{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

اکباتان بزرگ‌ترین شهرک مسکونی تهران است. شهرکی خاص و معروف که در غرب تهران قرار گرفته و جزو منطقهٔ ۵ شهرداری تهران محسوب می‌شود.

راه‌‌های ارتباطی اکباتان این گونه است که از شمال به اتوبان تهران کرج، از سمت جنوب به اتوبان شهید لشگری، از غرب به نمایشگاه صنایع هواپیمایی و از سمت شرق به کوی بیمه و شهرک آپادانا متصل می‌‌شود. آب‌وهوای این منطقه، به دلیل وجود بوستان‌‌های متعدد برای زندگی بسیار مناسب است.

معرفی شهرک اکباتان

قدمت ساختمان‌های این منطقه به دوران پیش از انقلاب بازمی‌گردد. بنا به این دلیل می‌‌توان گفت ساختمان‌‌های شهرک محکم، مقاوم و ضد زلزله هستند. در این محله همه نوع امکانات یافت می‌‌شود. با توجه به این ویژگی‌‌ها، متقاضیان اجاره آپارتمان در اکباتان و خرید آپارتمان در اکباتان افزایش یافته است.

استقلال مهم‌‌ترین ویژگی شهرک اکباتان بوده و این شهرک به صورت جزیره‌‌ای اداره می‌‌شود. یعنی همه نوع امکانات (به قول معروف از شیر مرغ تا جان آدمیزاد) نظیر، مراکز خرید و فروش، نانوایی و بیمارستان انواع اغذیه فروشی، مدارس و بیمارستان و... در این محدوده یافت می‌‌شود و دیگر نیاز نیست افراد برای تأمین مایحتاج خود از شهرک خارج شوند.

تاریخچه

شهرک اکباتان در دهه ۴۰ توسط یک شرکت آمریکایی به نام استارت طراحی و ساخته شد. دریاچهٔ مصنوعی و شهربازی از جمله طرح‌‌های توسعه‌‌ای این شرکت بود؛ اما طی ۱۰سالی که صرف ساخت شهرک شد، نتوانستند از پس همه دستورالعمل‌‌‌ها بر بیایند در نتیجه طرح‌‌ها نیمه تمام باقی ماند. بعد از اینکه ساخت شهرک پایان یافت، نظامیان در آن سکونت کردند و پس از آن در سال ۱۳۵۶این شهرک به کارمندان دولتی واگذار شد. بعد از انقلاب هم شرکت عمران و نوسازی به ادامهٔ ساخت‌وساز در این شهرک پرداخت.

خیابان‌‌های مهم

 

از جمله خیابان‌‌های مهم اکباتان، خیابان کوی بیمه، شهرک آپادانا، بزرگراه شهید لشگری، بزرگراه شهید باکری و اتوبان تهران کرج است. اکباتان مکان‌‌های تفریحی و دیدنی زیادی دارد، از جمله مهم‌‌ترین آنها می‌‌توان به مرکز تجاری مگامال، رستوران ایتالیایی مانلی، کافی‌‌شاپ، جگرکی بهار نارنج، کافه ویونا، بازارچه اکباتان و... اشاره کرد.

بافت مسکونی اکباتان

اکباتان بافت مسکونی بسیار منظمی دارد و از ۳ فاز تشکیل شده است. هر فاز آن دارای چند بلوک و هر بلوک دارای چند ورودی است. این شهرک از ۳۳ بلوک و ۱۵۶۷۵واحد مسکونی برخوردار است.

ساختمان‌‌های فاز ۱

فاز ۱ اکباتان دارای ۱۰بلوک و چندین ورودی است. بلوک‌‌‌های (A)  در فاز ۱ دو خوابه و در ۹تا ۱۲طبقه ساخته شده‌‌اند. بلوک‌‌های (B) تعداد خواب‌‌های بالاتری دارند و بلوک (C) از نظر معماری و طراحی شبیه به هیچ کدام از بلوک‌‌های (A) و (B) نیستند.

