{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

رئیس کانون بازنشستگان خطر و آسیب‌های ناشی از کرونا را بیشتر شامل سالمندانی خواند که با مشکلات اقتصادی و معیشتی مواجه هستند لذا خواستار رعایت حقوق بازنشستگان و اصلاح و اجرای قانونی برای رعایت حقوق این قشر شد.

افزایش حقوق و پرداخت تسهیلات به بازنشستگان

رئیس کانون بازنشستگان استان یزد خطر و آسیب‌های ناشی از کرونا را بیشتر شامل سالمندانی خواند که با مشکلات اقتصادی و معیشتی مواجه هستند لذا خواستار رعایت حقوق بازنشستگان و اصلاح و اجرای قانونی برای رعایت حقوق این قشر شد.

«سید محمد نماینده» ضمن گلایه از بی‌توجهی دولت‌ها به سالمندان کشور، اظهار کرد: متاسفانه در حالی بلاد کفر و کشورهای غربی به سالمندان خود توجه ویژه‌ای خصوصاً در این دوران دارند که دولتمردان کشورمان، این مهم که مورد تاکید دین مبین اسلام است را به فراموشی سپرده‌اند.

وی بازنشستگان را جزو اقشار در معرض آسیب کرونا اعلام کرد و گفت: متاسفانه سالمندانی بیشتر در معرض خطر و آسیب‌های ناشی از کرونا قرار گرفته‌اند که ناگزیر برای رفع نیازهای معیشتی زندگی خود وارد بازار کار شده‌اند.

این مسئول وضعیت اقتصادی بازنشستگان را نامناسب خواند و افزود: کانون بازنشستگان کشوری در استان یزد تعداد ۱۱ هزار نفر بازنشسته را تحت پوشش خود دارد و متاسفانه اکثر این قشر از وضعیت اقتصادی نامطلوبی برخوردار هستند.

وی مشکلات بازنشستگان در خصوص کرونا را محدود به چهار وضعیت و عامل تهدیدکننده عنوان و در این باره تصریح کرد: بیماری زمینه‌ای، تغذیه ناسالم، کهولت سن و پایین بودن سطح ایمنی بدن از عواملی است که امکان ابتلای سالمندان به کرونا را افزایش داده است.

رئیس کانون بازنشستگان استان با بیان این که یک فرد بازنشسته در کشورمان با تعریف حداقل ۵۰ سال سن، قطعاً روزهای سخت کاری زیادی را پشت سر گذاشته است، گفت: مواجهه با جریان انقلاب و تلاش برای پیروزی آن، دوران جنگ تحمیلی و مبارزات و نهایتاً استهلاک اعضا و جوارح و مشکلات بدنی، همه و همه عواملی است که بازنشستگان را آماده ابتلا به بیماری‌ها به ویژه کرونا در این روزهای دشوار اقتصادی کرده است.

وی مشکلات اقتصادی را بستر بسیاری از مسائل مربوط به بازنشستگان ذکر کرد و گفت: بسیاری از سالمندان به دنبال مشکلات اقتصادی، از تغذیه سالم محروم شده و روحیه خوبی ندارند و در نتیجه سطح ایمنی بدن آن‌ها پایین می‌آید.

این مسئول در مورد عمده بیماری‌های زمینه‌ای سالمندان در دوره کنونی، تصریح کرد: استرس، دیابت، فشار خون، عوارض قلبی و عروقی و میزان قابل توجهی مشکلات مفصلی، سالمندان را درگیر مشکلات جسمی فراوانی کرده که عمده این مشکلات نیز ناشی از مسائل اقتصادی است.

وی نیاز عمده سالمندان به جراحی‌های داخلی غدد و انواع تومورها را از مسائل مربوط به سلامت سالمندان برشمرد و با اشاره به تبعیت بازنشستگان از دستورات ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت به عنوان عاملی بازدارنده در شیوع کرونا در این قشر، گفت: سالمندان افرادی تابع و تسلیم دستورات هستند و کمتر آسیبی از این بابت نیز شامل حال سالمندان می‌شود و همانگونه که قبلاً نیزز اشاره شد عمدتاً آسیب وارده به این قشر مربوط به سالمندانی بوده که برای امرار معاش مجبور به حضور در جامعه بوده‌اند.

انتظار ۱۲ ساله بازنشستگان برای اصلاح قانون

نماینده به مظلومیت سالمندان در استحصال حقوق و بی‌لطفی دولت در حمایت از آن‌ها اشاره کرد و گفت: از سال ۸۳ تاکنون حقوق سالمندان رعایت و پرداخت نشده است، هر چند که اخیراً خدماتی با عنوان همسان سازی و ارتقای آنها هم‌تراز گروه شاغل به طور نیم بند و نیم شکسته انجام شد.

وی با بیان این که همسان سازی حقوق بازنشستگان هنوز به طور کامل توسط مجلس مصوب نشده است، اظهار کرد: خدماتی مربوط به استخدام شامل حال گروهی از بازنشستگان یعنی تنها بازنشستگان سال ۹۶ به بعد شده و گروه‌های قبلی مشمول آن نشده‌اند.

رئیس کانون بازنشستگان استان یزد به کوتاهی در رعایت حقوق رزمندگان و ایثارگران بازنشسته نیز اشاره کرد و گفت: حقوق افرادی را که از جان و خانواده و سلامتشان برای خاک وطن گذشته‌اند نیز پایمال شده است.

وی ادامه داد: متاسفانه تورم به طور روزمره در حال افزایش است و مشکلات اقتصادی قشر بازنشسته را تهدید می‌کند چرا که مقاومت با این مشکلات در توان بازنشستگان نیست.

نماینده با بیان این که اخیراً نیز مکاتباتی در خصوص تحقق حقوق بازنشستگان انجام شده است، گفت: درخواست همه بازنشستگان کشور، بازنگری و اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری است که متاسفانه ۱۲ سال در مجلس شورای اسلامی معطل مانده و تصویب نشده لذا از مجلس کنونی خواستار دائمی شدن این قانون برای رعایت حقوق سالمندان و همچنین نظارت بر اجرای آن هستیم.

پرداخت تسهیلات به بازنشستگان

این مسئول از ارائه تسهیلاتی به سالمندان خبر داد و گفت: تسهیلاتی که به طور سراسری شامل حال سالمندان می‎شود، شرایط خاص خود را دارد که سالانه بین ماه‌های مهر و آبان به مبلغ ۱۰ میلیون تومان شامل حال سالمندان متقاضی می‎شود.

وی در خصوص تسهیلات مربوط به کانون بازنشستگان استان نیز تصریح کرد: این تسهیلات که از سوی صندوق امام علی(ع) پرداخت می‎شود شامل ۲.۵ برابر موجودی سالمندان در این صندوق است.

نماینده در پایان نیز خاطرنشان کرد: تسهیلات مذکور به طور مداوم بعد از هر تسویه حساب شامل حال سالمندان می‎شود.

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

پندار اقتصادی

دیگر رسانه‌ها