{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

طلا احتمالا این هفته سقوط خواهد کرد.

قیمت طلا امروز ارزان می‌شود؟ + پیش بینی قیمت طلا

قیمت طلا با مولفه های تازه ای رو به رو شده که احتمالا موج سقوط را تجربه خواهد کرد. قیمت طلا از ابتدای هفته قبل حرکت صعودی داشت که ایستاد و حالا در آغاز هفته جدید انتظار سقوط جدی شده است . قیمت طلا متاثر از 4 رویداد مهم در این هفته است که در این مطلب به آن خواهیم پرداخت. قیمت طلا در  سطح جهان نیز با تلاطم بسیاری مواجه شده است. پیش بینی  قیمت طلا   در این هفته را در ادامه می خوانید:

 

قیمت طلا و وام بانک جهانی به ایران

 

وام بانک جهانی به ایران نیز خبر مهم دیگر است. بانک جهانی از طریق سازمان بهداشت جهانی ۵۰ میلیون دلار وام به ایران پرداخت کرد. ایران قصد دارد با استفاده از این منابع با تقویت بخش بهداشت برای مقابله با بیماری کرونا اقدام کند.

صعودی شدن بازارهای سهام آمریکا پس از اقدام جدید فدرال رزرو نیز سیگنال دیگر برای دو بازار ارز و طلا است. چهارشنبه اخیر بانک فدرال رزرو نرخ بهره معیار را بدون تغییر در نزدیکی صفر حفظ کرد و این مساله بر بازارهای سهام تاثیر مثبتی بر جای گذاشت. اگر این سیگنال به بورس ایران هم برسد برای دو بازار طلا و ارز سیگنال مثبتی محسوب نمی‌شود.

علاوه بر این، سخنگوی وزارت خارجه ایران خبر داده که مقامات کره جنوبی برای پرداخت پول ایران وعده‌هایی داده‌اند. در کنار این خبر مهم دیگر مربوط به انجام نخستین معامله بشردوستانه از کانال ایران و سوئیس است. دولت سوئیس اعلام کرده یک شرکت دارویی در این کشورر از طریق کانال تجاری بشردوستانه یک داروی ضدسرطان را برای ایران ارسال کرده است.

این درحالیست که پیش از این اعلام شده بود که کشور کره جنوبی نیز قرار است یک کمک بشردوستانه به ایران داشته باشد.

قیمت طلا و اظهارات حمایتی از بازار سهام

قیمت طلا

در کنار این موارد، اظهارات حمایتی از بازار سهام به عنوان بازار رقیب طلا و ارز نیز ادامه دارد. وزیر اقتصاد گفته است: نقدینگی وارد شده به بازار سرمایه را حفظ می‌کنیم. به گفته او، از ابتدای امسال تاکنون ورودی نقدینگی حقیقی و حقوقی خالص به بازار سرمایه معادل ۷۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

با این حال شاید تنها سیگنال هشداردهنده برای نوسان قیمت دلار تحریم جدید آمریکا است. وزیر امور خارجه آمریکا در توییتر خود نوشته که دامنه تحریم‌های فلزی ایران را گسترش دادم. اما بررسی تاثیر تحریم بر فلزات اساسی در بازار سهام نشان می‌دهد تاکنون واکنش قابل توجهی بورس به این تحریم‌ها نداشته است. بنابراین نوسان ارز و طلا متاثر از تاثیرپذیری بازار رقیب یعنی بورس از تحریم نیز چندان محتمل به نظر نمی‌رسد.

همچنین رئیس جمهور در تماس تلفنی با رئیس کل بانک مرکزی، روش‌های متنوع بانک مرکزی در تامین ارز مورد نیاز کالاهای اساسی را در خنثی‌سازی تحریم‌های غیرقانونی آمریکا موثر توصیف کرد و خواستار تداوم این اقدامات شد.

با این حال در شرایطی که برای دلار و طلا در بازار داخلی سیگنال‌های کاهش قیمت قابل مشاهده است، در بازار جهانی طلا اوضاع چطور است؟

قیمت طلا در معاملات روز جمعه بازار جهانی با ضعیف شدن ارزش دلار، افزایش یافت و در مسیر ثبت بزرگترین رشد قیمت ماهانه در چهار سال و نیم گذشته قرار گرفت. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا یک درصد صعود کرد و به ۱۹۶۱ دلار و ۳۰ سنت رسید.

