{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

آخرین قیمت معامله هر سهم از صندوق سرمایه گذاری دارا یکم در بورس ۲۰ هزار و ۸۲۰ تومان بوده است. این در حالی است که NAV ابطال هر سهم از این صندوق ۲۶ هزار و ۴۵۹ تومان است. اما NAV ابطال چیست و چه ارتباطی با ارزش ذاتی هر سهم از این صندوق دارد؟

پنجم مرداد ماه قیمت هر سهم از صندوق سرمایه گذاری دارا یکم ۲۴ هزار و ۴۰۶ تومان بود و بعد از گذشت یک ماه معاملاتی که عمدتا همراه با ریزش بود قیمت هر سهم از این نماد در پنجم شهریور ماه به ۲۰ هزار و ۸۲۸ تومان رسید.
البته این کمترین قیمت دارا یکم طی یک ماه گذشته نیست. طی دو هفته آخر مرداد ماه این نماد تا ۱۷ هزار و ۳۷۲ تومان کاهش قیمت را تجربه کرد با این حال در واپسین روز‌های معاملاتی در هفته اخیر این نماد ۱۹ درصد رشد را تجربه کرد.
اکنون این پرسش برای معامله گران بورسی ایجاد شده است که ارزش ذاتی هر سهم دارا یکم چقدر است و رشد قیمت این سهم تا کجا ادامه دارد؟
برای پاسخ به این سوال از منظر تکنیکال می‌توانیم به مقاومت استاتیک یا نخستین سقف قیمتی این نماد در گذشته نگاه کنیم. دارا یکم در دهم تیر ماه به قیمت ۳۲ هزار تومان هم رسید و اکنون نیز از نظر تحلیل گران تکنیکال جای رشد تا این قیمت را دارد.
اما از نظر تحلیل گران بنیادی ارزش ذاتی هر سهم از صندوق سرمایه گذاری دارا یکم در تابلو بورس در قسمت NAV ابطال تعیین شده است و به طور طبیعی هر سهم از این صندوق به انداز ارزش ذاتی خود جای رشد قیمت دارد.  
هر سهم دارا یکم چقدر می‌ارزد؟ | NAV ابطال چیست و چگونه محاسبه می‌شود

NAV ابطال چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

NAV به معنای ارزش خالص دارایی و مخفف کلمه Net Asset Value‌ می‌باشد.  NAV نشان‌دهنده کل خالص ارزش دارایی‌های صندوق سرمایه‌گذاری و معیاری استاندارد برای انجام مقایسه صندوق‌های سرمایه‌گذاری از لحاظ عملکردی است.
NAV ابطال: قیمت بازخرید واحد‌های سرمایه‌گذاری و یا ابطال آن‌ها بر اساس خالص ارزش دارایی‌های ابطال (NAV ابطال) و با کسر هزینه‌های مربوط به کارمزد و معاملات فروش از بهای فروش دارایی‌های سبد تعیین می‌شود، در واقع NAV ابطال مبنای خالص پرداخت به شخص می‌باشد. به زبان ساده اگر سرمایه گذار تصمیم به نقدکردن سرمایه اش بگیرد، قیمت واحد‌ها به صورت NAV ابطال محاسبه خواهند شد.
همانطور که گفته شد قیمت هر واحد با فرض کسر هزینه‌های مربوطه مشخص می‌شود، یعنی هزینه‌ی کارمزد و معاملات فروش محاسبه شده و از ارزش خالص هر واحد کسر می‌شود بر این اساس معمولا NAV ابطال کمتر یا مساوی NAV هر واحد می‌شود.
بدین ترتیب قیمت صدور و ابطال واحد‌ها طبق NAV تعیین شده و متناسب با تغییرات آن‌ها نوسان می‌کند. با اینکار این اطمینان برای سرمایه‌گذاران ایجاد می‌شود که میتواند پول خود را با کسر هزینه منطقی معاملات و بدون در نظر گرفتن وضعیت بازار و قابلیت نقدشوندگی سهام موجود در سبد سرمایه‌گذاری صندوق، دریافت نماید.

نحوه محاسبه NAV ابطال

هر سهم دارا یکم چقدر می‌ارزد؟ | NAV ابطال چیست و چگونه محاسبه می‌شود
از تقسیم خالص ارزش فروش خالص دارایی‌های صندوق بر تعداد واحد‌های صندوق بدست می‌آید. در صورتی که تمامی دارایی‌های صندوق با نرخ روز فروخته شود و از محل فروش آن‌ها همه بدهی‌های صندوق تصفیه شود و سپس باقیمانده آن بر تعداد واحد‌های صندوق تقسیم گردد، حاصل NAV ابطال خواهد بود.
 

ارسال نظر

 

دیگر رسانه‌ها