{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

بارگیری، حمل، تحویل و انبار مقاطع فولادی کار پیچیده‌ای است که باید توسط متخصصان انجام شود. حمل هر یک از مقاطع فولادی باید همراه با گیره‌های لازم، مهاربندها و سایر اتصالات موردنیاز باشد. در غیر این صورت امکان بروز حوادث، ضررها و تأخیرهای پرهزینه وجود خواهد داشت.

برخی مقاطع فولادی بسیار بزرگ و سنگین هستند و همین امر موجب می‌شود که فرآیند انتقال و تحویل پیچیده‌ای داشته باشند؛ زیرا غالباً برای بارگیری و تخلیه این اجزا به جرثقیل احتیاج است؛ بنابراین باید یک منطقه تخلیه امن نیز ایجاد شود. در صورت تحویل قطعات بسیار بزرگ فولادی در محل‌های شلوغ، باید هماهنگی‌های لازم برای جلوگیری از بروز ترافیک نیز در نظر گرفته شود.

در این مقاله شما را با روش‌های مختلف حمل‌ بار فولادی، خطرات احتمالی حین انتقال، نکات ایمنی و تحویل بار مقاطع فولادی بیشتر آشنا می‌کنیم.

 

33

 

خطراتی که در حمل بار مقاطع فولادی وجود دارد

هر ساله هنگام بارگیری یا تخلیه مقاطع فولادی، افراد به‌شدت آسیب می‌بینند یا حتی کشته می‌شوند! حوادثی که در این حین رخ می‌دهد ممکن است ناشی از سقوط بار هنگام تخلیه یا بارگیری و آسیب فیزیکی با مقاطع بسیار سنگین یا تیز باشد.

در نظر داشته باشید که تمام افراد حاضر در فرآیند بارگیری، انتقال و تخلیه مقاطع فولادی باید اقدامات احتیاطی را رعایت نمایند تا خطر وقوع حوادث کاهش یابد.

هرگز نباید قبل از ارزیابی تمام خطرات، هیچ‌یک از فرآیندهای بارگیری، حمل‌ونقل و تخلیه مقاطع فولادی صورت بگیرد. گرچه این فرآیند ممکن است باعث تأخیر در انتقال شود؛ اما با برنامه‌ریزی، ارتباط و همکاری مناسب بین تأمین‌کننده و مشتری می‌توان از چنین تأخیراتی جلوگیری کرد.

 

33

 

حمل ایمن مقاطع و تحویل بار فولاد به مشتری

برقراری ایمنی مسئولیت مشترک تأمین‌کننده، حمل‌کننده و مشتری است. تأمین‌کننده و مشتری باید از قبل در مورد انتقال و تحویل کالا به‌درستی برنامه‌ریزی کنند.

  • اگر برنامه‌ریزی برای عملیات انتقال و تخلیه در زمان سفارش‌گیری انجام شود، می‌توان از بسیاری از حوادثی جلوگیری کرد.
  • نحوه انتقال مقاطع فولادی باید بر اساس نوع محصول (ورق، میلگرد، تیرآهن، لوله و غیره)، ابعاد، وزن و ویژگی‌های آن انتخاب شود.
  • آگاهی از خطرات احتمالی محل تخلیه و مسیر ضروری است.
  • تناسب وسیله نقلیه با میزان و نوع باری که قرار است جابه‌جا شود. می‌توان بسته به میزان بار، ماشین‌های باربری بزرگ مانند کامیون و تریلی به ترتیب با ظرفیت 11 و 22 تن یا ماشین‌های باربری کوچک مانند خاور، نیسان و وانت به‌ترتیب با ظرفیت‌های 4، 2 و 0.7 تن را انتخاب نمود.
  • وجود تجهیزات ایمنی مانند تسمه‌ها، زنجیرها یا ستون‌های جانبی (هنگام حمل مقاطع طویل) ضروری است.
  • توصیه می‌شود کارگران هنگام بارگیری و تخلیه از کلاه، دستکش‌ ایمنی و لباس آستین‌بلند استفاده کنند.
  • هنگام بارگیری و تخلیه تنها افرادی مجاز به ورود به محل باشند که مسئولیت بارگیری یا تخلیه را دارند.
  • اطمینان حاصل کنید که ترمز دستی وسیله نقلیه قبل از شروع تخلیه کشیده شده باشد.
  • پس از بارگیری باید مقاطع فولادی را طوری پوشاند که حین انتقال، از باد، باران و سایر خطرات حفظ شوند.

33

حمل‌ بار فولاد به چه روش‌هایی انجام می‌شود؟

در حال حاضر کارخانه‌ها و تأمین‌کننده‌ها می‌توانند از طریق حمل‌ونقل ریلی، دریایی و جاده‌ای محصولات نهایی خود را به مشتریان تحویل دهند.

قیمت تمام‌شده مقاطع فولادی به هزینه حمل‌ونقل هم وابسته است. به‌طور مثال قیمت تیرآهن اصفهان برای پروژه‌ای که در تبریز باشد بسیار گران‌تر از قیمت تیرآهن ظفر بناب تمام می‌شود.

 

1.حمل‌ونقل ریلی

صنعت فولاد توانسته حمل‌ونقل ریلی را به‌عنوان یکی از روش‌های سازگار با محیط‌زیست برای دهه‌ها حفظ کند. این نوع حمل‌ونقل یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین روش‌هاست.