بنابراین به نظر می‌رسد هرچند کاهش شدید قیمت دلار متاثر از اخبار و سیگنال‌های مورد اشاره محتمل است اما شاید این وضعیت در بازار طلا شدت کمتری داشته باشد و نوسان قیمت جهانی طلا اجازه ندهد که طلا در بازار داخل به اندازه دلار از گشایش‌های سیاسی و هشدارها متاثر شود.

قیمت طلا ثابت می‌ماند؟

 

به گفته برخی تحلیلگران فنی، محدوده ۱۱میلیون و۳۰۰ تا ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی، گردنه مقاومتی سختی برای سکه تمام‌بهار آزادی است و عبور از آن نیاز به انرژی و توان زیادی دارد. حداقل در روزهای اخیر، بازار کشش خاصی برای عبور از این گردنه سخت از خود نشان نداده است و بیشتر معامله‌گران تلاش داشتند که از خریدهای قبلی خود سودگیری کنند. تنها در مقطع بسیار کوتاهی بود که با صعود اونس به محدوده هزار و ۹۸۰ دلاری، سکه هم به بالای ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رفت، ولی به سرعت ریزشی شد. بازیگران فنی باور دارند در صورتی که سکه بتواند از گردنه سخت قیمتی عبور کند، خود را در یک کانال صعودی قرار می‌دهد که منجر به فتح کانال‌های بالاتر می‌شود. در واقع برای اینکه روند بلندمدت سکه در فاز صعودی قرار نگیرد، حفظ مقاومت ۱۱ میلیون و۵۰۰ هزار تومانی از اهمیت زیادی برخوردار است.

قیمت طلا در جهان چگونه است؟

قیمت طلا

در حالی که عده زیادی از فعالان بازار اعتقاد داشتند، برخورد سکه به مقاومت سنگین، زمینه‌ساز تغییر مسیر این فلز گرانبها شد، بازیگران دیگری در بازار حضور داشتند که معتقد بودند نزول عوامل بنیادی مانند طلای جهانی و دلار باعث کاهشی شدن سکه شد. به باور برخی سکه‌بازان، طلا در سال ۲۰۲۰ عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته است ولی برای عبور از مرز مهم ۲ هزار دلاری نیاز به تجدید قوا و ارزیابی نیروها دارد. در کنار این بازیگران سکه باور دارند دیگر از رشد سریع دلار مانند تیرماه در مردادماه خبری نبوده است، در نتیجه نیاز است که با احتیاط بیشتری اقدام به خرید و فروش کنند و سرعت معاملات خود را با میزان تغییرات قیمتی دلار تا حدی هماهنگ نگه دارند. در واقع وقتی دلار رشد زیادی را به ثبت نمی‌رساند، سکه نیز از انرژی کافی برای پرتاب به سوی قیمت‌های بالاتر برخوردار نیست.

دلار در روزهای اخیر عمدتا در کانال ۲۳ هزار تومان نوسانات محدودی را در مقایسه با گذشته انجام داده است و دیروز نیز عمدتا در بین دو محدوده ۲۳ هزار و ۲۰۰ تا ۲۳ هزار و ۴۰۰ تومان جابه‌جا شد. هر چقدر بازارساز بتواند دامنه نوسانات دلار را کاهش دهد، نوسان‌گیران از روند بازار خسته‌تر خواهند شد و خستگی آنها، کم‌کم زمینه‌های تعدیل قیمت را هم رقم خواهد زد. در کنار این، حفظ محدوده ۲۳هزار و ۵۰۰ تومانی، کم‌کم خریداران را از رشد بیشتر قیمت می‌تواند ناامید کند.در این میان اصرار بر ریزش‌های پردامنه جز هیجانی‌تر کردن بازار و کمک به سفته‌بازان برای خرید در قیمت‌های پایین‌تر ارمغان دیگری به همراه نخواهد داشت.

