{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

کلسیم یکی از مواد مورد نیاز بدن است که باعث استحکام استخوان ها و تقاوت سیستم ایمنی بدن می شود،در این مقاله شما را با خوراکی هایی آشنا می نماییم که با مصرف آن ها جذب کلسیم بهتر صورت می پذیرد.

روش جذب بهتر قرص کلسیم

کلسیم یکی از مواد مورد نیاز بدن است که باعث استحکام استخوان ها و تقاوت سیستم ایمنی بدن می شود،در این مقاله شما را با خوراکی هایی آشنا می نماییم که با مصرف آن ها جذب کلسیم بهتر صورت می پذیرد.

1- همراه با مکمل کلسیم، از قرص ویتامین (Vitamin) C یا مواد خوراکییی غنی از ویتامین (Vitamin) C مثل پرتقال استفاده کنید. ویتامین(Vitamin) C، جذب کلسیم را افزایش می‌دهد.
2- اسید آمینه «لیزین» برای جذب کلسیم لازم است. لذا خوراکیهای غنی از آن را بخورید، مثل تخم‌مرغ، ماهی، ساوا و فرآورده‌های آن، لوبیا.
3- سه بار در هفته و هر بار به مدت 15 دقیقه در معرض تابش مستقیم نور آفتاب قرار بگیرید، زیرا نور آفتاب آسان‌ترین راه برای تامین ویتامین(Vitamin) D بدن است (ویتامین(Vitamin) D در اثر تابش مستقیم نور خورشید بر پوست، در بدن ساخته می‌شود). ویتامین(Vitamin) D برای جذب بهتر کلسیم، لازم است. البته بین ساعات 10 صبح تا 2 بعداز ظهر که تابش نور خورشید شدید است، زیر آفتاب نراود.
4- مقدار مکمل کلسیم مصرفی روزانه ی خود را چند قسمت تقسیم کنید و هر بار یک قسمت را بخورید، زیرا مطالعات نشان داده است که دریافت مکمل کلسیم در دفعات متعدد و مقدار کمتر، موثرتر از دریافت یک جای کلسیم و به مقدار زیاد است؛ مثلاً اگر باید روزانه 2 عدد قرص کلسیم بخورید، صبح یک عدد و عصر یک عدد را بخورید.
5- مکمل کلسیم را به نسبت 2 به 1 همراه یا مکمل منیزیم بخورید، یعنی 2 قسمت کلسیم و یک قسمت منیزیم.
6- مکمل کلسیم را به همراه مکمل آهن نخورید، زیرا اثر هر داو آنها کم شدن می‌یابد.
7- همراه با کلسیم، مقدار زیادی مکمل راو مصرف نکنید، زیرا مقادیر بالای راو، جذب کلسیم را کم شدن می‌دهد.
ویتامین (Vitamin) D برای جذب بهتر کلسیم، لازم است.
8- نوشابه‌ های گازدار را به مقدار خیلی کم مصرف کنید یا اصلا مصرف نکنید، زیرا به علت داشتن اسید فسفریک (فسفر زیاد) باعث دفع کلسیم از بدن می‌شود. مصرف زیاد فسفر، باعث دفع کلسیم از طریق ادرار می‌شود.
9- مصرف خوراکیهای با منشا حیوانی را کم شدن دهید. دریافت زیاد پروتئین‌های حیوانی (مثل گوشت، تخم‌مرغ، شیر و لبنیات) دفع ادراری کلسیم را افزایش می‌‌دهند. دریافت زیاد نمک نیز چنین اثری دارد.
10- تنقلات و خوراکی‌های کم ارزش، الکل، قهوه و آرد سفید (مثل نان لواش) را مصرف نکنید. این مواد خوراکییی باعث می‌شوند کلسیم زیادی از بدن دفع شود و جذب آن کم شدن یابد.
11- مواد خوراکییی حااو اگزالات را به میزان متوسط مصرف کنید، زیرا اگزالات، با جذب کلسیم تداخل می‌کند. مواد خوراکییی حااو اگزالات شامل بادام، بادام‌زمینی، چغندر و برگ آن، ریواس، اسفناج، کلم، کاکائو، چای، آلو و توت‌هاست.
12- سبوس گندم را به میزان متوسط مصرف کنید، زیرا مصرف زیاد آن، با جذب کلسیم تداخل می‌کند.
13- داروهای مصرفی خود را بررسی کنید، زیرا بعضی از آنها مثل گلوکو کورتیکوئید‌ها با جذب کلسیم تداخل می‌کنند. در مورد مصرف همزمان داروها و مکمل کلسیم با پزشک مشورت کنید.

نکات:
1- مقدار مکمل کلسیم توصیه شده در روز، 800 تا 1500 میلی گرم است.
2- مکمل های آنتی اسید‌، منبع خوبی از کلسیم نیستند، زیرا اسید معده را خنثی می‌کنند، در حالی که کلسیم در محیط اسیدی بهتر جذب می‌شود. آنتی اسیدهای حااو آلومینیوم مثل (آلومینیوم ام جی)، می‌توانند دفع کلسیم از ادرار را افزایش دهند.
3- اگر داراو خاصی مصرف می‌کنید، قبل از مصرف مکمل کلسیم با پزشک خود یا دکتر داروساز داروخانه مشورت کنید.
4- اگر سنگ کلیه دارید، یا سابقه ابتلا به سنگ کلیه در خانواده‌ی شما وجود دارد، مکمل کلسیم نخورید.

 

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

پندار اقتصادی

دیگر رسانه‌ها