{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد با اشاره به عوامل چندگانه ‎ ای که برای بروز سندروم پای بی قرار وجود دارد، گفت: عمده‌ترین عوامل این عارضه قابل مشاهده در گروه‌های خاص مانند گروه‌های دیابتی هستند.

پایتان غش می‌رود؟

پایتان غش می‌رود؟غش رفتن پا از عارضه‌های طبیعی است که غالباً در اکثر خانواده ‌ها، یک نفر از آن رنج می‌برد و همیشه برخی از افراد به واسطه همین دردهای کم و طولانی، عصبی و به خستگی زودرس دچار می‌ شوند.

این عارضه شایع و موسوم که به عنوان غش رفتن پا شناخته می‌شود، سندروم پای بی قرار تعریف می‌شود و هر چند عوامل متعددی می‌تواند زمینه ‎ ساز این معضل باشد اما هنوز علت واحدی برای آن شناخته نشده است.

محمدباقر اولیاء با اشاره به غش رفتن برخی اعضای بدن به عنوان معضلی معمول، اظهار کرد: غش رفتن اندام‌های تحتانی به ویژه پا در واژه‌‌شناسی برخی از شهرها مانند یزد و کرمان بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد به طوری که احساس ناخوشایندی را برای فرد به دنبال دارد. این احساس ناخوشایند که به نوعی احساسات مرده درد یا حالت‌های بی‌قراری برای اندام‌های تحتانی است در بسیاری از مواقع با ماساژ دادن برطرف می ‎ شود .

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد در مورد ماساژ دادن معمول خانواده‌‌ها، گفت: در بسیاری از خانواده‌ها این معضل باعث می‌شود تا بزرگسالان از فرزندان خود بخواهند که بر روی پاها یا اندام‌هایشان راه بروند.

وی در مورد عنوان علمی این عارضه، تصریح کرد: «سندروم پای بی‌قرار» عارضه‌ای بسیار شایع در میان مردم است که شکایت بسیاری را از این وضعیت‌ برانگیخته است، در حالی که فرد با تکان دادن اندام مورد نظر و حرکات پرتابی آرام می‌گیرد.

این فوق تخصص با بیان این‌که عامل این عارضه قابل جمع ‎ بندی در هیچ ادبیات پزشکی حتی در ایران و غرب نیست، گفت: نمی‌توان بروز آن را محدود به یک عامل دانست.

وی افزود: عوامل چندگانه‌ای برای بروز این عارضه وجود دارد که عمده‌ترین آنها در گروه‌های خاص نیز قابل مشاهده است، به طوری که بسیاری از این عوامل در گروه‌های دیابتی، افراد مستعد ابتلا به دیابت یا بستگان آن‌ها وجود دارد.

این مسئول در مورد دیگر عوامل بروز عارضه سندروم بی قراری پا، گفت: کمترین علائم شایع در بین بیماران رماتیسمی، غش رفتن پا است، حتی این عامل در افرادی که هنوز به رماتیسم خود پی نبرده‌اند نیز وجود دارد و می‌تواند یکی از عوامل شناسایی این بیماری باشد.

وی، کم ‎ خونی شدید را نیز یکی دیگر از عوامل این عارضه، عنوان و تصریح کرد: کم‌خونی‌های شدید یکی از عوامل بروز این عارضه است اما کم‌خونیها همیشه علت خاصی ندارند و گاهی معلول یک بیماری است.

این فوق تخصص روماتولوژی افزود: بیماری‌های روحی و روانی و افسردگی‌های حاد نیز از دیگر عواملی هستند که می‌توانند منجر به غش دردهای پا شوند.

 

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

پندار اقتصادی

دیگر رسانه‌ها