{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

تیرگی زانوها و آرنج هم از مشکلات شایعی است که برخی ها با آن مواجه هستند و گاهی راهی جز پوشاندن آنها با لباس های بلند ندارند

تیرگی زانوها و آرنج را چگونه درمان کنیم؟

 تیرگی زانوها و آرنج هم از مشکلات شایعی است که برخی ها با آن مواجه هستند و گاهی راهی جز پوشاندن آنها با لباس های بلند ندارند. سیاهی روی زانو و آرنج بسیار جلب توجه می کند و آزار دهنده است، ممکن است به علت اصطکاک مداوم یا تماس با نور خورشید یا حتی خشکی پوست ایجاد شده باشد.

گاهی هم پای بیماری وسط است و نیاز به درمان دارد. در این مطلب ابتدا به بررسی علت این مشکل پرداخته ایم و در ادامه راه حل های پزشکی و خانگی این مشکل را برای شما آورده ایم. اگر تا کنون با این مشکل روبه رو بوده اید و سراغ درمان آن نرفته اید، با خواندن این مطلب متوجه می شوید که تنها با استفاده از کرم های اسیدی، کراتولیتیک، ژل های روشن کننده و انواع اسکراب ها و کرم های مرطوب کننده می توانید دوباره سفیدی را به زانوها و آرنج خود بازگردانید.

سیاهی ها از کجا آمده اند؟

رعایت نکردن بهداشت: عدم رعایت بهداشت و تجمع سلول های مرده در نواحی آرنج و زانو می تواند یکی از علل تیرگی پوست این ناحیه مخصوصا در کودکان باشد.

اصطکاک مداوم: آرنج و زانو نواحی ای هستند که بیشتر درمعرض تماس با محیط و اصطکاک با البسه، مبل، فرش، میز و… قرار می گیرند و این آسیب های مکرر ومداوم سبب افزایش ضخامت پوست در این نواحی و تیره شدن آنها می شود.

سر زانو نشستن و لم دادن روی آرنج: فشار و اصطکاک ناشی از این حرکات باعث افزایش ضخامت و تیرگی زانو و آرنج می شود.

تماس زیاد با نور آفتاب: کسانی که تماس زیادی با نور آفتاب دارند و این نواحی در معرض آفتاب قرار گیرد به دلیل تولید ملانین بیشتر پوست ظاهری تیره به خود می گیرد.

خشکی پوست: خشکی باعث می شود که پوست استعداد بیشتری برای تیره شدن داشته باشد. پوست زانو و آرنج غدد سباسه (چربی) کمتری نسبت به سایر قسمت های بدن دارد بنابراین بیشتر احتمال خشک شدن دارد.

بعضی بیماری ها: از جمله سندرم آدیسون، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCO) و تغییرات هورمونی که در حاملگی رخ می دهد دیگر علل تیرگی پوست این نواحی است.

سلول های مرده پوست مقصرند

گفتیم که یکی از دلایل این تیرگی های زانو و آرنج سایش آنها به زمین یا میز یا… است که درنتیجه تجمع سلول های مرده پوست ایجاد می شود، بنابراین یکی از بهترین کارها، پیشگیری از سایش است. مثلا کسانی که در برخاستن مشکل دارند باید هنگام برخاستن بالشتکی نرم زیر دست خود بگذارند یا اگر چهارزانو می نشینند، بالشتکی نرم زیرشان بگذارند تا میزان سایش به حداقل برسد.

لایه برداری با کیسه!

کیسه و لیف به نوعی لایه بردار فیزیکی هستند که سلول های سطحی و مرده پوست را برمی دارند در واقع کیسه به نحوی عملی که کرم های کراتولیتیکی انجام می دهد را شبیه سازی می کند، یعنی با حذف پوسته ها و نازک کردن لایه شاخی به بهبود وضعیت موجود کمک می کند. البته باید این موضوع را درنظر گرفت که کیسه در عین از بین بردن پوسته ها، باعث خشکی پوست هم می شود و آن را به افرادی که اگزما دارند، توصیه نمی کنیم. البته یادتان باشد که در صورت استفاده از کیسه بعد از حمام حتما نواحی لایه برداری شده را با کرم مرطوب کننده چرب کنید.

