{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|
تمام مراحل سوار شدن هواپیما
بیشتر بخوانید
به گزارش پندار آنلاین:

هواپیما یکی از محبوب‌ترین وسایل نقلیه برای سفرهای طولانی است. افراد شاغلی که وقت محدودی دارند و می‌خواهند سریع به مقصدشان برسند، یا کسانی که برای یک سفر تفریحی برنامه‌ریزی کرده‌اند، معمولا هواپیما را به دیگر وسایل ترجیح می‌دهند. کوتاه بودن زمان سفر و امکاناتی که خطوط هوایی در اختیار مسافران قرار می‌دهند باعث شده که هواپیما محبوبیت زیادی داشته باشد.

برای مسافرت با هواپیما باید یک سری مراحل را طی کنید که سفرتان بی‌دردسر انجام بشود. مثلا اگر بخواهید به سفر خارجی بروید قبل از اینکه بلیط هواپیما را بخرید، به فکر پاسپورت و ویزا باشید. در این نوشته مراحلی که باید قبل و حین سوار شدن به هواپیما بگذرانید را توضیح می‌دهیم.

انتخاب و خرید بلیط هواپیما

بعد از اینکه مقصد و تاریخ رفت و برگشتتان را مشخص کردید، باید به سراغ خرید بلیط هوایپما خارجی یا داخلی بروید. برای اینکار می‌توانید با شیوه‌ی قدیمی به آژانس‌های مسافرتی زنگ بزنید و ازشان بلیط را بخرید، یا می‌توانید از سایت‌های خرید آنلاین بلیط استفاده کنید. حسن خرید از این سایت‌ها این است که می‌توانید قیمت ایرلاین‌های مختلف را برای روزها و ساعت‌های مورد نظرتان چک کنید و این قیمت‌ها را با هم مقایسه کنید. وجود داشتن قیمت در این سایت‌ها باعث شده که ایرلاین‌ها مجبور شوند با هم رقابت کنند و این رقابت باعث کاهش قیمت بلیط شده است. سایت‌های خرید آنلاین بلیط هواپیما این امکان را به شما می‌دهند که قیمت روزهای قبل و بعد از زمان انتخابیتان را هم ببینید و در صورت تمایل بلیط ارزان‌تر را انتخاب و خریداری کنید.

1گ

آماده‌سازی مدارک

اگر به سفر خارجی می‌روید باید از قبل برای پاسپورت اقدام کرده باشید. غیر از کشورهایی مثل ترکیه که با آن‌ها قرارداد لغو روادید داریم، برای اقامت در کشورهای مختلف نیاز به ویزا دارید. پروسه‌ی دریافت ویزا برای برخی از کشورها بسیار زمانبر است. پس از قبل برای رزرو وقت سفارت و دریافت ویزا برنامه‌ریزی داشته باشید. موقع حرکت به سمت فرودگاه غیر از بلیط هواپیما باید مدارک شناسایی را هم همراهتان داشته باشید. همراه نداشتن این مدارک باعث می‌شود در سوار شدن به مشکل بخورید.

 

چک کردن وزن و سایز چمدان

سفر با هواپیما محدودیت‌های مخصوص به خودش را دارد. در سفرهای هوایی فقط تا حد مشخصی می‌توانید بار همراه داشته باشید. موقع خرید بلیط هواپیما این موضوع را بررسی کنید و وقتی می‌خواهید چمدانتان را آماده کنید، وزن مجاز را در نظر داشته باشید. در صورتیکه باری که همراه دارید بیش از حد مجاز باشد، یا باید وسایلتان را سبک کنید و یا باید جریمه پرداخت کنید. این جریمه در ایرلاین‌های خارجی زیاد است. پس بهتر است از قبل برای جریمه نشدن برنامه‌ریزی داشته باشید.

غیر از وزن، برای کیف و چمدانی که با خودتان به داخل هواپیما می‌برید هم محدودیتی وجود دارد. در سایت ایرلاینی که با آن قرار است سفر کنید و یا روی بلیط، شرایط ساک دستی یا به اصطلاح کابین نوشته شده است. اگر ابعاد این ساک بیشتر از حد مجاز باشد، نمی‌توانید آن‌را با خودتان به داخل ببرید.

پرداخت عوارض خروج از کشور

قبل از اینکه بتوانید سوار هواپیما شوید باید مبلغی را تحت عنوان عوارض خروج از کشور بپردازید. برای پرداخت این مبلغ هم می‌توانید به شعب بانکی مراجعه کنید و هم می‌توانید به صورت آنلاین آن را پرداخت کنید. پرداخت آنلاین این حسن را دارد که لازم نیست در ترافیک بمانید و می‌توانید به این طریق از تلف شدن وقتتان جلوگیری کنید.

همراه داشتن بلیط هواپیما

اگر بلیط هواپیما را به صورت اینترنتی بلیط خریده باشید، کدی به موبایل و ایمیلتان ارسال می‌شود که در فرودگاه با ارائه‌ی این کد، بلیط را دریافت می‌کنید. ضمنا می‌توانید پرینت بلیط را خودتان تهیه کنید.

تحویل بار

2

بعد از اینکه پاسپورت و بلیطتان را در فرودگاه چک کردند، باید وضعیت بارتان را مشخص کنید. اگر باری که همراهتان است را می‌خواهید با خود به داخل هواپیما ببرید، لازم نیست کار خاصی انجام دهید. اما اگر می‌خواهید چمدان‌هایتان را در قسمت بار هواپیما بگذارید، باید قبل از سوار شدن تحویلشان بدهید. در اینجا مسئولین ایرلاین مستقر در فرودگاه چمدان‌هایتان را وزن می‌کنند و در صورتی که وزنشان بیش از حد مجاز نباشد، یک برچسب رویشان می‌زنند و به قسمت بار تحویل می‌دهند. اگر هم وزن بیش از حد مجاز باشد باید مبلغی را به عنوان جریمه بپردازید تا بارتان را تحویل بگیرند.

سوار شدن

بعد از تحویل بار دیگر لازم نیست کار خاصی انجام بدهید. کافی است LCDهای فرودگاه را چک کنید و به صدای گوینده‌ی فرودگاه دقت کنید تا گیتی که باید برای سوار شدن از آن عبور کنید را پیدا کنید. بعد از اینکه در بلندگوها اعلام کردند که گیت باز شده، به گیت اعلام شده بروید و بلیطتان را تحویل بدهید. بعد از اینکه سوار هواپیما شدید می‌توانید بلیط هواپیما را به مهمان‌دار نشان بدهید و بپرسید که صندلی شما کجاست.

سفر با هواپیما پیچیدگی خاصی ندارد و فقط باید چند مرحله‌ی ساده را طی کنید. در این نوشته به توضیح این مراحل پرداختیم و توضیح دادیم در هر مرحله دقیقا چه کاری را باید انجام دهید.

آیا این خبر مفید بود؟

اخبار مرتبط

ارسال نظر

 

گوناگون