{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

فشار چشم که آن را با نام خستگی چشم هم می‌شناسیم یکی از مشکلات شایع چشمی بخصوص در جوانان است. کره چشم انسان مانند یک گوی است که دارای بافتی نرم است. قسمت پشتی آن را ماده‌ای ژله‌ای به نام زجاجیه و قسمت جلویی آن را مایعی به نام زلالیه احاطه کرده است. زلالیه همانطور که از اسمش پیداست، زلال و شفاف است.

علائم و نشانه‌های شایع فشار چشم

این مایع به طور پیوسته تغییر می‌کند و سفتی و فشاری که از طرف جلوی چشم (سطح خارج چشم) حس می‌گردد – و به فشار چشم معروف است – نتیجه نیرویی است که زلالیه به سطح لایه خارجی چشم وارد می‌سازد. به گزارش پزشکان بدون مرز،در این مقاله قصد داریم تا فشار چشم را برای شما مو شکافی نماییم.

علت ایجاد فشار چشم

فشار چشم، اعصاب چشم و ماهیچه های آن را گرفتار می کند. در واقع چشم به این علت دچار فشار می شود که ماهیچه های کوچک و اعصاب چشم بیش از اندازه کار می کنند و خسته می شوند. بر خلاف اغلب بیماری های چشمی، فشار چشمی در افرادی که سابقه ژنتیکی در بیماری های چشمی ندارند هم رخ می دهد. این اختلال حتی در افراد جوان نیز به وفور دیده شده است.

استفاده زیاد و مکرر از نمایشگرهای الکترونیکی (مثل رایانه و گوشی موبایل) باعث می شود چشم نتواند به اندازه کافی استراحت کند و این مسئله باعث افزایش فشار چشم خواهد شد. پژوهشگران معتقدند که فاکتورهایی مثل نور مصنوعی و ناکافی، ضعف عضله چشم (به دلیل ساعات طولانی کار و مطالعه) تنش هیجانی و فیزیولوژیک و نهایتا پیری نقش موثری در ابتلای فرد به فشار چشم دارند. چشم های ما بایستی ساعت های زیادی در روز به نقاط دور دست نگاه کنند و متمرکز شدن آن ها بر اجسامی که نزدیک هستند ممکن است باعث آسیب دیدن آن ها شود.

علائم و نشانه‌های شایع فشار چشم چیست؟
•سوزش چشم
•سنگینی در پیشانی و پیرامون کاسه چشم
•سردرد پشت چشم ها، میان چشم و در مرکز پیشانی یا روی پلک ها
•قرمزی چشم ها
•خشکی یا خماری چشم ها
•ناتوانی در تمرکز به علت چشم درد یا سردرد
•کاهش تیزبینی، تاری دید و دوبینی در موارد حاد آن مشاهده می شود.
•درد پیرامون چشم ها با نزدیک شدن به شب بیشتر می شود اما – اغلب – با استراحت از بین می رود.
•شروع فشار چشم معمولا با نزدیک بینی است.

درمان‌های فشار چشم

برای پایین آوردن فشار چشم، معمولا از قطره استفاده می شود. تنوع قطره های چشمی با توجه به میزان فشار چشم تعیین می شود. اگر فشار چشم خیلی بالا بود، دو یا سه نوع قطره برای پایین آوردن آن تجویز می شود. اگر فشار چشم با قطره پایین نیاید پزشک می تواند از لیزر یا جراحی برای درمان آن استفاده کند. استفاده از قطره های چشمی باید به صورت مستمر باشد و قطع نشود و حتما استفاده از آن تحت نظر چشم پزشک باشد. بعد از مدتی استفاده از قطره های چشم، باید به چشم پزشک مراجعه شود تا میزان تاثیر گذاری آن را بررسی کند، اگر موثر نبود قطره دیگری نیز به آن اضافه می کند یا با استفاده از جراحی مشکل را حل می کند.

درمان‌های طبیعی فشار چشم
1.دوری موقت از دستگاه های الکترونیکی: شایعترین علت فشار چشم بر اساس تحقیقات، کار با وسایل الکترونیکی است. طبعا دوری از این وسایل می تواند در بازگشت سلامت به چشم اثر گذار باشد.
2.انجام ورزش های تسکین دهنده چشم: شامل بستن چشم ها، چشمک زدن، نگاه به طرفین و جلو، نگاه کردن به صورت چرخشی، خیره شدن به نوک بینی و نگاه کردن به دور و نزدیک.
3.چشمک زدن: چشمک زدن باعث شل شدن ماهیچه ها می شود، و چشم ها را روان می کند.
4.استفاده از عینک دودی برای در امان نگه داشتن چشم ها از نور آفتاب: نور خورشید یکی از عواملی است که فشار چشم را تشدید می کند. سعی کنید از ماندن زیر نور آفتاب خودداری نمایید.
5.افزایش نور اتاق مطالعه: تلاش و تمرکز برای خواندن کتاب زیر نور کم علائم فشار چشم را تشدید می کند.
6.خواب و استراحت کافی: خستگی بدن باعث قرمزی و خشکی چشم ها نیز می شود.

 

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

پندار اقتصادی

دیگر رسانه‌ها