لیزر به درمان تیرگی کمک می کند؟

استفاده از لیزر درمان تیرگی پوست باید بسیار با احتیاط انجام شود؛ تنها لیزری که بدون عارضه می تواند پوست را روشن کند لیزرکیوسویچ N-dyag است. با این لیزر طی 20-7 روز تیرگی ها از بین می روند، البته با توجه به میزان تیرگی زمان های متفاوتی برای از بین بردن سیاهی ها لازم است، یعنی هر چه تیرگی بیشتر باشد تکرار لیزر و زمان بیشتری می خواهد، اگر چه این روزها آنقدر روش های متفاوت و مدرن برای درمان تیرگی زانو وجود دارد که توصیه می کنیم با مشورت متخصصان پوست و مو بهترین روش را انتخاب کنید.

چه کسانی نمی توانند تیرگی ها را درمان کنند

بسیاری از این تیرگی های زانو یا سر آرنج ها کاملا سرشتی و ژنتیک هستند و درنتیجه از نظر علمی و پزشکی طبیعی محسوب می شوند، بنابراین استفاده از کرم های مرطوب کننده یا لایه بردار برای رفع آنها تنها اثراتی موقتی و نسبی دارند و برای این افراد در کل راه موثری برای از بین بردن دائمی این تیرگی ها وجود ندارد.

کرم هایی که به داد تیرگی می رسند

1. کرم های حاوی AHA و اسید سالیسیلیک: این ترکیبات در کرم های چرب اگر ساخته شوند کمک خوبی به روشن تر شدن پوست می کند.

2. استفاده از کرم های کراتولیتیک: این کرم ها لایه شاخی را نازک و از ضخیم شدن و تیرگی پوست این ناحیه پیشگیری می کنند.

3. کرم های حاوی اوره 5 تا 10 درصد

4. کرم ها یا ژل های روشن کننده: این محصولات از عناصری مانند اسید لاکتیک، عصاره شیرین بیان، اسید کوجیک، عصاره آلفا آربوتین، پودر امبلیکا، کره درخت روغن قلم، روغن گل پامچال و عصاره گریپ فروت ساخته شده اند که می توانند زانوهای شما را در دو تا سه هفته روشن کنند.

5. کرم های اسکراب یا ساینده: این کرم ها برای برداشتن پوست های مرده مناسب هستند البته باید یادتان باشد که نباید سایش شدید و روزانه باشد چون باعث می شود پوست آسیب ببیند و حتی امکان دارد تیره تر شود.

6. کرم های استروئیدی ملایم: در مواقعی که دلیل خشکی و پوسته ریزی اگزماست، اما بهتر است در این شرایط به پزشک مراجعه کنید.

7. کرم های مرطوب کننده: بعد از سایش و حمام حتما روی موضع مورد نظر را مرطوب کننده بمالید، شب ها قبل از خواب هم استفاده کنید؛ یادتان باشد که بعد از درمان هم برای جلوگیری از تیرگی مجدد استفاده از مرطوب کننده الزامی است.

کرم های روشن کننده کارسازند

اگر پوست حساسی دارید و فعلا عجله زیادی برای سفید شدن پوست تان ندارید پیشنهاد می کنیم سراغ کرم های روشن کننده حاوی هیدروکینیون بروید که می توانند به روشن شدن پوست کمک کنند. (اگرچه ممکن است حدود سه ماه طول بکشد تا اثر کند). البته یادتان باشد که مصرف نادرست و طولانی این دارو می تواند تغییر رنگ غیریکنواخت در پوست ایجاد کند و به همین دلیل بعضی از پزشکان این دارو را با دیگر داروها مانند ترتینوئین، اسید آزالالیک یا اسید کوژیک ترکیب می کنند تا نتایج بهتری ایجاد کند.

لایه برداری کنید

اگر بخواهید در زمان کوتاهی زانوها و سر آرنج ها را سفید کنید، می توانید از پزشک تان بخواهید برای تان میکرودرم ابرژن انجام دهد که یک پیلینگ فیزیکی است. همچنین پیلینگ های شیمیایی با TCA یا اسید گیلیکولیک که در مطب پزشک انجام می شود هم به روشن تر شدن پوست کمک می کند و سبب افزایش جذب و نفوذ داروهای روشن کننده می شود. روش دیگری هم به نام میکروپوریشن وجود دارد که در آن داروهای ضدلک از طریق کانال های الکتریکی که با دستگاه میکروپوریشن ایجاد می شود وارد عمق پوست می شوند و اثر خود را اعمال می کنند. در صورتی که به هر دلیلی از محصولات موجود در بازار نتیجه نگرفتید یا نتوانستید تهیه کنید، بهتر است روش های خانگی و استفاده از ترکیبات طبیعی را امتحان کنید.