عامل نوسان‌ساز در قیمت طلا و بازار ارز

قیمت طلا

یکی از عواملی که می‌تواند بازار ارز را نوسانی کند، صعود نرخ حواله درهم است. بازار کشور همسایه البته به دلیل تعطیلات عید قربان چند روزی فعال نخواهد بود و شاید همین مسئله فرصت مناسبی برای بازارساز باشد که قیمت‌ها را در بازار داخلی در کانال مورد نظر خود قرار دهد و تلاش‌های خود برای تامین تقاضاهای حواله‌ای در هفته بعد را سرعت ببخشد. در هر صورت بسیاری از فعالان باور دارند که نرخ حواله درهم یکی از مهم‌ترین متغیرهای اثرگذار در تعیین جهت قیمت دلار است.

یکی دیگر از اتفاقات جالب روز گذشته ثابت ماندن قیمت دلار بر تابلوی صرافی‌های منتخب بازارساز بود. آنها مانند روز سه‌شنبه، قیمت فروش دلار خود را ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین کردند. برخی فعالان اعتقاد دارند که چنین اقدامی منجر به ورود تقاضای آربیتراژی به بازار می‌شود. این در حالی است که عده زیادی هم عنوان می‌کنند ارز با این قیمت توسط صرافی‌های زیادی ارائه نمی‌شود و هر فرد هم در طول سال تنها می‌تواند به اندازه ۲ هزار و ۲۰۰ دلار با قیمت این صرافی‌ها خرید خود را صورت دهد. در واقع اگر شما ۲ هزار و ۲۰۰ دلار قبل تر در امسال از این صرافی‌ها ارز خریداری کرده باشید و حالا بار دیگر قصد خرید ارز دارید، باید به سوی بازار آزاد قدم بردارید.

دلیل تغییر قیمت طلا

قیمت طلا ، به سطح تاریخی افزایش یافت. قیمت ماه مرداد در بورس نیویورک تا ۱۹۱۱.۷ دلار افزایش یافت. رکورد قبلی در شهریور سال ۱۳۹۰ (۲۰۱۱ میلادی) به ثبت رسیده بود.  در همین راستا شاید بتوان سال ۲۰۱۱ را شاید بتوان سال طلا نامید، سالی که رکورد‌های پی در پی ثبت شد و هر اونس طلا نوسانی در حدود ۶۰۰ دلار داشت. بازار طلای سال ۲۰۱۱ با هر اونس ۱۴۳۰ دلار شروع شد و هر چه سال جلوتر رفت، قیمت طلا نیز بالاتر رفت. طلا از قله ۱۷۰۰ عبور کرد و به ۱۹۳۲ دلار رسید. اما آینده قیمت طلا چگونه خواهد شد و قیمت این فلز گرانبها به کجا خواهد رسید؟

در این رابطه با هوشیار رستمی کارشناس مستقل ایرانی در رشته اقتصاد و مدیر آموزش و پژوهش در موسسه مطالعات و تحقیقات اقتصادی فایناپس کانادا (شعبه ایران) در خصوص افزایش قیمت طلا نزدیک به ۲۰۰۰ دلار به گفتگو نشستیم.

علت افزایش کنونی قیمت طلا چیست و آیا تنش بین چین و آمریکا بر این فرایند تأثیرگذار است؟

رستمی: «تنها از دو مسیر دارد افزایش نصیب طلا می‌شود. یک بخش آن در خصوص شدیدتر شدن آمار‌های جهانی در خصوص مرگ بر اثر ابتلا به کووید -۱۹ است که ما در اواخر ماه مارس دیدیم که طلا افزایش قیمت داشته است؛ و الان هم روابط چین و  آمریکا بشدت دچار تنش شده است. عملکردی که دولت‌های دو طرف دارند نسبت به کنسولگری‌های دو طرف در چنگدو و هیوستون نشان می‌دهند و پرچم خودشان را بردند و در بالای کنسولگری نصب کردند و این نشان می‌دهد که اقتصاد جهانی در آستانه یک تنش جدی است.

به این دلیل قیمت طلا دارد رکورد می‌زند و امروز من تا ۱۰۴۳ دلار را دیدم و ما که انتظارش را داشتیم تحت تأثیر کووید -۱۹ به ۲۰۰۰ دلار برسد، نرسید و اینقدر زور نداشت، امکان دارد که بعد از این تنش به ۲۰۰۰ دلار برسد.