2.حمل‌ونقل دریایی

حمل‌ونقل دریایی یکی از مهم‌ترین روش‌های حمل‌ونقل در جهان بوده که قرن‌هاست به تجارت بشر کمک کرده است. ایران نیز به دلیل مجاورت با دریای عمان و خلیج‌فارس زمینه حمل‌ونقل دریایی مناسبی دارد. البته آن‌طور که آمارها نشان می‌دهد تاکنون به‌خوبی از این ظرفیت استفاده نشده است. این روش یکی از روش‌هایی است که می‌تواند برای صادرات بسیار مفید باشد و صادرات فولاد هم می‌تواند بر قیمت آهن در داخل کشور تاثیر مستقیم داشته باشد.

 

3.حمل‌ونقل جاده‌ای

حمل‌ونقل جاده‌ای برای تحویل محصولات نهایی و تأمین مواد اولیه ضروری است. بسیاری از کارخانه‌ها و مشتریان در محلی واقع شده‌اند که هیچ اتصال ریلی در آن مناطق وجود ندارد.

 

چه نکاتی را باید هنگام تحویل مقاطع فولادی در نظر گرفت؟

خریدار هنگام تحویل بار خود باید نکاتی را در نظر بگیرد تا از اصالت و کیفیت محصول اطمینان حاصل نماید. در ادامه به بررسی مهم‌ترین این نکات خواهیم پرداخت:

1.بسته‌بندی مناسب

بسته‌بندی مقاطع فولادی باید از کیفیت و مشخصات کافی برخوردار باشد. بسته‌بندی مناسب فرآیند حمل‌ونقل ایمن را هم تسهیل خواهد کرد.

 

2.استاندارد بودن وزن

جدول وزنی اشتال معروف‌ترین مرجع ارزیابی مقاطع فولادی است. معمولاً تولیدکنندگان سعی دارند تا وزن محصولاتشان بالاترین تطبیق را با این جدول داشته باشد.

به‌طور مثال تیرآهن ذوب‌آهن نزدیک‌ترین وزن را به جدول اشتال دارد. هرچه وزن محصولات تولیدی به جدول اشتال نزدیک‌تر باشد، کیفیت آن محصول بهتر خواهد بود.

جدول وزنی مربوط به هر محصول و قیمت آهن و مقاطع فولادی در سایت‌ آسرون به نشانی www.asroon.ir وجود دارد که می‌توانید برای اطلاع به آن‌ مراجعه کنید.

وزن محصول هنگام تحویل بار روی بسته‌بندی آن درج شده است. به‌طور مثال زمان تحویل تیرآهن که به‌صورت بندیل است می‌توانید وزن کل بندیل را به تعداد شاخه‌های داخل بندیل تقسیم کنید تا وزن هر شاخه به دست بیاید. سپس با تطابق این مقدار با جدول وزنی محصول موردنظر از اصل بودن آن مطمئن شوید.

 

3.بازرسی مقاطع فولادی را فراموش نکنید

پس از تحویل بار حتماً بار خریداری‌شده را بازرسی کرده و از سلامت ظاهری محصول و اصل بودن آرم حک‌شده کارخانه اطمینان حاصل نمایید. در جدول زیر علامت اختصاری برخی کارخانه‌های تولیدکننده مقاطع فولادی آورده شده است:

 

علائم اختصاری کارخانه‌های تولیدکننده مقاطع فولادی

علامت اختصاری

نام کارخانه

ردیف

ESCO CU

ذوب‌آهن اصفهان

1

ZNCT

مجتمع فولاد ظفر بناب

2

BS CT

مجتمع فولاد صنعت بناب-شاهین بناب

3

YRMCT

فولاد احرامیان یزد

4

AS JU - AS CT

شرکت نورد آریان فولاد بوئین‌زهرا

5

FAICO

کارخانه فولاد البرز ایرانیان-فایکو

6

ROUHINA

مجتمع فولاد روهینا جنوب دزفول

7

AFA

آذر فولاد امین تیکمه داش

8

دو F  به‌صورت رو در رو

میانه (فولاد آذربایجان)

9

N یا KSC CO

نیشابور (فولاد نیشابور خراسان)

10

AGJU

فولاد آناهیتا گیلان

11

HIRBOD CT

فولاد هیربد

12

AKS CT

امیرکبیر خزر

13

KAVIR

فولاد کویر کاشان

14

PSG یا PS

پرشین فولاد

15

D

درپاد تبریز

16

SRH

جهان فولاد سیرجان

17

ARIA

فولاد آریا ذوب

18

KFA

فولاد کیان ابهر

19

SFZCT

صبا فولاد زاگرس شهرکرد

20

FAT

فولاد ارگ تبریز

21

BMISCO

فولاد بافق یزد

22

ISCO CT

مجتمع فولاد ایوان

23

ATJU

فولاد الماس

24

SAIS CT

فولاد ابرکوه یزد

25

SPK CT

کاوه تیکمه داش

26

FSI TC

فولاد سپهر ایرانیان

27

SFJ TC

جهان فولاد غرب

28

 

 

و در آخر...

همواره هزینه حمل‌ونقل در خرید مقاطع فولادی یکی از مسائل مهم بوده که ذهن خریداران را به خود مشغول کرده است. به همین دلیل معمولاً خریداران ترجیح می‌دهند مقاطع فولادی موردنیاز خود را از جایی که به محل پروژه آن‌ها نزدیک است تهیه نمایند تا قیمت نهایی کالایشان ارزان‌تر باشد. برای برآورد این هزینه‌ها می‌توانید با کارشناسان آسرون تماس بگیرید تا در این امر به شما کمک کنند.

 

آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

دیگر رسانه‌ها