{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

اثر تصرف افغانستان بر قیمت طلا چه می تواند باشد آیا قیمت طلا صعود می کند یا خیر؟ در بازار بیت کوین چه خبر است؟

قدرت گرفتن طالبان چه اثری بر قیمت طلا دارد آیا افزایش تنش های ژئوپلیتیکی در افغانستان می تواند فاز صعودی جدیدی را در بازار طلا آغاز کند؟ برخی تصور می کنند این اتفاق محتمل است اما نیکی شیلز ، رئیس گروه فلزات MKS PAMP ، می گوید: "تشدید رویدادها در افغانستان نباید واقعاً بر قیمت طلا تأثیر بگذارد؛ زیرا ارتباط کلان/اقتصادی افغانستان با بازارهای وسیع تر بسیار محدود است."از دید او بازار طلا در عوض طالبان تحت تأثیر داده های کلان، قیمت دلار آمریکا و انتظارات بازار در مورد اعلام سیاست پولی فدرال رزرو قرار دارد.

اما بازار طلا در برابر قدرت گرفتن طالبان مصون از هر تغییری است؟ شاید طالبان بازار طلا را صعودی نکند اما می تواند قیمت طلا را کاهشی کند چگونه؟ کیتکو به نقل از شیلز می نویسد: فعالان بازار طلا نمی توانند فراموش کنند که افغانستان بیش از ۷۰۰ هزار اونس طلا دارد و هرگونه فروش قابل توجه فلز زرد برای جمع آوری پول نقد می تواند بر بازار طلا تأثیر منفی بگذارد.قیمت طلا در سطح ۱۷۸۶ دلار قرار دارد که در مقایسه با روز قبل تغییری نداشته است.

کاهش شدید حجم استخراج بیت کوین

بهبود ۶۵ درصدی قیمت بیت کوین از زیر ۲۹ هزار و ۵۰۰ دلار در ۲۰ ژوئیه به اوج ۴۸۲۰۰ دلار در ۱۴ آگوست کمتر از یک ماه طول کشید اما در معاملات روز گذشته بیت کوین روند نزولی به خود گرفت و به زیر سطح ۴۵ هزار دلار رسید.

سایت btcpeers گزارش داد: به دنبال توقف عملیات رمزنگاری توسط دولت چین در ماه مه(اواسط بهار) ، بیت کوین با کاهش قابل ملاحظه ای در حجم استخراج مواجه شد. بسیاری از معدنچیان مجبور به ترک این کشور آسیایی شدند و اکثریت نرخ هش به اروپا و ایالات متحده نقل مکان کرد.

هش ریت (HashRate) یا هش پاور (Hash Power) معیاری برای اندازه‌گیری عملکرد یک دستگاه ماینر است.این نرخ میزان سرعتی که یک ماینر موفق به حل هش‌ می‌شود تا پاداش دریافت کند را نشان می‌دهد. در روند استخراج بیت کوین، بلاک‌های حاوی تراکنش‌های تاییدشده، پیش از اضافه شدن به بلاک چین می‌بایست هش شوند. به روند هش شدن بلاک‌ها نیز هشینگ (Hashing) می گویند.نرخ هش به زبان ساده سرعتی است که دستگاه‌های استخراج کننده بر اساس آن عمل می‌کنند.

در آستانه مقابله با بحران که در ماه مه(اواسط بهار) آغاز شد ، قدرت استخراج بیت کوین به ۱۸۰ EH/s رسید و قبل از آن بیش از ۵۰ درصد کاهش یافت. با این حال ، نرخ هش تقریباً ۲۵ افزایش یافته است مشکل اصلی افزایش درآمد ، مشکل استخراج بیت کوین است در ماه تیر ، استخراج شبکه ۲۸ درصد سقوط کرد ، این بدان معناست که استخراج بیت کوین نسبتاً سودآورتر شد.

 

آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

دیگر رسانه‌ها