{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

سانگ‌یانگ تیوولی خودرویی است که توانست با طراحی ظاهری متفاوت باب جدیدی را به روی خریداران محصولات سانگ‌یانگ باز کند. این کراس‌اوور کره‌ای در سال 2015 به جهانیان معرفی شده و شرکت رامک‌خودرو در سال 1394 دو تیپ اسپرت و الیت آن را به بازارهای ایران آورد.

در شاخ به شاخ تیوولی و اکسنت چه کسی برنده است؟

در مقابل هیوندای اکسنت یک سدان کوچک کره‌ای است که تاکنون پنج نسل آن به بازار عرضه‌شده است. نسل دوم این خودرو توسط گروه صنعتی راین که از زیرمجموعه‌های کرمان‌موتور است در اواسط دهه هشتاد به ایران آمد و نسل چهارم آن در سال 2014 در دسترس خریداران ایرانی قرار گرفت. در حال حاضر این خودرو توسط کرمان‌موتور مونتاژ شده و به خریداران ایرانی تحویل داده می‌شود. مقاله پیش رو مقایسه‌ای کلی میان این دو رقیب هم‌وطن است.

1

مقایسه طراحی تیوولی و اکسنت

باوجوداینکه طراحی اکسنت به سال‌ها پیش برمی‌گردد اما این خودرو همچنان چهره به‌روز خود را حفظ کرده است. طراحی کلی بدنه حس وقار و آرامش خاصی را در بیننده القا می‌کند. البته این تا وقتی است که به اخم‌های گره‌کرده اکسنت که به خاطر وجود چراغ‌های کشیده در قسمت جلو ایجادشده، نگاه نکرده باشید. پنجره مشبک استفاده‌شده در قسمت میانی مه‌شکن‌ها به حد کافی بزرگ در نظر گرفته‌شده تا بتواند هوای موردنیاز پیشرانه و سیستم خنک‌کننده را تامین کند. استفاده از خطوط برجسته در نمای جانبی، شیب مناسب سقف و حالت کمانی شکل پنجره‌ها ظاهری اسپرت به اکسنت بخشیده است. خطوط برجسته در نمای پشتی نیز امتداد یافته و چراغ‌های بزرگ عقبی در کنار حالت قوسی شکل بالای درب صندوق‌عقب تکمیل‌کننده المان‌های اسپرت به‌کاررفته در این خودرو است.

تیوولی توانسته با استفاده از شیوه‌های جدید چهره‌ای قابل‌قبول به خود بگیرد. چراغ‌های بزرگ و شیب‌دار جلو که در زیر کاپوت و در کنار جلوپنجره باریک آن قرارگرفته‌اند، با نوار LED تعبیه‌شده در آن‌ها نمای جلویی متفاوتی به تیوولی داده است. چراغ‌های مه‌شکن نیز دارای یک شیب موازی با چراغ‌های جلو بوده و به ورودی‌های هوایی کوچک و نواری کرومی ختم می‌شوند. در نمای جانبی استفاده از رینگ‌های بزرگ، خطوط شکسته و گلگیرهای برجسته نمای تهاجمی تیوولی را حفظ کرده است. باوجود تناقض‌هایی که در سقف مستقیم و نمای پشتی در ظاهر تیوولی دیده می‌شود، این خودرو همچنان توانسته هماهنگی ظاهری خود را حفظ کند. استفاده از چراغ‌های کوچک در قسمت عقب و قوس U شکل چهره تیوولی را از سایر خودروهای شرقی متمایز نموده است.

داشبورد بزرگ استفاده‌شده در اکسنت تا حدی فضای داخلی را محدود کرده است اما استفاده از متریال باکیفیت و رنگ‌های کرم-تیره در داخل کابین چهره داخلی لوکسی را ایجاد کرده است. فضای خالی میان پنل انتخاب دنده و کلیدهای تهویه مکان مناسبی برای قرار دادن وسایل کوچک است. فرمان مخصوص محصولات هیوندای در این خودرو نیز به‌کاررفته و فضای داخلی برای افراد با قد متوسط مناسب‌سازی شده است.

باوجود چهره بیرونی غربی، تیوولی اصالت خود را در فضای داخلی با به‌کارگیری داشبورد شلوغ و پلاستیک خشک در ساخت کابین حفظ کرده است. البته تا حدودی فضای داخلی اتاقک به‌ویژه خطوط استفاده‌شده در بالای داشبورد یادآور سانتافه است. این مورد برای تیوولی نه‌تنها کپی‌برداری محسوب نمی‌شود بلکه تلفیق المان‌های طراحی شرقی و غربی در کنار استفاده از قطعات آلومینیومی، چهره داخلی جذابی را به این خودرو بخشیده است. فضاسازی داخلی تیوولی علی‌رغم ابعاد کوچک بیرونی بسیار راحت بوده و صندلی‌ها باوجوداینکه به‌صورت الکتریکی تنظیم نمی‌شوند می‌توانند تکیه‌گاه راحتی برای سرنشینان باشند.