همچنین فاز ۱ چندین محله دارد که به سوپر ۱ تا ۹ نام‌گذاری شده‌‌اند. این سوپرها یا مراکز خرید از ابتدای جاده مخصوص شروع شده و تا آخر شهرک ادامه می‌‌یابد و در آخر هم به اتوبان کرج منتهی می‌‌شود. فاز ۱ دارای امکاناتی از جمله بازارچه‌‌های متعدد، رستوران‌‌‌ها و کافی‌‌شاپ‌‌های سنتی و مدرن، فضای سبز برای استراحت اهالی و محل‌ه‌ای برای پیاده‌‌روی و ورزش است.

ساختمان‌های فاز ۲

اکباتان در فاز ۲ دارای ۱۹ بلوک است و در مقایسه با فاز ۱و ۳ بافت مدرن و جدیدتری دارد و جزو بهترین فازهای اکباتان به شمار می‌‌آید. این فاز با داشتن سویت‌‌های کوچک تا خانه‌‌هایی ۴ خواب، هم برای افراد مجرد و هم برای خانواده‌‌ها مناسب هستند. ساختمان‌‌های فاز ۲علاوه بر لوکس و مدرن بودنشان، در برابر زلزله ۹ ریشتری هم مقاوم هستند. خانه‌‌‌های این فاز از امکاناتی مانند، شوتینگ‌‌های استاندارد، پارکینگ‌‌های وسیع، فضای سبز، نورگیرهای مناسب، برخوردارند.

ساختمان‌های فاز ۳

فاز ۳ شهرک اکباتان دارای چهار بلوک، به نام‌‌های(E1,E2, D1,D2 ) بوده و در سال ۱۳۷۰ ساخته شده است. در نتیجه طبیعتا  فاز۳ در مقایسه با فاز ۱و ۲ نوسازتر بوده و دارای یک مجتمع تجاری است که در آن ۴۰ واحد قرار گرفته‌اند.

 

 

قیمت خانه‌‌های شهرک اکباتان

قیمت خانه‌‌های این شهرک هم مانند سایر نقاط تهران به عواملی همچون، قدمت، مساحت، دسترسی و امکانات رفاهی، بستگی دارد. خانه‌‌های زیبای اکباتان دارای نمای سنگی هستند و به دلیل قدمت بالایی که دارند، اکثر واحدها بازسازی شده‌‌اند. در این راستا، خانه‌‌های بازسازی شده دارای امکانات مدرنی از جمله سیستم‌‌های گرمایشی و سرمایشی بوده و به طبع قیمت بالاتری دارند. به راحتی می‌‌توان از طریق سایت‌‌هایی چون دیوار، شابش، کیلید و... متناسب با بودجه، خانهٔ دلخواه را در شهرک اکباتان یافت.

22

حمل‌ونقل و دسترسی شهرک اکباتان

از نظر حمل‌ونقل عمومی شهرک اکباتان، جایگاه بالایی دارد. یکی از مهم‌‌ترین عواملی که متقاضیان سکونت در این شهرک را افزایش داده، دسترسی به ایستگاه مترو است. می‌‌توان به راحتی از طریق ایستگاه مترو شهرک اکباتان، شهرک بیمه و ورزشگاه آزادی در این محدوده رفت‌‌و‌آمد کرد. همچنین از سمت میدان آزادی برای رفتن به محله اکباتان، سرویس‌‌های اتوبوس‌رانی وجود دارد. علاوه بر اتوبوس و مترو این محله دارای خطوط تاکسی فراوانی نیز هست که تا میدان آزادی مسافران را جابه‌جا می‌‌کنند. همچنین در محلهٔ اکباتان، محدودیت ترافیکی اعمال نمی‌‌شود و می‌‌توان با خیال راحت در این محدوده تردد کرد.‌

 

 

ارسال نظر

 

دیگر رسانه‌ها