{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

سوبارو از خودروسازان ژاپنی معتبر در جهان اما کم‌رنگ در ایران است. تعداد محصولاتی که در طول تاریخ صنعت خودرویی کشور از سوبارو به ایران وارد شده‌اند، کمتر از تعداد انگشتان دو دست است.

تنها شاسی‌بلند راه‌یافته به ایران از این برند سوبارو فارستر است که البته وارداتی محدود و کوتاه داشت. سوبارو شاسی‌بلند سایز کوچک و شهری سوبارو است که از سال ۱۹۹۷ روی خط تولید این کمپانی قرار دارد و تا امروز ۵ نسل از آن به بازارهای جهانی عرضه شده است. نمونه واردشده به ایران مربوط به نسل چهارم آن است که در فاصله سال‌های ۹۶ تا ۹۷، در تعدادی بسیار محدود به ایران راه یافت.

طراحی

فارستر یکی از محبوب‌ترین‌های کلاس خود در سطح جهانی است. این خودرو مانند دیگر هم‌وطنانش از طراحی ساده و کلاسیک اما اصولی و دل‌نشین بهره می‌برد. درون‌مایه اسپرت موجود در طراحی دیگر محصولات سوبارو در فارستر نیز مشاهده می‌شود. خطوط زاویه‌دار حجمی در نمای روبه‌رو و پشت فارستر ۲۰۱۴، این درون‌مایه اسپورت را نمایان می‌کنند.

آنچه در طراحی ظاهری فارستر جلب‌توجه می‌کند، سقف بلند و لحاظ‌نشدن شیب معمول سقف در انتها است که امروزه در این کلاس بسیار شاهد هستیم؛ نکته‌ای که معمولاً در داخل کابین، افراد قدبلند را در ردیف عقب با مشکل مواجه می‌کند. جالب اینکه این نوع متفاوت طراحی با قراردادن باله عقب روی شیشه پشت، آسیبی به ظاهر خودرو وارد نکرده است و همچنان روح اسپورت را در آن شاهد هستیم.

مشخصات فنی

فارستر در دو نسخه ۲ و ۲٫۵ لیتری در جهان عرضه شد، اما نمونه واردشده به ایران از نوع ۲٫۵ لیتری بود. موتور ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپ خودرو از آرایش سیلندری باکسر برخوردار است. این موتور خودرو قادر به تولید ۱۷۰ اسب بخار قدرت و ۲۳۵ نیوتن‌متر گشتاور است. گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک خودرو نیروی موتور را به هر ۴ چرخ آن انتقال می‌دهد. نتیجه همکاری این موتور و گیربکس شتاب صفر تا صد ۱۰٫۲ ثانیه، سقف سرعت ۱۸۵ کیلومتر بر ساعت و مصرف سوخت ترکیبی ۹٫۳ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است. فارستر از استاندارد آلایندگی یورو ۵ بهره می‌برد. می‌توانید مقایسه سوبارو فارستر با خودروهای هم‌سطح را در سوبارو دیوار ببینید.

امکانات رفاهی و تجهیزات ایمنی

سانروف، باز و بسته شدن الکتریکی در صندوق، رینگ‌های اسپرت، باربند، اسپویلر و نمایشگر میان داشبورد، سنسور باران، کروز کنترل هوشمند، دوربین دید عقب، اتولایت، سیستم صوتی 4 AM /FM /CD /MP3 /WMA /DivX /WMX /Mp، تهویه مطبوع دوگانه اتوماتیک، فرمان الکتروهیدرولیکی به‌همراه سیستم هوشمند الکترونیکی فرمان و سیستم حساس به سرعت، روکش چرمی فرمان و صندلی‌ها، ۸ کیسه هوا و سیستم‌های, ABS ,EBD ,VDC ,TSC ,TPMS ,DRL  SRS ازجمله مهم‌ترین تجهیزات ایمنی و امکانات رفاهی سوبارو فارستر هستند. منبع: بررسی همه ماشین های روز دنیا

تجربه رانندگی و ارزش دربرابر خرید

سوبارو اتاق جادار و راحتی دارد. صندلی‌های خودرو دربرگیرندگی مناسبی دارند و در هیچ بخشی از کابین با کمبود جا مواجه نیستیم. صندوق بار بزرگ و جادار است و به‌دلیل نوع طراحی صندوق، جابه‌جایی بار در آن راحت است. قابلیت تاشوندگی صندلی‌ها امکان افزایش فضای این صندوق را نیز فراهم می‌کند. سوبارو سواری نرم و لذت‌بخشی دارد و کیفیت خوب ساخت و مونتاژ آن اتاق ساکت و آرامی را در اختیار راننده و سرنشینان آن قرار می‌دهد. فنربندی و تعلیق خودرو قابل‌قبول است و در مسیرهای آفرودی، پایداری مناسبی را برای آن ایجاد می‌کند.

خودرو فرمان‌پذیری مناسبی دارد و در مسیرهای ناهموار و پیچ‌دار کاملاً تحت‌کنترل راننده باقی می‌ماند. عملکرد فنی موتور بهترین در نوع خود نیست و در مقایسه با نسخه ۲ لیتری توربوشارژی که هنوز به ایران وارد نشده است، کمی ضعیف به‌ نظر می‌رسد اما همچنان در بازار ایران قابل‌قبول است.

فارستر با تمامی این مزایا به‌دلیل واردات بسیار محدود، ضعف شدید و جدی خدمات‌پس‌ازفروش، مشکلات معمول تأمین قطعات در این مواقع و دردسر تعمیرات آن خودروی مناسبی محسوب نمی‌شود و کارشناسان آن را پیشنهاد خوبی نمی‌دانند؛ به‌خصوص که فارستر ازنظر قیمتی در سطح متناسب با کیفیت و عملکردش قرار نمی‌گیرد.

 

ارسال نظر

 

دیگر رسانه‌ها