مقایسه امکانات رفاهی تیوولی و اکسنت

ازنظر امکانات رفاهی دو خودرو تقریبا مشابه یکدیگرند. دی‌لایت، اتولایت، مه‌شکن، سیستم ورود بدون کلید و استارت دکمه‌ای، صفحه‌نمایش هفت اینچی، آینه‌جلو الکتروکرومیک، آینه جانبی با تنظیم برقی، خروجی 12 ولت، سیستم صوتی با ورودی‌های متنوع، فرمان حساس به سرعت و دوحالته با قابلیت تنظیم برقی و دکمه‌های کنترلی روی آن، از آپشن‌های در نظر گرفته‌شده برای هر دو خودرو محسوب می‌شوند.

هیوندای اکسنت تنها یک حالت رانندگی داشته و سنسورهای عقب و فشار باد تایر ازجمله سیستم‌های هشداردهنده به‌کاررفته در آن است. در کنار این‌ها دوربین عقب، سیستم تهویه مطبوع خودکار، تنظیم شش‌حالته صندلی راننده و سانروف گزینه‌های رفاهی دیگری هستند که با خرید یک هیوندای اکسنت در دسترس شما قرار می‌گیرند.

تیوولی دارای سه حالت رانندگی اکو، وینتر و پاور است. سیستم صوتی با شش بلندگو، صندلی عقب دوتکه تاشو، ایزوفیکس، گرم‌کن آینه جانبی، شیشه دودی عقب و شیشه‌بالابر آنتی‌ترپ ازجمله امکانات رفاهی اضافه در تیوولی نسبت به اکسنت است.

مقایسه مشخصات فنی دو خودرو

اکسنت یک خودروی دیفرانسیل جلو با گیربکس چهاردنده اتوماتیک است. پیشرانه 1.6 لیتری این خودرو تا 122 اسب بخار قدرت و 156 نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند. حداکثر سرعت اکسنت 184 کیلومتر بر ساعت و مصرف سوخت آن در سیکل ترکیبی 6.4 لیتر به ازای هر صد کیلومتر عنوان‌شده است. شتاب صفر تا صد آن نیز 11.4 ثانیه است.

image_c9e781de9952a08d7165779b3910809c1748ab60

گیربکس تیوولی شش‌دنده اتوماتیک است که قدرت پیشرانه 1.6 لیتری آن را به چرخ‌های جلو منتقل می‌کند. این پیشرانه قدرتی برابر 128 اسب بخار و گشتاوری در حدود 160 نیوتن متر تولید کرده و در 12.5 ثانیه از صفر به صد می‌رسد. حداکثر سرعت سانگ‌یانگ تیوولی 175 کیلومتر و میزان مصرف سوخت آن در یک سیکل ترکیبی 7.2 لیتر برآورد شده است.

ایمنی کدام خودرو بهتر است؟

دریافت چهار ستاره ایمنی در تست‌های ایمنی بزرگراه‌های امریکا نشان می‌دهد که هیوندای اکسنت در مقابل ضربات سخت آن‌چنان‌که باید مقاوم نیست. البته وجود تجهیزات ایمنی همچون کنترل ایستایی در سربالایی، کنترل کشش و پایداری، توزیع نیروی ترمز، ترمز ضد قفل، کمربند پیش کشنده و شش ایربگ می‌تواند تا حدودی برآورده‌کننده انتظارات از خودرویی در این سطح باشد.

4

سانگ‌یانگ تیوولی با آویختن پنج ستاره ایمنی یوروانکپ به سینه خود، یکی از مدعیان این بخش محسوب می‌شود. استفاده از کروز کنترل، کنترل ایستایی در سربالایی، کنترل کشش و پایداری، سیستم ضد واژگونی، توزیع نیروی ترمز، ترمز ضد قفل و کمکی و شش کیسه هوا ازجمله تجهیزاتی است که به تیوولی در این راه یاری رسانده است.

جمع‌بندی

می‌توان گفت که این دو خودرو اشتراکات زیادی دارند. بسته به اینکه سدان‌های کوچک یا کراس‌اوورهای خوشایند شماست، هر یک از این دو خودرو می‌توانند انتخاب مناسبی برای شما باشند. عملکرد فنی مناسب هیوندای اکسنت ویژگی است که توانسته عیب ایمنی این خودرو را بپوشاند. درحالی‌که تیوولی طراحی قسمت فنی در تیوولی ازجمله قسمت‌هایی است که نیاز به بازنگری جدی دارد. امیدواریم پاسخ شفافی برای این سوال گرفته باشید که آیا خرید تیوولی مقرون به صرفه است؟ یا خرید هیوندای اکسنت؟

 

آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

پندار اقتصادی

دیگر رسانه‌ها