{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

گروهی از متخصصان تغذیه و سلامت در یک مطالعه تازه به بررسی این موضوع پرداختند که چگونه افزودنی‌های خوراکی رایج می‌توانند به سلامت کودکان آسیب وارد کند؟


افزودنی‌های خوراکی چه تاثیری بر سلامت دارند؟

به گفته متخصصان آمریکایی قرار گرفتن کودکان در معرض افزودنی‌های خوراکی رایج و ترکیب‌های شیمیایی مورد استفاده در مواد بسته بندی غذایی خطراتی را متوجه سلامت آنان می‌کند.

یکی از محققان ارشد این مطالعه گفت: به عنوان یک متخصص در مورد شکاف چشمگیری که در زمینه اطلاعات مربوط به تاثیرات بسیاری از این ترکیب های شیمیایی بر سلامت کودکان و نوزادان وجود دارد، نگران هستم.

به گفته محققان کاهش مصرف غذاهای کنسرو شده، خودداری از به کاربردن پلاستیک های مقاوم در برابر اشعه مایکروویو و افزایش مصرف میوه و سبزیجات تازه به جای خوراکی های فرآوری شده از جمله توصیه های مهم در حفظ سلامت کودکان است.

از جمله ترکیب های شیمایی رایج که اثرات مخربی بر سلامت کودکان دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

رنگ‌های خوراکی مصنوعی: نتایج برخی از مطالعات حاکی از ارتباط بین رنگ‌های غذایی و افزایش رفتارهای بیش‌فعالی در کودکان است. یعنی حذف این رنگ های خوراکی مصنوعی از رژیم غذایی موجب شد که علائم اختلال بیش‌فعالی – کم توجهی در این کودکان کاهش پیدا کند.

بیسفنول A و دیگر بیسفنول‌ها: بیسفنول A از جمله ترکیب های شیمیایی است که برای سخت و سفت شدن ظروف پلاستیکی کاربرد دارد. سازمان غذا و داروی آمریکا استفاده از این ترکیب را در بطری شیر نوزادان ممنوع کرده اما در محصولات دیگر این محدودیت اعمال نمی شود.

در حالیکه نتایج برخی مطالعات نشان می دهد بزرگسال می توانند اثرات منفی ترکیب های بیسفنول را تحمل کنند، این ترکیب برای کودکان و نوزادان و از زمانی که بدن در حال رشد است اثرات مخربی دارد. از جمله این خطرات می توان به تغییر در زمان شروع دوران بلوغ، افزایش چربی بدن و کاهش قدرت باروری اشاره کرد.

فتالات: فتالات که اغلب در بسته‌بندی پلاستیکی و دیگر انواع بسته بندی ها استفاده می شود با  بروز مشکلاتی در کودکان از جمله افزایش خطر ابتلا به آسم، بالا رفتن فشار خون و چاقی مرتبط است.

نیترات و نیتریت: این افزودنی ها برای بهبود رنگ غذا و افزایش مدت زمان نگه داری از آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. بررسی ها نشان می دهد این دو افزودنی در تولید هورمون تیروئید اختلال ایجاد کرده و در برخی موارد به افزایش تولید ترکیب‌های سرطان‌زا کمک می‌کند.

 

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

دیگر رسانه‌ها