موضوع بعدی این است که کی ممکن است پایین‌تر بیاید، اگر این تنش‌ها بخوابد. البته من بعید می‌دانم. با توجه به اینکه هم اتحادیه اروپا نزدیک به ۲۰۰۰ میلیارد دلار در سیاست انبساطی اجرا می‌کند، آمریکا از قبل شاید یک سیاست انبساطی داشته و با توجه به این‌ها بعید است که اگر طلا مرز روانی ۲۰۰۰ دلار را بشکند، در زمان نزدیکی بتواند به زیر ۲۰۰۰ دلار برگردد».

در سال ۲۰۱۱، علت افزایش قیمت طلا، وجود بی‌ثباتی در بازار‌های بورس و ارز، تداوم بحران بدهی‌ها در اروپا و تنش فزاینده در خاورمیانه و کشور‌های عربی و نرخ بهره دلار در آمریکا در حد صفر، اعلام شد. دلیل افزایش رکورد کنونی قیمت طلا چه می‌تواند باشد؟

رستمی: «طلا یک دارایی است و قاعدتا وقتی تنش‌های دیپلماتیک و بحران‌های اقتصادی شدید می‌شوند قیمت طلا به عنوان فلز گرانبها بالا می‌رود. طلا یک فلز گرانبهاست که براحتی جابجا می‌شود و یک دارایی واقعی است و مثل بورس، سهام و حتی مثل پول کاغذی هم نیست، چون همه پول‌های کاغذی باید نهایتا یک پشتوانه محکمی مثل طلا یا دیگر فلزات داشته باشند.

قیمت طلا

بحران سال ۲۰۱۱ وجود داشت، البته در آن موقع اگر اشتباه نکنم، قیمت طلا تا ۱۹۲۰ دلار بالا رفته بود؛ و این رکوردشکنی که امروز کرده یک سیگنال مهم است که نشان میدهد چقدر سرمایه‌گذاران از تنش موجود بین آمریکا و چین می‌ترسند و چقدر برای آن‌ها مهم است که این امر چقدر وضعیت اقتصادی جهان را با بحران مواجه بکند.

در مورد بازار داخلی ایران، ما بر خلاف کشور‌های دیگر، خیلی با بخش گرانی و ارزش قیمت‌ها چندان غریبه نیستیم و طلا هم قاعدتا ارزش پیدا خواهد کرد. قیمت اونس جهانی ارزش پیدا خواهد کرد. قیمت دلار هم نسبت به افزایش از آنجا تحت تأثیر قرار گرفته است و وقتی آن را به ریال می‌کنیم، یک افزایش داریم، اما تقاضای داخلی فعلا برای طلا شدید نیست. زیرا بازده تقاضای طلا در کشور برای مراسم عروسی که فعلا برگزار نمی‌شود پایین است و طلا زیادی ردو بدل نمی‌شود. به خاطر محدودیت‌هایی که دولت و بانک مرکزی گذاشته است فعلا از کنترل خارج نشده است که اگر از کنترل خارج بشود و فشار تقاضای داخلی هم باشد، ارزش آن بیشتر خواهد شد».

برخی دلایل دیگر مطرح شده برای افزایش قیمت طلا عبارتند از: پایین ماندن نرخ بهره دلار در آمریکا نزدیک به صفر، شدت یافتن انتظارات تورمی در خصوص آینده قیمت در بازار طلا از سوی برخی شرکت‌ها با هدف فروش طلا در اوج قیمت، ریسک کم طلا در سرمایه‌گذاری‌ها، نگرانی از افت قیمت سهام، تشدید بحران اروپا، کاهش بازدهی اوراق قرضه در آمریکا، وقوع انقلاب در کشور‌های عربی.

آخرین وضعیت قیمت طلا

مسعود یزدانی، در رابطه با وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلا داخلی، اظهار کرد: با وجود اینکه در ابتدای هفته قیمت انس جهانی تقریبا پایین بود اما در پایان هفته افزایش ۷۰ دلاری داشت اما به دلیل اینکه در داخل بازار ارز کنترل و دلار ارزان شد، قیمت سکه و طلا نیز کاهش چشمگیر در کشور داشته است. ضمن اینکه بازار نیز بسیار آرام بوده است.

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

پندار اقتصادی

دیگر رسانه‌ها