{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

وحید وطن دوست یک مقام مسئول در شرکت سپرده گذاری گفت:دارندگان سهام عدالت از مزیت مهمی برخوردارند.

سهام عدالت برای دارندگان خود مزیتی را در نظر گرفته است.سهام عدالت به نوعی یارانه گفته می شود.سهام عدالت در واقع فروش تسهیلات بخشی از سهام شرکت‌های دولتی معین، به اقشار پایین درآمدی جامعه است.یخشی از دارندگان سهام عدالت کسانی مانند:گروه کارمندان و بازنشستگان دولتی، دستگاه‌های عمومی و بازنشستگان کشوری و لشکری هستند.وحید وطن دوست یک مقام مسئول در شرکت سپرده گذاری در پاسخ به این پرسش که سهام عدالت برای دارندگانش چه مزیت هایی را به ارمغان آورده است؟ بیان کرد:

یکی از مزیت هایی که سهام عدالت با خود ایجاد کرده، ترویج فرهنگ سهام داری است و مزیت های سهامداری که منافع اقتصادی و مدیریتی با خود به همراه دارد.

او افزود: منافع اقتصادی سهام عدالت بیشتر در خصوص بهره مند شدن از سود نقدی است، به طور مثال در صورت افزایش سرمایه شرکت ها افراد حق تقدم دارند و می توانند از منافع حق تقدم سهام شان استفاده کنند.

این مقام مسئول در ادامه گفت: دارندگان سهام عدالت به ویژه افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند، سودشان به نوعی مضاعف می شود، بنابراین نه تنها از سود نقدی پرتفوی سهامی که واگذار کرده اند، بهره مند می شوند، بلکه از فعالیت های اقتصادی که شرکت سرمایه گذاری هم بهره مند می شوند. چرا که با فعال شدن شرکت های تعاونی سود فعالیت این شرکت ها نیز به پرتفوی این افراد اضافه می شود و به این شکل سود نقدی آنان هم افزایش می یابد.

وطن دوست در ادامه بیان کرد: در رابطه با منافع مدیریتی نیز بحث نظارت بر عملکرد شرکت های سرمایه گذاری، تعاونی ها و حضور در مجامع شان، انتخاب هیئت مدیره و تعیین خط مشی ها مطرح است.

این مقام مسئول با بیان اینکه تا قبل از سهام عدالت قشر وسیعی از مردم کشور با سهام و سهامداری آشنایی نداشتند، افزود: سهام عدالت سبب ترویج سهامداری شده است و مردم با بازار سرمایه بیشتر آشنا شدند، تقریبا ۴۹ میلیون نفر از جمعیت کشور پیگیر سود سهام و وضعیت سهام شان هستند، که این موضوع نشانه های بارزی در رقابتی شدن اقتصاد است.

وطن دوست در ادامه گفت: نکته ای که باید به آن اشاره کرد؛ بحث کارت اعتباری است که به سهامداران سهام عدالت تعلق گرفته است این موضوع نیز جزو مزیت های سهام عدالت به شمار می آید، اما نه برای همه اقشار جامعه، این کارت اعتباری برای کسانی مناسب است، که درآمد ثابتی دارند. قشر ضعیف جامعه ما که اکثر آن ها سهامداران سهام عدالت هستند، افرادی هستند که به طور مثال تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی یا نهاد های حمایتی دیگر قرار دارند و اکثرشان فاقد در آمد ثابت هستند، اگر افراد فاقد در آمد ثابت کارت اعتباری دریافت کنند در بازپرداخت آن ممکن است با مشکل مواجه شوند.

این مقام مسئول در پایان بیان کرد: زمانی که افراد برای بازپرداخت این تسهیلات دچار مشکل شوند، طبیعتاً سهام شان که در وثیقه بانک قرار گرفته مصادره می شود و من به عنوان یک کارشناس اقتصادی این نوع تسهیلات را برای افرادی که درآمد ثابت ندارند توصیه نمی کنم، اما این نوع تسهیلات نیز از دیگر مزیت های سهام عدالت به شمار می آید.

 

آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

دیگر رسانه‌ها