{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

عضو هیئت‌ علمی دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت در گفتگو با گسترش نیوز:

با ظهور و همه‌گیری خودروهای خودران مدل کسب‌وکار و صنعت خودرو تغییر خواهد کرد. در شهری که همه خودروهای خودران باشند، نیازی به خرید خودرو نداریم.

استفاده از خودروهای خودران در سال‌های اخیر با توجه به پیشرفت‌های گسترده‌ای که فناوری‌های نوین و هوش مصنوعی داشتند، حقیقتی در روزگار ما خواهد بود. خودروهایی که صنعت خودروسازی و فناوری را متحول خواهند کرد. همراه ما باشید تا بیشتر با این خودروها و تحولی که ایجاد می‌کنند، آشنا شوید. امیر حسن کاکایی عضو هیئت‌علمی دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت ایران در گفتگو با گسترش نیوز گفت: خودروهای متصل (Connected car) این امکان را دارند که با اطراف خودشان ارتباط بگیرند. ارتباط خودرو با خودرو، خودرو با جاده یا خودرو با مرکز ارتباط بر قرار می‌شود. این ارتباط نیازمند تکنولوژی‌هایی هست. جاده‌ها با استاندارهای خاص و تکنولوژی باید باشند. در دنیا جاده‌ها هم هوشمند هستند. جاده‌های ما نه تنها هوشمند نیستند، موجودات هوشمند را نیز به چالش می‌اندازند. تکنولوژی (keeping lines) برای جاده‌های هوشمند لازم هست. یکی از خودروهای خودران در ایران چند تصادف را تجربه کرد. به این دلیل که خطوط جاده‌ای و بزرگراه‌های ما در بخشی از جاده به گارد ریل یا خاکی می‌رود. در نتیجه در ایران تکنولوژی keeping lines را در خودرو خودران مورد آزمایش را خاموش کردند.

کاکایی

زیرساخت شهر نیاز اصلی خودروهای خودران

کاکایی اظهار کرد: مدیریت شهری در این زمینه ایراد دارد. خودروهای خودران تنها نیازمند تکنولوژی نیستند و یک سری بسترهای شهری و شهرنشینی نیز لازم است. قبل از تکنولوژی خودروهای خودران، موضوع زیرساخت‌ها و زندگی شهرنشینی حائز اهمیت هست. در خودروهای خودران با تکنولوژی بینایی دوربین‌ها حرکت خودروها و عابران پیاده را مشاهده و پیش‌بینی می‌کند. خودروهای خودران مغز متفکری دارند که تجزیه و تحلیل می‌کند. یکی از مشکلات خودروهای خودران سرعت پردازنده‌ها هست. تکنولوژی‌ها داریم اما سرعت پردازش موضوع مهمی است. هر چه سرعت بیشتر شود، اطلاعات بیشتری وارد مغز متفکر خودروهای خودران می‌شود. در کنار تکنولوژی دیدن و تصمیم‌گیری باید بر روی تکنولوژی پردازش نیز کار کرد.

عملکرد خودروهای خودران

وی افزود: پدال گاز در خودروهای معمولی نسل قدیم با کابل متصل هستند. در حال حاضر دریچه گاز الکترونیکی هست. بعد از فشار پا روی پدال مستقیم گاز نمی‌خورد. مغز متفکر موتور دستور می‌دهد. فرمان برقی، گیربکس و کلاج نیز باید الکترونیکی بشوند. همه چیز باید تحت کنترل مغز متفکر باشد. خودروها امروزه اکثراً الکترونیکی شده‌اند. الکترونیکی شدن خودروها مقدمه خودروهای خودران بود. در خودروهای خودران تکنولوژی‌های ارتباطی با جاده و زمین ارتباط دارند و مغز متفکر عمل پردازش را انجام می‌دهد.

مزیت‌های خودروهای خودران

عضو هیئت‌علمی دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت ایران تأکید کرد: اگر روزگاری را ببینیم که خودروهای خودران به صورت کامل در دنیا تولید شوند و تمامی خودروها خودران باشند، شاهد مزیتی‌هایی خواهیم بود. به طور مثال دیگر شاهد تصادف نخواهیم بود. ترافیک روان خواهد شد. مصرف سوخت به طور طبیعی پایین خواهد آمد. خودروهای خودران مانع سرعت و سبقت غیرمجاز می‌شوند. همچنین خودروهای خودران برای انسان‌ها رفاه می‌آورد.

