{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

در گفت‌وگو با یک کارشناس بازار سرمایه مطرح شد:

کارشناس بازار سرمایه معتقد است که برای بهتر شدن معاملات بازار سهام سه گام اساسی نیاز است تا تاثیر بورس را در اقتصاد کشور حس کنیم.

بورس از خردادماه روندی معقول را در پیش گرفت و توانست با پایان دادن به روند هیجانی معاملات خود، روزهایی پر رونق را در مسیر سرمایه‌گذاران قرار دهد.

در ادامه بازگشت تعادل به معاملات بورس، بازار سهام در تیر ماه روزهایی بهتر از روند معاملات در ماه خرداد را تجربه کرد اما همچنان با توجه به ارزش ناچیز ارزش معاملات این بازار، اکثر کارشناسان معتقد به وجود ترس سهامداران برای ورود سرمایه های خود به این بازار بودند.اما بازار از نخستین روزهای مرداد ماه با شتابی بیشتر از خرداد و تیر ماه به رشد خود ادامه داد و به مرور با اعتماد دوباره سهامداران و افزایش ورود نقدینگی به این بازار زمینه ورود شاخص بورس به ۱.۵ میلیون واحد در روزهای پایانی مرداد ماه فراهم شد.

حال به نظر می‌رسد با توجه به ارزندگی سهم‌ها انگیزه برای سهامداران بورسی نیز بالا رفته و وضعیت رکودی در سایر بازار‌ها افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در بورس را تقویت کرده است. به گونه‌ای که در جریان معاملات بازار سرمایه در هفته‌ گذشته طی ۴روز معاملاتی تعداد ۴۹میلیارد و ۳۱۱میلیون انواع اوراق بهادار به ارزش ۴۱۰هزار و ۴۲میلیارد ریال در بیش از ۴میلیون و ۹۳۸هزار و ۳۳۱دفعه مورد معامله قرار گرفت که به ترتیب ۱۱۵، ۱۴۷ و ۱۵۴ درصد رشد را نسبت به هفته قبل‌تر تجربه کردند کارشناسان بورسی معتقدند؛ اگر شرایط حال حاضر بدون تغییر ادامه داشته باشد، بازار به روند رو به رشد خود ادامه خواهد داد و با توجه به صعودی شدن نرخ ارز، شرایط تورمی در کشور رشد خواهد کرد که می‌تواند امتیازی برای رشد بازار سرمایه باشد. با این حال، عده‌ای هنوز نگران رشد بازار سرمایه هستند و معتقدند رشد نرخ ارز، پایدار نیست و بازار سرمایه هم پتانسیل افت دارد.

 

در همین راستا ما درگسترش نیوز با یک کارشناس بازار سهام به گفتگو پرداختیم برای خواندن مشروح این گزارش با ما همراه باشید:

سعید-اسلامی-بیدگلی

شکوفایی بازار اولیه با رونق بورس

سعید اسلامی بیدگلی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با گسترش نیوز گفت: از نگاه اقتصاد کلانی، بورس بازاری نیست که همواره در مسیر صعود باشد، بلکه بورس بازاری است که در آن ابزارهای مختلف مالی وجود دارد و سرمایه گذران با ریسک پذیری های متفاوت می توانند سرمایه گذاری کنند و بازده مورد انتظار خود را به دست بیاورند. رونق بازار سهام می تواند سبب شکوفایی بازار اولیه و تامین مالی بخش واقعی اقتصاد شود. این تصوری که به دلیل اتفاقات سال های ۹۸ و ۹۹ در بازار شکل گرفت که بازار باید هر روز ۵ درصد رشد کند همان تصوری است که سبب ترکیدن حباب های بزرگ در بازار سرمایه ایجاد شده است.

وی ادامه داد: اما اینکه اگر رشد مدام در بورس بخواهیم باید بدانیم که بخش بزرگی از این بازار متاثر از متغییر های اقتصاد کلان است، البته می دانیم متغییر های اسمی در بازار سرمایه در اثر تورم تغییر می کند،‌ اما اگر اقتصاد کشور و به ویژه صنایعی که در بازار سهام وجود دارد اگر با چشم انداز رو به رشد مواجه شوند تاثیر بسزایی در قیمت شرکت ها و ورود منابع جدید به بازار سرمایه دارد.

سه گام اساسی برای بازگشت روزهای خوب بورس

این کارشناس بازار سهام در پایان اظهار کرد: اگر می خواهیم به رشد بازار سرمایه کمک کنیم گام اول این است که متغییرهای اقتصاد کلان در کشور رو به بهبود برود و کاری کنیم که به کاهش ریسک های غیر سیستماتیک در بازار برسیم. گام بعدی این است که ما صنایع سودآور کشور را به سمت بازار سهام بکشانیم و رقابت را در میان شرکت های بزرگ افزایش دهیم تا بورس اتوبانی شود برای تامین مالی شرکت های بزرگ کشور و گام آخر این است که ساختارهای بازار سرمایه هم به نفع سرمایه گذاری های مستقیم و هم به نفع افزایش نقدشوندگی و شفافیت تغییر کند. این عوامل نه تنها سبب رشد بازار می شود بلکه عامل اصلی توسعه بازار هم می شود.

آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

دیگر رسانه‌ها