{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

نسل جدید سمند قرار است روی پلت فرم پژو تولید شود اما گفته می‌شود به لحاظ ظاهری شبیه خودروهایی کره‌ای است.

پلت فرم IKP۱ در واقع همان پلت فرم PF۱ مربوط به پژو ۳۰۱ است. از آنجایی که همزمان با آغاز مراحل تولید ۳۰۱ تحریم‌های صنعت خودرو برگشت و پژو سیتروئن به همکاری خود با ایران خودرو پایان داد، مدیران ایران خودرو تصمیم گرفتند با ایجاد تغییراتی روی پلت فرم پژو ۳۰۱ پلت فرم IKP۱ را بسازند.
پیش تر اخباری در ارتباط با تولید محصول جدید این خودروساز به نام K۱۳۲ روی پلت فرم یاد شده رسانه‌ای شده بود.
از آنجایی که همزمان با انتشار خبر تولید K۱۳۲ صحبت از تولید یک کراس اوور با نام تجاری K۱۲۵ و همچنین یک خودروی هاچ بک ( بدون صندوق) روی این پلت فرم شنیده شد چنانچه تولید سه خودروی یاد شده عملیاتی شود( تا کنون تنها تولید خودروی K۱۳۲ نهایی شده است) تولید نسل دوم سمند یا محصول جدید سدان ایران خودرو نیز روی این پلت فرم، جمع محصو لات تولیدی ایران خودرو روی پلت فرم IKP۱ به عدد چهار خواهد رساند.
زمان ورود به بازار نسل جدید سمند
با توجه به اینکه تولید آزمایشی K۱۳۲ از این ماه آغاز می‌شود و تولید تجاری آن نیز در زمستان استارت خواهد خورد. پیش‌بینی می‌شود نسل دوم سمند یا سدان جدید ایران خودرو زودتر از سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۱ در خطوط تولید این خودروساز دیده نشود.
آنچه از ظاهر این خودرو برمی‌اید با یک خودروی فست بک( منظور از خودروی Fast back به حالت خاصی از خودروی سدان گفته می‌شود، در طراحی این مدل خودرو سقف با شیب ملایم و پیئسته به سمت عقب خودرو پایین می‌آید به طوری که سقف و صندوق عقب دو جز متمایز به حساب نمی‌آیند) که به نسبت طراحی‌های پیشین به روزتر به نظر می‌رسد روبه‌رو هستیم.
تقلید شرقی در سمند ایرانی
برخی کارشناسان طراحی خودرو معتقدند خطوط به کار رفته در بدنه نمونه مفهومی این محصول ایران خودرو آن را بسیار به محصولات شرقی و کره‌ای به لحاظ طراحی نزدیک کرده است.
برخی از کارشناسان این خودرو را نزدیک به دو محصول شرکت هیوندایی( خودروساز کره ای)، النترا و سوناتا می‌دانند.
آنها پیشنهاد می‌کنند باید خطوط بکار رفته در بدنه این خودرو در نسخه نهایی، متناسب با زمان عرضه باز طراحی شود.
پیش‌بینی درباره قیمت این خودرو زود است اما با توجه به شرایط حاکم بر تولید خودرو در کشور، خودروی ارزانی به نظر نمی‌رسد

ارسال نظر

 

دیگر رسانه‌ها