{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

یکی از مشکلاتی که در شغل‌های بسیاری دغدغه کارمندان و کارفرمایان است، استرس کار محسوب می‌شود. این اضطراب همیشه بد نیست و گاهی می‌تواند نیروی محرکه باشد اما اگر بیش‌از حد معمول باشد، در بهره‌وری و عملکرد اختلال ایجاد می‌کند، بر سلامت روان تاثیر می‌گذارد و موجب عدم رضایت شغلی می‌شود.

با استرس ناشی از کار چکار کنیم؟

اگر شما هم با این چالش مواجه‌اید بهتر است هرچه زودتر برای حل آن اقدام نمایید. این که چقدر مسئولیت شغلی شما استرس‌زاست مهم نیست، برای کاهش استرس کار راهکارهای بسیاری وجود دارد. این راهکارها اگر توسط یک متخصص روانشناس ارائه شوند، بازدهی بهتری نیز برای شما خواهند داشت. پیشنهاد ما به شما در این راستا کمک گرفتن از روانشناسان دکتر ساینا است. برای دریافت مشاوره آنلاین روانشناسی روی لینک زیر کلیک کنید.

https://www.drsaina.com/ConsultationDoctor_1_779/مشاوره-آنلاین-با-بهترین-متخصص-روانشناسی/

چه عواملی موجب شیوع استرس کار می‌شوند؟

پیش از حل این مشکل باید با عوامل آن آشنا شد و علائم هشدار دهنده استرس کاری را شناخت. موارد زیر می‌توانند موجب بروز استرس شوند:

 1. ترس از دست دادن موقعیت شغلی
 2. اضافه‌کاری بیشتر به دلیل کمبود کارکنان
 3. فشار برآورده کردن انتظارات برای افزایش رضایت شغلی
 4. فشار برای کار در سطح مطلوب
 5. عدم کنترل و برنامه‌ریزی فعالیت کاری

02

زمانی که استرس کاری بر شما غلبه می‌کند، اعتماد به نفس خود را از دست خواهید داد و ممکن است تحریک‌پذیر شوید. اگر در فعالیت کاری خود:

 • احساس اضطراب یا افسردگی دارید
 • همیشه خسته‌اید
 • نسبت به کارتان بی‌تفاوت هستید
 • مشکلات گوارش و معده دارید
 • مصرف مواد مخدر یا الکل شما افزایش یافته است
 • خوابتان کیفیت مناسبی ندارد
 • نمی‌توانید بر  فعالیت خود تمرکز کنید

باید هرچه زودتر برای کاهش استرس کاری پی یافتن راهی جدی باشید.

چه راهکاری برای کاهش استرس کاری پیشنهاد می‌شوند؟

بهترین راه برای حل این مشکل دریافت مشاوره روانشناسی است. یک متخصص روانشناس خبره می‌تواند با توجه به فشار کاری، شخصیت شما و عوامل تشدید کننده این شرایط، به شما راهکارهایی ارائه دهد. اما فعالیت‌های زیر می‌توانند به کنترل اضطراب کاری شما کمک کنند.

زمانی که تحت فشار هستید نفس عمیق بکشید

اگر بیش از حد احساس خستگی می‌کنید یا از فشار کاری بالایی رنج می‌برید، ذهنتان را با کشیدن نفس عمیق پاکسازی کنید. برای این کار 5 ثانیه هوا را به درون ریه‌هاینان بفرستید و با 5 شماره این هوا را از بینی خارج کنید.

عواملی که باعث حواس‌پرتی شما می‌شوند را حذف کنید

اگر کنترلی روی عوامل حواس‌پرتی‌تان نداشته باشید، زمان بسیار زیادی را تلف خواهید کرد. برای کنترل این موضوع، تمام لوازمی که می‌توانند موجب خلل در فعالیت‌های کاری شوند را حذف کنید، برای مثال در زمان کار روی شبکه‌های اجتماعی خط بکشید و از تلفن‌های غیر ضروری بپرهیزید.

برای روز خود برنامه‌ریزی کنید

برای شروع روز کاری برنامه‌ریزی کنید و فعالیت‌های خودتان را مشخص کنید. هیچ کاری را حذف نکنید و برای استراحت و ارتباط با خانواده زمانی در نظر بگیرید. کار زیاد می‌تواند علاوه بر استرس، موجب افسردگی نیز شود.

رسیدگی به خوراک جسم و روح را فراموش نکنید

خوردن غذای سالم و به اندازه خوابیدن مهم‌ترین عوامل برای کاهش استرس کاری محسوب می‌شوند. به طور متوسط هر فرد بزرگسال به 8 ساعت خواب در شبانه‌روز نیاز دارد. پس آن را دست کم نگیرید. همچنین گاهی رژیم‌های نامناسب و بدون تجویز پزشک موجب کاهش انرژی بدن می‌شوند و خستگی شما را افزایش می‌دهند. به این ترتیب فعالیت شما کیفیت مطلوب نخواهد داشت و استرستان افزایش می‌یابد.

حتما ورزش را در برنامه‌های هفتگی خود بگنجانید

یکی دیگر از روش‌های کاهش استرس کاری، ورزش کردن است. حتی اگر نمی‌توانید از باشگاه‌های ورزشی و برنامه‌های منظم ورزشی استفاده کنید پیاده‌روی روزانه را فراموش نکنید. معجزه ورزش کردن را هرگز دست‌کم نگیرید.

2

از چه طریقی با مشاور روانشناسی ارتباط برقرار کنیم؟

وقتی که از مشاوره حرف می‌زنیم، معمولا با بهانه‌هایی مثل نداشتن زمان برای مراجعه حضوری به مراکز درمانی مواجه می‌شویم. اما در حال حاضر و با فعالیت حرفه‌ای سامانه‌های مشاوره‌ای از راه دور، هیچ اما و اگری برای مراجعه وجود نخواهد داشت. دکتر ساینا یکی از بهترین سامانه‌های مشاوره از راه دور پزشکی است. بیش از 450 پزشک در 44 تخصص با این مجموعه همکاری می‌کنند. برای کاهش استرس کاری می‌توانید روی مشاوره آنلاین دکتر ساینا حساب باز کنید. با مراجعه به وبسایت دکتر ساینا یا نصب اپلیکیشن این مجموعه با دنیای سلامت آشنا خواهید شد.

با عضویت در سامانه و جستجوی عبارت مشاوره روانشناسی لیست متخصصین برای شما قابل مشاهده خواهد بود. با انتخاب یک روانشناس و پرداخت مبلغ مشاوره، می‌توانید یک مشاوره تلفنی داشته باشید.

 

چرا برای مدیریت استرس از دکتر ساینا کمک بگیریم؟

یکی از دغدغه‌های افراد برای مشاوره عدم دسترسی به متخصص در هر زمان و مکان است به کمک دکتر ساینا هر زمان و هر مکان می‌توانید با مشاوران خود در ارتباط باشید. پشتیبانی از مجموعه 24 ساعته است و مبلغ پرداختی مشاوره در صورت عدم رضایت شما عودت داده خواهد شد یا پشتیبان یک پزشک دیگر را به شما معرفی می‌کند.

ثبت بیش از یک میلیون مشاوره و کسب رضایت مخاطبین و کاربران باعث شده استقبال از خدمات سامانه دکتر ساینا بیش از پیش شود. برای کسب اطلاعات بیشتر از این مجموعه همین حالا سری به وبسایت دکتر ساینا بزنید و به کاهش استرس کاری‌تان کمک کنید.

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

پندار اقتصادی

دیگر رسانه‌ها