلامی، ادامه داد: به دنبال اطلاعاتی که از اتاق ایران، صاحبان صنعت دارو و مسئولان وزارت بهداشت به دست آوردیم، جدولی را شامل چندین مولفه ارائه دادند که نشان می‌دهد هر کدام نقش ویژه‌ای در افزایش یا کاهش نرخ کالاهای مورد نیاز تولیدکنندگان دارو از جمله ماده اولیه که وارد می‌شود و و شیشه و جعبه‌هایی که به عنوان حامل دارو استفاده می‌شوند، دارند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: هم‌اکنون هزینه تامین کارتن و مواد اولیه‌ای که پتروشیمی‌ها اقدام به تولید آن برای بسته‌بندی دارو می‌کنند، افزایش زیادی داشته است، کما اینکه بر اساس گزارشی که به ما ارائه دادند، نرخ این محصولات بیش از 200 درصد افزایش داشته است.

وی تصریح کرد: قطعا افزایش نرخ محصولات مورد نیاز برای بسته‌بندی دارو اعم‌از شیشه و سایر مواد تولید حامل‌های دارویی بر نرخ نهایی دارو تاثیرگذار خواهد بود، همچنین هزینه واردات مواد اولیه، دستمزد کارگر، آب و برق شرکت‌های دارویی که دستخوش تغییراتی شده نیز در نرخ دارو اثرگذار خواهد بود.

هاشمی در ارائه پیشنهادی به مسئولان حوزه دارو یادآورشد: هم‌اکنون بجای این گونه اظهارنظرها باید وزارت بهداشت تدبیری برای ایجاد کمیته سه‌جانبه‌ای بیندیشد که یک وجه آن دولت یا وزارت بهداشت، یک وجهش صاحبان صنایع، انجمن‌ها و یا نمایندگان آنها باشند و وجه دیگر آن هم دستگاه‌های نظارتی همچون مجلس باشند که با سه جانبه‌گرایی و توجه به نظرات و مشکلات تولیدکنندگان و صاحبان صنعت دارو و اعمال نظر دستگاه‌های نظارتی با رویکرد پیشگیرانه و دانش میدانی خود برای قیمت‌گذاری در حوزه دارو تصمیم‌گیری کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، خاطرنشان کرد: روش کنونی برای تعیین نرخ دارو اعتراض صاحبان این صنعت را در بر داشته است، چرا که یک طیفی افزایش قیمت را از 4 تا 50 درصد اعمال می‌کنند که قطعا این شیوه قیمت‌گذاری حتی در کوتاه مدت هم نمی‌تواند پاسخگوی مطالبات حوزه دارو باشد.

رئیس فراکسیون غذا و دارو مجلس شورای اسلامی، تاکیدکرد: البته کاهش نرخ نباید بدون دلیل و توجیه باشد، اما ناچار هستیم برای اینکه بتوانیم ظرفیت کشور را در زمینه تولید دارو حداقل در همین سطح حفظ کنیم، باید وضعیت تولیدکنندگان و صاحبان این صنعت را در قیمت‌گذاری‌ها در نظر بگیریم، چرا که اگر به این مهم توجه نشود، قطعا این صنعت دچار آشفتگی خواهد شد و کمترین نتیجه آن هم کاهش میزان تولید، تعدیل نیرو و در نهایت خسارت به کشور خواهد بود.

آیا این خبر مفید بود؟
آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

اخبار مرتبط

ارسال نظر

 

گوناگون