{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

قیمت طلا گرمی ۱۸ عیار در بازار آزاد امروز دوشنبه ۳ آذر با ۱۷,۵۰۰ تومان کاهش، یک میلیون و ۱۱۲ هزار تومان معامله شد.

روز گذشته سکه به قیمت ۱۱ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان رسید تا قیمت در بازار طلا و سکه در سومین روز از تعطیلات کرونایی نوسان چندانی نداشته باشد. اما آخرین قیمت طلا تا پیش از امروز چقدر بود؟چهل روز قبل، حباب سکه در بازار به بالای دو میلیون تومان رسیده بود.

قیمت طلا گرمی ۱۸ عیار در بازار آزاد امروز دوشنبه ۳ آذر با ۱۷,۵۰۰ تومان کاهش، یک میلیون و ۱۱۲ هزار تومان معامله شد.

هر اونس طلا در بازگشایی روز گذشته بازارهای جهانی با تغییر محسوس همراه نشد و ۸/ ۱۸۶۳ دلار (ساعت ۱۵:۲۰ به وقت تهران) دادوستد شد. در حال حاضر از یکسو وضعیت اقتصاد جهانی و از سوی دیگر ویروس کرونا و اخبار هر از گاهی از کشف واکسن این بیماری در شرکت‌های مختلف این بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

روز گذشته نیز پس از دو شرکت فایزر و مدرنا، این بار دانشگاه آکسفورد و موسسه آسترازنکا نیز از فاز نهایی آزمایش واکسن کووید- ۱۹ و موفقیت ۷۰ درصدی آن خبر داد. این دانشگاه اعلام کرده اثربخشی این واکسن در صورت استفاده از رژیم‌های خاص مربوط به دز واکسن می‌تواند به ۹۰ درصد هم برسد، خبری که به افت بیشتر قیمت طلا انجامید و تا ساعت۱۹ به وقت تهران قیمت هر اونس طلا را به ۱۸۴۰دلار تنزل داد.

 

تعادل در بازار سکه

چهل روز قبل، حباب سکه در بازار به بالای دو میلیون تومان رسیده بود؛ یعنی قیمت بازاری سکه در مقطعی حدود ۱۵ درصد بالاتر از ارزش ذاتی قرار داشت. با این حال، پس از انتخابات آمریکا، به مرور حباب سکه در معرض تخلیه قرار گرفت؛ در ۱۰ روز گذشته، فلز گرانبهای داخلی هرگز بالای سطح ۶۰۰ هزار تومانی حباب نداشته است و در مقاطعی حتی اختلاف ارزش ذاتی سکه با قیمت بازار به محدوده ۳۰۰ هزار تومانی هم رسید. به عبارت دیگر، کف و سقف حباب سکه در دامنه ۳۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی قرار گرفته است.

آخرین بار سکه در اواخر تابستان زیر ۳۰۰ هزار تومان حباب داشت و در پاییز در بسیاری از روزها حباب بالای یک میلیون تومان بوده است. با توجه به کاهش حباب سکه می‌توان گفت، روند معاملات این بازار در حال حرکت به مسیر طبیعی خود است و در صورتی که اتفاق عجیبی در بازار ارز و اونس طلا رخ ندهد، حباب سکه حتی می‌تواند افت بیشتری را هم تجربه کند.

دیروز در بازار طلا، قیمت دچار ریزش دیگری شد و حتی به زیر هزار و ۸۴۰ دلار رفت. عاملی که می‌تواند سکه را در روز سه‌شنبه تحت‌فشار بیشتری قرار دهد.

در کنار کاهش حباب سکه، نوسانات در این بازار هم به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا کرده است. دیگر خبری از جا‌به‌جایی‌های میلیونی یا حتی بالای ۵۰۰ هزار تومان نیست. دیروز نیز سکه جا‌به‌جایی قیمتی زیادی نداشت و در نهایت با ۵۰ هزار تومان کاهش به بهای ۱۱ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان رسید. حجم معاملات هم گفته می‌شد بسیار محدود بود و کمتر کسی تمایلی به خرید و فروش داشت. بازار تقریبا تعطیل شده بود و بیشتر افرادی که قصد خرید و فروش داشتند، از فضای مجازی برای انجام معامله خود استفاده می‌کردند.

برخی حتی حاضر بودند سکه خود را در کانال ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان هم عرضه کنند. با وجود افت قیمت سکه و کاهش حباب آن، این فلز گرانبها در برابر نزول به مرز ۱۰ میلیونی مقاومت زیادی از خود نشان داده و حتی در روزهای گذشته ارزش ذاتی این فلز گرانبها هم در کمترین حالت به ۱۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسید.

به‌نظر می‌رسد سکه برای اینکه به کانال ۱۱ میلیون تومانی برود، نیاز دارد که ارزش دلار در بازار داخلی حداقل به زیر ۲۵ هزار تومان برود. برخی حتی عنوان می‌کنند با اونس طلای هزار و ۸۶۰ دلاری، قیمت ارز در بازار داخلی باید به زیر ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان برود که سکه هم تا کانال ۱۰ میلیون تومان افت کند.

 
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

دیگر رسانه‌ها