{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

طی اطلاعات جدیدی که از سوی گروه صنعتی ایران خودرو منتشر شده، خودرو ۲۰۷ اتوماتیک سقف شیشه‌ای با موتور TU۵ عرضه نخواهد شد.

عرضه خودروی ۲۰۷ پانوراما با موتور جدید + مشخصات

ایران خودرو بتازگی اعلام کرده است که در خودرو پژو ۲۰۷ پانوراما به جای موتور TU۵ از موتور EC۵ استفاده خواهد کرد که همان موتور استفاده شده در خودروی جدید K۱۳۲ ایران خودرو است. پیشرانه EC۵ پژو جزئی از خانواده TU گروه PSA شناخته است. در واقع EC۵ نمونه به روزتر و بهبود یافته موتور TU۵ معروف بوده که بر روی خودروهایی چون پژو ۲۰۶ تیپ ۵، پژو ۲۰۶ صندوقدار V۸، رانا، پژو ۴۰۵SLX، پژو ۲۰۷i و… مونتاژ می‌شود.

بنا بر گرفته مسئولان ساپکو این پیشرانه حدود ۸۰ درصد داخلی‌سازی شده تا برای نخستین بار بر روی پژو ۳۰۱ روانه بازار شود. البته روند داخلی‌سازی این پیشرانه از آنجایی در بازه زمانی کم انجام گرفته که وجه اشتراک پیشرانه‌های EC۵ و TU۵ بسیار زیاد است و تنها چند تغییر جزیی شامل تعویض پمپ روغن با فشار متغیر و استفاده از سیستم زمان بندی هوشمند را تجربه کرده است. این تغییرات باعث گردیده که علاوه بر بالا رفتن راندمان موتور، مصرف سوخت کاهش یابد و استهلاک موتور به مراتب کمتر نسخه TU۵ باشد.

قابل ذکر است تغییرات فوق همچنین باعث افزایش ۱۰ واحد قدرت موتور شده است بطوریکه قدرت موتور ۱۰۵ اسب بخار در نسخه TU۵ به ۱۱۰ اسب بخار در نسخه EC۵ رسیده است. همچنین گشتاور از ۱۴۲ نیوتن متر در TU۵ به ۱۵۰ نیوتن متر در EC۵ افزایش داشته است.

تفاوت دو موتور TU۵ و EC۵:

مشخصات-فنی

 

مشخصات کلی خودرو پژو ۲۰۷ با سقف شیشه ای:

مشخصات-پژو-207

بلاتکلیفی خریداران ۲۰۷ پانوراما

خریداران پژو ۲۰۷ پانورما حتما یادشان هست که اواخر تیرماه ۹۸، دقیقا همان روزهایی بود که ایران خودرو برای نخستین‌بار پیش فروش پژو ۲۰۷ با سقف پانوراما را آغاز کرد. در آن زمان، مشتریان ایران خودرو برای ۲۰۷ پانوراما با گیربکس دستی باید ۴۷.۵ میلیون تومان و برای ۲۰۷ پانوراما با گیربکس اتومات نیز باید ۶۰ میلیون تومان را به‌صورت پیش پرداخت، واریز می‌کردند. طبق بخشنامه ایران خودرو، نخستین موعد تحویل ۲۰۷ پانوراما، باید از تیرماه ۹۹ شروع می‌شد و حداکثر تا مهر ۹۹ نیز همه مشتریان این طرح، باید به خودروهای‌شان می‌رسیدند.

اما حالا که آخرین روزهای مرداد ۹۹ را سپری می‌کنیم، ثبت نام‌کنندگان ۲۰۷ پانوراما، هیچ خبری از آخرین وضعیت خودروی‌شان ندارند و تاکنون نیز دعوتنامه‌ای برای آنها صادر نشده است. چیزی که خریداران ۲۰۷ پانوراما را بیش از پیش نگران کرده، سکوت ایران خودرویی‌هاست؛ اگر زمان تحویل ۲۰۷ پانوراما مشخص نیست یا اگر این خودرو قرار است با تاخیر به‌دست مشتریانش برسد، ایران خودرو می‌توانست با یک اطلاع‌رسانی ساده، تکلیف خریداران نگران این خودرو را مشخص کند. اما متاسفانه تا به این لحظه، ایران خودرو هیچ واکنشی نشان نداده است!

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر