{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

در حالی امسال همسان‌سازی حقوق بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری اجرا شد که این سوال مطرح است که آیا در سال‌های بعدی نیز این فرایند ادامه پیدا خواهد کرد؟

هم اکنون یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری قرار دارند که پس از سال‌ها امسال همسان‌سازی حقوق این گروه از جامعه با شاغلان هم‌گروه اجرا شد اگر چه انتقاداتی نسبت به رقم افزایش حقوق بازنشستگان کشوری با اجرای همسان‌سازی وجود دارد، اما این امیدواری وجود دارد که در سال‌های بعدی نیز این فرایند ادامه پیدا کند.
حقوق مهرماه بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری با افزایش در نظر گرفته شده با اجرای طرح همسان‌سازی به حساب این افراد واریز شد و تا حدودی شکاف ایجاد شده در رابط با هزینه‌های بازنشستگان را ترمیم کرد که البته این رقم افزایش در شرایط فعلی پاسخگوی نیاز زندگی بازنشستگان نیست.
فاصله حقوق دریافتی بازنشستگان با شاغلان هم‌گروه خود و کاهش درصدی قابل‌توجه از درآمد‌ها پس از بازنشستگی، یکی از مهمترین نگرانی‌ها و دغدغه‌های بازنشستگان محسوب می‌شود که در سال‌های اخیر و با رشد تورم، تشدید نیز شده است.
همچنین در فروردین ماه امسال با پیگیری صندوق بازنشستگی کشوری و موافقت و ابلاغ دولت، مبلغ ۶۵۰۰ میلیارد تومان برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری اختصاص یافت که پرداخت شد و حداقل دریافتی بازنشستگان کشوری با ۳۰ سال سابقه را به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رساند و در ادامه نیز در مهرماه با طراحی مدلی، امکان متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری با ۹۰ درصد میانگین دریافتی شاغلان هم‌گروه فراهم شد. با این اقدام متوسط حقوق بازنشستگان این صندوق که در سال ۱۳۹۶ یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بود، با رشد ۲۰۰ درصدی به عدد پنج میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید.
در حال حاضر نیز احکام جدید افزایش حقوق برای بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار بازنشسته تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری صادر شده است. طبق این احکام، کارمندانی که با ۳۰ سال خدمت بازنشسته شده‌اند و حداقل حقوق آن‌ها پیش از این، ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بود پس از متناسب‌سازی، به حداقل ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.
همچنین بازنشستگان با سنوات کمتر هم، به ازای هر سال طبق قانون ۲.۵ درصد دریافتی کمتر دارند که در نتیجه آن، کف دریافتی این گروه از بازنشستگان هم از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان افزایش یافت.
محمد شریعمتداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان پس از سال‌ها گفت: مسئله همسان‌سازی حقوق یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از بازنشستگان کشوری را که یکی از مطالبات مهم آنان بود، به میزان سقف ۹۰ درصد از دریافتی شاغلان مشابه اعمال کردیم.
وی ادامه داد: این اقدام، بر اساس آیین‌نامه‌ای که به تصویب سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور اداری و استخدامی رسید و به صندوق بازنشستگی کشوری ابلاغ شد و دریافت ۱۶ هزار میلیارد تومان از سهام موجود دولت با اتخاذ سازوکار مناسب برای تبدیل این ارزش سهام به منابع ریالی قابل پرداخت در طول سال صورت گرفت. همچنین بر اساس اعلام صندوق بازنشستگی کشوری، به طور متوسط ۷۷ درصد افزایش حقوق در سال ۹۹ نسبت به سال قبل در جریان افزایش و همسان‌سازی رخ داد که بر این مبنا برخی از افرادی که حقوق پایین‌تری دریافت می‌کردند، در جریان همسان‌سازی از افزایش حقوق بیشتری برخوردار شدند.
شریعتمداری همچنین درباره ادامه طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در سال‌های آتی نیز گفت: تلاش خواهیم کرد با پیش‌بینی منابع در بودجه عمومی و محل درآمد‌های صندوق بازنشستگی کشوری، طرح همسان‌سازی ادامه پیدا کند.
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

دیگر رسانه‌ها