{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

سخنگوی شورای نگهبان از تایید مصوبه مجلس برای الزام دولت به پرداخت یارانه کالا‌های اساسی خبر داد.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: مصوبه مجلس برای الزام دولت به پرداخت یارانه کالا‌های اساسی در جلسه امشب این شورا تایید شد.یارانه  نقدی از زمان اولین واریزی تا به حال تغییری نکرده و به‌ازای هر نفر 45 هزار و 500 تومان است، در کنار این یارانه از آذر ماه سال گذشته و پس از افزایش قیمت 200 درصدی بنزین دولت موظف شد درآمد حاصل از این افزایش قیمت را به خانوارهای ایرانی بپردازد.

 

طبق گفته سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه‌ و بودجه، ۷۸ میلیون نفر از جمعیت کشور یارانه نقدی دریافت می‌کنند، همچنین در دو سال اخیر حذف سه دهک از یارانه ‌بگیران جزو مصوبات بودجه  بوده که حدود 20 میلیون نفر برآورد می‌شود. اما این مصوبه تا کنون اجرایی نشده است.

 

موضوع یارانه 120 هزار تومانی چیست؟

اما به تازگی یک عضو کمیسیون برنامه‌‌وبودجه مجلس از نهایی شدن طرحی خبر داده که براساس آن ۴۰ میلیون ایرانی به صورت ماهانه یارانه کالایی به مبلغ ۶۰ هزار تومان و ۲۰ میلیون ایرانی (کم درآمدتر و آسیب پذیرتر) یارانه ۱۲۰ هزارتومانی به‌ازای هر نفر را دریافت می‌کنند.

سخنگوی شورای نگهبان از تایید مصوبه مجلس برای الزام دولت به پرداخت یارانه کالا‌های اساسی خبر داد.

کدخدایی گفت :در واقع این طرح که در هفته گذشته در جلسه شورای نگهبان مغایر اصل ۷۵ قانون‌ اساسی شناخته شده بود که به مجلس شورای اسلامی اعاده شد.

وی افزود: نمایندگان مجلس اصلاحات لازم را انجام دادند ودر جلسه امشب شورای نگهبان مورد بحث وبررسی قرار گرفت و عدم مغایرت آن با شرع قانون اساسی اعلام شد.

کدخدایی ادامه داد: قبلا به شکل کلی اعلام شده بود از اموال دولتی فروخته شود که اعضای شورای نگهبان ایراد گرفته بودند باید منابع مشخص شده باشد و اصلاحیه جدید نمایندگان مجلس موارد مشخصی از سهام های که د‌ولت در سازمان‌های مختلف دارد مشخص تعیین کردند که اعضای شورای نگهیان این موارد را عدم مغایرت با قانون اساسی دانستند.

نمایندگان مجلس دیروز به منظور تامین نظر شورای نگهبان، طرح الزام دولت به پرداخت یارانه کالا‌های اساسی را اصلاح کرده بودند.

بر اساس ماده واحده این طرح که دیروز اصلاح شد یارانه کالا‌های اساسی برای اقشار مردم و دهک‌های مورد نظر به‌شرح زیر تامین و پرداخت می‌شود:

دولت مکلف است به‌منظور تامین بخشی از نیاز‌های معیشتی خانوار‌های کشور به‌وی‍‍‍ژه خانوار‌های کم‌برخوردار، از ابتدای شش‌ماهه دوم سال ۱۳۹۹ به‌صورت ماهانه تا پایان اسفندماه، نسبت به تامین و پرداخت یارانه اعتبار خرید به هر فرد ایرانی شناسایی‌شده در طرح معیشت خانوار (افراد مشمول ردیف (۳۱) جدول تبصره (۱۴) قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور به تعداد حداقل شصت میلیون نفر)، ازطریق واریز اعتبار به کارت یارانه نقدی سرپرست خانوار به مبلغ یک میلیون و دویست هزار (۱.۲۰۰.۰۰۰) ریال برای هر یک از افراد سه دهک اول از جمله افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی، سازمان بهزیستی، رزمندگان معسر و افراد با درآمد کمتر از حداقل حقوق و دستمزد و مبلغ ششصد هزار (۶۰۰.۰۰۰) ریال برای هر یک از افراد سایر دهک‌های مشمول فوق‌الذکر اقدام کند.

ارسال نظر

 

دیگر رسانه‌ها