{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

بیتا فرهی، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون ایران، نخستین بار با نقش آفرینی در فیلم هامون به کارگردانی داریوش مهرجویی وارد دنیای بازیگری شد

شلوار پاره و موهای بلوندِ بیتا فرهی!+عکس
بیتا فرهی، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون ایران، نخستین بار با نقش آفرینی در فیلم هامون به کارگردانی داریوش مهرجویی وارد دنیای بازیگری شد. بیتا فرهی در کنار خسرو شکیبایی یکی از مشهورترین زوج‌های هنری دههٔ ۷۰ را تشکیل دادند. در این قسمت از بیتوته بیوگرافی بیتا فرهی را به همراه عکسها و گزیده‌ای از صحبت‌های او دنبال کنید.
124909240_391081525576260_8529417253425348697_n

چکیده‌ای از بیوگرافی بیتا فرهی

نام اصلی: بیتا لهارخانی دینبلی

تاریخ تولد: ۱ فروردین ۱۳۳۷

محل تولد: تهران

پیشه: بازیگر

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون و تئاتر

سال‌های فعالیت: از ۱۳۶۸ تا کنون

بیتا فرهی (بیتا لهارخانی دینبلی) بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون ایران متولد ١ فروردین ۱۳۳۷ در تهران است. بیتا فرهی تک فرزند بوده و خواهر و برادری هم ندارد. 

تحصیلات بیتا فرهی

بیتا فرهی فارغ التحصیل رشته هنر از مدرسه پاورس آمریکا در سال ۱۳۵۹ است. فرهی به زبان‌های انگلیسی و فرانسه مسلط است.

ازدواج و طلاق بیتا فرهی

بیتا فرهی در اولین ازدواج خود صاحب دختری بنام مهسا شد، او پس از جدایی با فردی بنام علی آزموده ازدواج کرده است و هنوز با وی زندگی میکند (عکسی از آنها رسانه‌ای نشده است) در ادامه تصویری از مهسا قریشی و مادرش بیتا فرهی را مشاهده می کنید.

ورود بیتا فرهی به عرصه بازیگری

بیتا فرهی در سال ۱۳۶۸ با بازی در فیلم «هامون» به کارگردانی داریوش مهرجویی فعالیت خود را در سینما آغاز کرد. فرهی به همراه خسرو شکیبایی یکی از مشهورترین زوج‌های هنری دههٔ ۷۰ را تشکیل دادند.

بیتا فرهی برای بازی در هامون توسط ناصر چشم آذر به مهرجویی معرفی شده و به سرعت مورد پسند او برای بازی در نقش مهشید قرار گرفت و در سال‌های بعدی فعالیت خود را با کارگردانان بزرگی چون احمدرضا درویش، بهمن فرمان آرا، مسعود کیمیایی و رخشان بنی اعتماد ادامه داد.

بیتا فرهی اخیرا در مجموعه "رقص روی شیشه" که پخش آن از شبکه نمایش خانگی است و سریال تاریخی از "یادها رفته" که پخش آن در رمضان 98 از شبکه یک سیما است، به ایفای نقش پرداخته است.

گزیده‌ای از صحبت‌های بیتا فرهی

مهتاب کرامتی، بیتا فرهی و هدی زین‌العابدین، بازیگران مجموعه رقص روی شیشه

خیلی دنبال دیده شدن نیستم

بیتا فرهی: خیلی دنبال دیده شدن نیستم. بعضی ها دوست دارند مدام دیده شوند اما من چنین نیستم. اگر صلاح باشد جایی بروم، می روم. اعتقاد ندارم مدام دیده شوم و حضورم حتی شبیه این باشد که پیش‌ برنده هیچ اتفاقی در داستان نباشم اما قطعا نقش‌ های کوتاه و مؤثر در پیشبرد قصه را دوست دارم حتی اگر سه سکانس بازی کنم ولی دیده شوم.

علاقه به کافه، کتاب وگل فروشی

بیتا فرهی در پاسخ به اینکه اگر بازیگر نمی شدید، می خواستید بزرگ شوید، چه کار شوید؟ با خنده می گوید: همیشه خیلی دوست داشتم سرمایه ای می داشتم، کتاب فروشی کوچکی راه می انداختم که در آن کافه و یک گل فروشی کوچک هم بود. همیشه این سه را باهم می خواستم، اما هیچ کدام نمیشود. سرمایه ندارم، گل ها هم می پلاسند و هیچ کس هم کتاب نمی خواند. 

از درگذشت مادر تا نوه ای که انگیزه زندگی است

بیتا فرهی در تابستان سال ۱۳۹۲، درست در روز سالگرد فوت خسرو شکیبایی مادرش را از دست داد، او در این بهره می‌گوید: این ماجرا تاثیر بسیار زیادی روی من گذاشت. فرانسه بودم که حال مادرم نامساعد شد. بلافاصله خود را رساندم. مرا دید و 24 ساعت بعد فوت کرد. 

بیتا فرهی هرچند اندوه درگذشت مادرش را دارد اما تسا، نوه‌ی او که در پاریس زندگی می کند، شوق زیستن را در او نگه می دارد و می گوید: انگیزه ام برای زندگی نوه ام است.

زندگی خیلی کوتاه است. باید قدرش را دانست و از هر لحظه اش استفاده کرد. اگر مرگ را در کنار زندگی ببینیم، می توانیم انسان باشیم و از هر لحظه آن بهره ببریم. چون زندگی همان قدر که زیباست، کوتاه و ناپایدار است.

جوایز و افتخارات بیتا فرهی

برنده بهترین بازیگر نقش اول سریال‌های تلویزیونی - جشنواره دنیای تصویر - طلسم شدگان

برنده دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول زن - هشتمین جشنواره فیلم فجر - هامون

نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن - سیزدهمین جشنواره فیلم فجر - کیمیا

نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل - بیستمین جشنواره فیلم فجر - خانه‌ای روی آب

نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن - بیست و پنجمین جشنواره فیلم فجر - خون بازی

برنده بهترین بازیگر زن - سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم پیونگ یانگ - خون بازی

برنده بهترین بازیگر نقش اول زن - جشنواره فیلم کراچی - خون بازی

نامزد بهترین بازیگر نقش مکمل زن - سی امین جشنواره فیلم فجر - در انتظار معجزه

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

پندار اقتصادی

دیگر رسانه‌ها