{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

همزمان با نزدیک شدن به پایان مهلت صادرکنندگان برای بازگشت ارزصادراتی و کاهش تقاضا در بازار، قیمت ارز در بازار کاهشی شده تا جایی که قیمت دلار نسبت به دیروز بیش از ۲ هزار تومان کاهش یافته است.

کاهش ۲۵۰۰ تومانی قیمت دلار در یک روز/ فروشنده‌ها زیاد شدند

بعد از تشدید نوسانات ارزی در بازار و پیشروی قیمت دلار تا کانال ۲۶ هزار تومانی، از ظهر دیروز مدار قیمتی در بازار ارز تغییر جهت داده و با ورد به سیر نزولی شاهد ریزش قیمت ارز هستیم.

همزمان با ریزش قیمت‌ها در بازار ارز، قیمت دلار از ۲۶ هزار تومان صبح یکشنبه به ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان در ظهر امروز دوشنبه رسیده است؛ البته فعالان بازار پیش بینی می‌کنند که قیمت ارز در ساعات پایانی معاملات امروز کاهش بیشتری را تجربه کند.

فعالان بازار ارز می‌گویند: بعد از آغاز روند نزولی قیمت‌ها در بازار، تقاضا برای خرید ارز کاهش یافته و فروشنده‌ها بیشتر از روز‌های قبل شده اند. این اتفاق فرایندی عادی در بازار است چراکه معمولاً هر زمان بازار معکوس می‌شود، اکثر دارندگان ارز، فروشنده می‌شوند.

پیش از این بازاری‌ها و کارشناسان اقتصادی پیش بینی کرده بودند که با پایان مهلت صادرکنندگان برای بازگشت ارز صادراتی، قیمت ارز در بازار کاهش یابد چراکه در هفته‌های اخیر سیل تقاضا برای خرید ارز از سوی صادرکنندگان به منظور ایفای تعهداتشان موجب تشکیل صف خرید ارز در بازار شده بود.

هرچند رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی در همین ارتباط تأکید کرده که "متأسفانه در مقطع دو هفتهٔ اخیر، در کنار تعلل برخی صادرکنندگان برای عرضه ارز خود، برخی از سودجویان درصدد فروش ارز به واردکنندگان به‌نرخ‌های نامتعارف بوده‌اند.

به واردکنندگان محترم توصیه می‌کنم که چند روزی را تحمل کرده و از چند روز آینده، به‌تدریج نیاز خود را از سامانه نیما تأمین نمایند.

از صادرکنندگان محترم نیز انتظار می‌رود در فرصت چندروز باقی‌مانده از فرصت ایفای تعهد، ارز‌های خود را با نرخ‌های منطقی در بازار عرضه کنند تا خریدار لازم را داشته باشد. "

بازاری‌ها می‌گویند: بعد از اطمینان آقای همتی به وارکنندگان برای تامین ارز با قیمت مناسب در روز‌های آینده، تقاضا برای خرید ارز از سوی واردکنندگان نیز در بازار بسیار کم شد؛ بنابراین با اتمام مهلت صادرکنندگان برای بازگشت ارز صادراتی و عدم تمدید این مهلت از سوی بانک مرکزی، تقاضا برای خرید ارز کاهش یافته ضمن آنکه عرضه ارز در بازار نیز افزایش یافته است؛ برخی منابع می‌گویند بانک مرکزی بنا دارد از ۳۱ تیرماه با ورود جدی به بازار، قیمت ارز را برگرداند.

برهمین اساس هم البته طی دو روز گذشته بازارساز در سامانه نیما ۳۰۰ میلیون دلار عرضه کرده است که طبق اعلام بانک مرکزی میانگین قیمت دلار در این سامانه ۱۸ هزار و ۳۰۰ تومان بوده است.

گفتنی است، یکی از نشانه‌هایی که کارشناسان ارزی را هم به کاهش قیمت ارز از روز‌های آینده امیدوار کرده، اختلاف بالای قیمت خرید و فروش ارز در صرافی‌های بانکی است؛ امروز قیمت خرید و فروش دلار و یورو در این صرافی‌ها ۱۰۰۰ تومان اختلاف داشت. فعالان بازار معتقدند بازارساز به‌زودی با ورود جدی به بازار قیمت‌ها را برمی‌گرداند و شاید اتفاقی مشابه شهریور ۹۷ در انتظار بازار باشد.

بسیاری از بازاری‌ها پیش‌بینی می‌کنند که به‌زودی ریزش شدید قیمت‌ها در بازار ارز رخ خواهد داد و این موضوع حتی در کانال‌های دلالی ارز نیز مطرح شده است و به خریداران هشدار می‌دهند که فعلاً در قیمت‌های بالا خرید ارز نداشته باشند چراکه حتماً ریزشی سنگین در راه است.

یکی از فعالان بازار در همین ارتباط درباره وضعیت بازار ارز با وجود رکورد‌های بالا و ثبت دلار ۲۵ هزارتومانی می‌گوید: ان‌شاءالله از روز‌های آینده حتماً وضعیت تغییر می‌کند، حتماً بعد از ۳۱ تیرماه بازارساز ورود جدی خواهد کرد و قیمت‌ها برمی‌گردند.

او معتقد است فشار صادرکنندگان به بازار ارز نیز بعد از ۳۱ تیرماه کم خواهد شد چراکه با پایان مهلت بانک مرکزی برای بازگشت ارز صادراتی، صادرکنندگان باید طبق دستورالعمل جدید ارزی، با نرخی که بانک مرکزی تعیین می‌کند ارز را بفروشند و برایشان بصرفه نیست که از بازار آزاد ارز بخرند و به بانک تحویل دهند؛ بنابراین از اول مردادماه تقاضا برای خرید ارز کاهش چشم‌گیری خواهد داشت، و بر همین اساس هم فعالان بازار و صرافی‌ها نیز اذعان دارند که نرخ‌های بالایی که این روز‌ها برای انواع ارز به‌خصوص دلار در بازار آزاد ثبت شده است خیلی ماندگار نیست و بانک مرکزی حتماً بعد از پایان مهلت بازگشت ارز‌های صادراتی قیمت‌ها را برمی‌گرداند.

البته عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی نیز در تازه‌ترین یادداشت اینستاگرامی خود به این موضوع اشاره و تأکید کرده است که "با اقدامات در دست اجرا به‌تدریج و در روز‌های آینده بازار ارز به آرامش خواهد رسید.

این تصور که بانک مرکزی و دولت برای کنترل بازار ارز اقدامی نمی‌کنند، یا اینکه تصور می‌شود برای تأمین کسری و یا دلایل دیگر، نرخ ارز را بالا می‌برند، بی‌اساس و یک برداشت و تصور کاملاً اشتباه است. "

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

پندار اقتصادی

دیگر رسانه‌ها