{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

در معاملات هفته گذشته سکه روند صعودی را پشت‌سر گذاشت و به رشد هفتگی بیش از ۱۱ درصد‌ دست یافت. اما آخرین قیمت طلا و سکه تا پیش از امروز ۱۵ آذر ۹۹ چقدر بود؟

افزایش شدید و شوکه کننده قیمت سکه؛ امروز 15آذر

در معاملات هفته گذشته سکه روند صعودی را پشت‌سر گذاشت و به رشد هفتگی بیش از ۱۱ درصد‌ دست یافت. اما آخرین قیمت طلا و سکه تا پیش از امروز ۱۵ آذر ۹۹ چقدر بود؟ قیمت طلا گرمی 18 عیار در بازار آزاد روز پنجشنبه ۱۳ آذر با 21,200 تومان افزایش، یک میلیون و 128 هزار و 200 تومان معامله شد.

همچنین دنیای اقتصاد نوشت: قیمت طلا در معاملات روز جمعه بازار جهانی تحت‌تاثیر خوش‌بینی به تدابیر محرک مالی آمریکا و افت ارزش دلار افزایش یافت و در مسیر ثبت بیش از سه درصد رشد هفتگی قرار گرفت. بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری تا ساعت 19 به وقت تهران، به 1835 دلار رسید.

در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با 3/ 0درصد افزایش، به ۱۸۴5 دلار و ۹۰ سنت رسید.‌ روند صعودی طلا تحت‌تاثیر ضعیف‌شدن ارزش دلار است و قیمت‌ها از نظر تکنیکال به وضعیت بیش فروش رسیده بودند. این فلز ارزشمند می‌تواند در سطوح ۱۸۰۰ دلار و ۱۷۵۰ دلار حمایت قوی پیدا کند اگر بهبود اقتصادی سریع‌تر شود و تورم بیش از حد رشد کند، بانک مرکزی آمریکا ممکن است روند تسهیل سیاست پولی را متوقف کند و این امر به قوی شدن دلار منجر خواهد شد.

تشدید روند صعودی سکه

در معاملات هفته گذشته سکه روند صعودی را پشت‌سر گذاشت و به رشد هفتگی بیش از 11 درصد‌ دست یافت. با توجه به افزایش قیمت طلای جهانی و نرخ ارز در داخل، قیمت سکه طی سه روز اخیر روند صعودی به خود گرفت و سبب افزایش حدود یک‌میلیون و 300 هزار تومانی قیمت سکه شد.

در حالی‌که در ابتدای هفته قیمت هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید تا ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان کاهش یافته بود، در پایان هفته قیمت آن با افزایش یک‌میلیون و 300 هزار تومانی به ۱۲‌میلیون و 100 هزار تومان رسید. هر قطعه نیم‌سکه با افزایش ۴۰۰ هزار تومانی، 6 میلیون و ۲۵۰ هزار تومان و ربع سکه با افزایش ۲۵۰ هزار تومانی، 4میلیون و ۲۵۰ هزار تومان تعیین قیمت شده‌ است.

با افزایش ارزش روز آخر، میزان بازدهی سکه در هفته گذشته به حدود۵/ ۱۱ درصد رسید و در صدر جدول بازدهی هفتگی قرار گرفت. نه دلار، نه انواع سکه و نه شاخص کل بورس در هفته‌ای که گذشت، نتوانستند رشد ۲ رقمی را به ثبت برسانند. افزایش بازدهی سکه در شرایطی رقم خورد که دو هفته قبل بیش از ۷ درصد از ارزش خود را از دست داده و به کانال ۱۰ میلیون تومانی رفته بود. در آن مقطع زمانی، ریزش سکه به انتهای کانال ۱۰ میلیون تومانی موجب شده بود که انتظارات کاهشی در بازار بسیار فعال شوند.

حتی در دو روز ابتدایی هفته گذشته هم جو کاهشی بر بازار سکه حکمفرما بود، ولی از روز دوشنبه با حرکت افزایشی دلار و اونس طلا، سکه هم با قدرت به جاده افزایشی بازگشت و توانست تا آخر هفته حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رشد را به ثبت برساند. یکی از مهم‌ترین عوامل یاری‌دهنده قرار گرفتن سکه در مسیر رشد، افزایش قیمت دلار و عبور آن در گام اول از مرز ۲۴ هزار تومانی بود. در گام بعدی دلار تا آستانه ۲۶ هزار تومان هم بالا رفت و سکه‌بازان را به رشد بیشتر خود امیدوارتر کرد. دلار در هفته گذشته تقریبا نصف سوخت رشد سکه را با افزایش ۵ درصدی تامین کرد. روز پنج‌شنبه هم دلار ۴۵۰تومان افزایش یافت و به بهای ۲۵ هزار و ۹۵۰ تومان رسید.

بخش دیگری از سوخت افزایش قیمت سکه با برگشت اونس طلا به کانال هزار و ۸۰۰ دلار تامین شد. طلای جهانی از ابتدای ماه دسامبرتا ساعت ۴ بعدازظهر روز پنج‌شنبه حداقل نزدیک به ۵/ ۳ درصد افزایش قیمت را به ثبت رسانده بود و در صورتی که به بالای هزار و ۸۵۰ دلار برود، می‌توان انتظار رشد بیشتری را نیز برای آن داشت.

بازار جهانی امروز شاهد کاهش نسبی قیمت هر اونس طلا در مقایسه با روز قبل است.

قیمت اونس طلا امروز

قیمت طلا کاهش یافت و هر اونس طلا، امروز به ۱,۸۳۸ (یک هزار و هشتصد و سی و هشت ) دلار رسید که نسبت به روز قبل ، کاهش ۰.۲۱ درصدی داشته است.

جدول قیمت 3 روز اخیر هر اونس طلا
قیمت (دلار) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۱,۸۳۸ -۰.۲۱ 06:00
۱,۸۴۲ ۱ ۰.۰۵ روز قبل
۱,۸۴۱ ۲۳ ۱.۲۲ ۲ روز پیش

 

 

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

پندار اقتصادی

دیگر رسانه‌ها