{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

در نخستین هفته مهر ۹۹ نرخ ارز و سکه افزایش چشمگیری داشت اما بازار سرمایه نیز همچنان با اُفت شاخص همراه بود.

فروش سهام عدالت متوقف شد؟

مدیران کارگزای‌های بانکی و غیربانکی بر غیرقابل فروش بودن سهام عدالت طی ۵۰ روز گذشته تاکید دارند، همچنین براساس اظهارات این افراد علت اصلی آن در نبود خریدار است، ارزش سهام عدالت در این مدت چه تغییری کرده است؟یکی از سیاست‌های مهم اقتصادی دولت در نیمه اول امسال آزادسازی سهام عدالت ۴۹ میلیون نفر است که در طی ۱۵۰ روزی که از آزادسازی آن می‌گذرد فراز و نشیب‌های بسیاری را برای سهامداران به همراه داشته است.

اما در طی حدود ۵۰ روز گذشته با افت شاخص بازار سرمایه، یک گره دیگر در کار سهامداران و حتی کارگزاری‌ها افتاده است، فروش سهام عدالت باید در بورس انجام شود و افت شاخص موجب شده که روند فروش نیز تا حد زیادی کند یا متوقف شود.

مشکل به فروش نرفتن سهام عدالت چیست؟

با نخستین روزهای افت بازار سهام، برخی فعالان این بازار و کارشناسان علت افت را در فروش‌های آبشاری سهام عدالت عنوان کردند که واکنش کارگزاری‌ها را نیز به همراه داشت.

پس از این انتقادها، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در روز ۲۸ مرداد ماه اعلام کرد که از این پس سهام عدالت به صورت بلوکی فروخته می‌شود.

درحال‌حاضر سهامداران منتظر فروش و دریافت پول درخواست‌های فروش سهامشان هستند اما واریزی انجام نمی‌شود. مدیران کارگزاری‌ها نیز می‌گویند روش بلوکی باعث شده که فروش سهام عدالت انجام نشود.

مدیرعامل کارگزاری فارابی(سامانه سعدی) در گفت‌وگو با تجارت‌نیوز از فروش نرفتن بیش از ۲۵۰۰ میلیارد تومان سهام عدالت خبر داد و عنوان کرد: متاسفانه سازمان بورس و نهادهای نظارتی اجازه فروش سهام عدالت را به خاطر شرایط بازار نمی‌دهند.

در این خصوص مدیر معاملات کارگزاری بانک رفاه نیز گفت: خریداری برای سهام عدالت وجود ندارد و حدود یک ماه است که هیچ درخواست فروشی انجام نشده است.

روابط عمومی کارگزاری مفید نیز در این خصوص گفت: درحال‌حاضر کم‌وبیش با سختی‌هایی مواجه هستیم چرا که پس از بلوکی شدن فروش سهام عدالت، این امر وابسته به مذاکره با حقوقی‌هایی شده است که عملا تمایل زیادی به خریددر شرایط فعلی بازار ندارد؛ لذا علی‌رغم تلاش مداوم در این مسیر دشواری‌ها بیشتر شده است.

ارزش سهام عدالت چه تغییری کرده است؟

روند رو به رشد سهام عدالت نیز تا هفته منتهی به ۱۰ مرداد ماه ادامه داشت و ارزش برگه سهام ۵۳۲ هزار تومانی به ۱۹ میلیون و ۵۶۳ هزار تومان رسید، اما با افت شاخص بورس ارزش این سهام نیز پایین آمد.

این سهام در پایان هفته سوم شهریور ماه به کمترین سطح خود یعنی ۱۵ میلیون تومان رسید، اگر چه در هفته چهارم(هفته منتهی به ۲۸ شهریور ماه) دو میلیون تومان به ارزش آن افزوده شد اما در هفته‌ای که سپری شد حدود یک میلیون تومان از ارزش خود را از دست داد.

ارزش سبد سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی در پایان معاملات روز دوم مهر ماه به رقم ۱۵ میلیون و ۹۹۸ هزار تومان رسیده است که ۶۰ درصد آن حدود ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برآورد می‌شود.

با توجه به افت ارزش سهام و روند نزولی شاخص بورس، به نظر می‌رسد حقوقی‌ها که تنها خریداران سهام عدالت هستند، منتظرند که این سهام را در قیمت پایین‌تری خریداری کنند.

فروش سهام عدالت متوقف شد؟

از آنجایی که ارزش سهام نسبت به روز ثبت درخواست بسیاری از سهامداران افت کرده است، آیا این گروه از دارندگان سهام عدالت می‌توانند درخواست خود را لغو یا اصلاح کنند؟

در این خصوص محمود حسنلو، مدیر فنی سهام عدالت گفت: موضوع فراهم شدن امکان لغو یا اصلاح درخواست فروشی که انجام نشده را در جلسه بعدی کمیته فنی که هفته آینده برگزار می‌شود مطرح می‌کنیم که اگر موافقت کنند حدود دو هفته بعد اجرا می‌کنیم.

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

پندار اقتصادی

دیگر رسانه‌ها