خودروهای خودران و تغییر در بازار خودرو

کاکایی در ادامه گفت: با ظهور و همه‌گیری خودروهای خودران مدل کسب‌وکار و صنعت خودرو تغییر خواهد کرد. در شهری که همه خودروهای خودران باشند، نیازی به خرید خودرو وجود ندارد. در زمان نیاز به خودرو درخواست خودرو می‌دهیم. نزدیک‌ترین خودرو خودران در کنار شما حضور پیدا می‌کند. در هرزمانی از روز یا شب خودرو در دسترس خواهد بود. به این کار در اصطلاح car sharing می‌گویند. به عنوان مصرف‌کننده ساعت استفاده از خودرو مهم هست. به تدریج به این سمت حرکت خواهیم کرد.

فرهنگ و تمدن شهری باید تغییر کند

وی افزود: بدون تمدن و تغییر فرهنگ خودروهای خودران معنا ندارد. با خودروهای خودران نمی‌توانیم در شب با چند خودرو مسابقه در معابر داشته باشیم. خودروهای خودران باید با برنامه حرکت کنند. زمانی که کارهای ساختمانی انجام می‌شود، باید دیتاها وجود داشته باشد تا خودرو به مشکل نخورد. در حال حاضر به راحتی می‌توان تمامی کارهای ساختمانی و عمرانی را در سیستم نقشه شهری اعلام کرد. تا موانع عبوری خودروهای خودران برداشته شود.

تحول خودران‌ها و هوش مصنوعی در صنعت خودرو

عضو هیئت‌علمی دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت ایران خاطرنشان کرد: خودروهای خودران مشکل پارکینگ را حل خواهند کرد. خودروهای خودران تعداد ماشین‌های مورد نیاز مردم را به یک پنجم کاهش می‌دهد. دنیای خودران‌ها تغییر و تحول اساسی در شهرنشینی ایجاد می‌کند. تکنولوژی خودران و هوش مصنوعی و سایر تکنولوژی‌ها تحول عظیمی ایجاد خواهند کرد.

پاسخی به نگرانی‌ها در خصوص هک خودروهای خودران

کاکایی در خصوص هک و نفوذ سایبری به خودروهای خودران تأکید کرد: هک و نفوذ سایبری به خودروهای خودران شکل خواهد گرفت اما ایمنی در خودروهای خودران بالا خواهد رفت. همانند تکنولوژی immobilizer که اگر با سوئیچ درست وارد ماشین نشویم، خودرو متوقف می‌شود. هک، دزدی و مانع تراشی برای تکنولوژی در همه دنیا وجود دارد. دزدها هم هم‌زمان با تکنولوژی پیشرفت می‌کنند. در گذشته هم این نگرانی‌ها برای تلفن‌های همراه بود اما الان زندگی بدون تلفن همراه معنا ندارد. نگرانی‌هایی مثل هک سیستم و بر هم زدن ترافیک هست اما مانع کار تکنولوژی نمی‌شود. در حال حاضر هم ممکن گوگل مپ را دست‌کاری کنند تا ترافیک شهر بر هم بخورد. کارشناسان و مسئولان در این موارد ورود کرده‌اند.

مقصر تصادفات خودروهای خودران چه کسی هست؟

وی در پایان گفت: تا زمانی که خودروهای خودران حاکم به صورت کامل شوند، حدود ۲۰ سال زمان می‌برد. تمدن و شرایط شهرنشینی مهم هست. در کنار خودروهای خودران دوچرخه و عابر پیاده در تردد هستند. باید آن‌ها نیز قوانین را به درستی رعایت کنند تا خودروها خودران به مشکل بر نخوردند. در خودروهای خودران دوربین طراحی شده است و تمامی اطلاعات ثبت می‌شود، مقصر تصادفات به درستی مشخص می‌شود. در زمان تصادف مقصر قابل رصد هست. تمامی خودروهای خودران تا به امروز در حد آزمایش هستند. نکته مهم این هست که اگر خودروها به طور کامل خودران باشند تصادف معنا ندارد و اگر هم اندک تصادفی را شاهد باشیم، قابل رصد هست.

آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

دیگر رسانه‌ها