ماسک های خانگی بسازید

استفاده از آبلیمو از روش های خانگی است که برای روشن کردن پوست به کار می رود. می توانید نقاط موردنظر را به آبلیموی تازه آغشته کنید تا حدود 30 دقیقه بماند و سپس با آب بشویید. از این روش بهتر است در آخر شب یا صبح استفاده کنید. برای نتیجه بهتر 3 روز در هفته این کار را تکرار کنید، مطمئن باشید این روش اثر بهتری نسبت به سفید کننده های موجود در بازار دارد. همچنین می توانید آب یک لیمو را با مقدار کافی شکر مخلوط کنید تا مخلوط حالت خمیری پیدا کند. بعد این مخلوط را روزانه حدود پنج دقیقه روی آرنج ماساژ دهید.

لیمو با خاصیت رنگ بری و شکر هم با خاصیت لایه برداری در سفیدی پوست نقش خواهند داشت. بعد از آبلیمو هم مخلوطی از گلیسیرین و گلاب تهیه کنید که کمی حالت کرمی داشته باشد و روی بازوها بمالید، این کار تولید ملانین را کم می کند و رنگ قسمت های تیره پوست را روشن می کند. در واقع هم گلاب و هم گلیسیرین به عنوان رنگ برهای طبیعی شناخته می شوند که می توانند پوست های مرده و چربی ها را هم بردارند.

زانوهای نرم و لطیف

بعضی اوقات پوست آرنج یا زانو به دلایل مختلف زمخت و زبر می شود و این حالت حتی از سیاهی ها و تیرگی های پوست هم آزاردهنده تر می شود، اما یک راه حل آسان و کم خرج وجود دارد شما باید اول مقداری جوش شیرین را با مقدار خیلی کمی آب مخلوط کنید تا مخلوط حالت چسبی شکل پیدا کند حالا این مخلوط چسبی را به زانو یا آرنج بمالید تا پوست زبر و خشن نرم شود.

در خانه کرم بسازید

یک قاشق چایخوری آبلیمو را با مواد درون کپسول ویتامین E و مقداری گلیسیرین و۴ قاشق غذاخوری شیر مخلوط کنید. مخلوط را به محدوده تیره سر زانوهای خود مالیده و ماساژ دهید. ۱۵ دقیقه مخلوط را به حال خود رها کرده، سپس با آب گرم بشویید؛ این مخلوط علاوه بر خاصیت رنگ بری، نه تنها سلول های پوستی را تغذیه می کند بلکه رطوبت خوبی را هم به پوست می رساند. البته می توانید آبلیمو را تنها با روغن نارگیل مخلوط کنید و به محدوده تیره پوست زانوی تان بمالید.

لیزردرمانی

لیزر درمان تیرگی پوست باید بسیار با احتیاط انجام شود؛ تنها لیزری که بدون عارضه می تواند پوست را روشن کند لیزرکیوسویچ N-dyag است. با این لیزر طی 20-7 روز تیرگی ها از بین می روند، البته با توجه به میزان تیرگی زمان های متفاوتی برای از بین بردن سیاهی ها لازم است، یعنی هر چه تیرگی بیشتر باشد تکرار لیزر و زمان بیشتری می خواهد.

در حمام لایه برداری کنید

در حمام وقتی پوست حسابی با آب گرم خیس خورده و نرم است لایه برداری راحت تر خواهد بود، کافی است خودتان یک مخلوط لایه بردار خانگی بسازید، می توانید 2 فنجان قهوه را با 1/2 فنجان نمک دریایی یا شکر درشت و نصف فنجان روغن زیتون یا جوجوبا مخلوط کنید و به اندازه یک قاشق چایخوری بر قسمت های زبر پوست مالش دهید تا سلول های مرده پوستی کنار زده شوند و پوست تازه خود را نشان دهد. این روش برای کسانی که تیرگی کمی روی زانو یا آرنج دارند بسیار موثر است.

 

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

پندار اقتصادی

دیگر رسانه‌ها