{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

عنبر نسارا یا همان سرگین ( مدفوع ) الاغ ماده است که در فصل بهار جمع آوری می شود. به علت تغذیه الاغ علوفه های بهاری ، از خواص دارویی عجیبی برخوردار است . این ماده به ظاهر مشمئز کننده دارای خواص بی شماری است.

خواص عنبر نسارا در طب سنتی ایرانی و نکاتی برای استفاده از آن

این ماده موجب از بین رفتن عفونت ها و عوامل بیرونی در محیط زندگی میشود و آلودگی ها را از محیط دور میکند. عنبر نسا در خشک کردن زخم ها و سوختگی تاثیر بسزایی دارد و مانع از بروز عفونت میشود. از دیگر کابردهای این ماده شگفت انگیز درمان عفونت های گوش و آفت دهان است.

ترکیبات عنبرنسارا

این لیست توسط آزمایشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ارائه شده است:

  • هگزان
  • استیک اسید
  • آکونیتین
  • بتا کاروتن
  • دی متیل آمین

معرفی خواص درمانی عنبرنسارا طبق جدیدترین تحقیقات

1-درمان تنگی نفس

دود عنبر نسا و یا بخور آن موجب بهبود تنگی نفس و آلرژی میشود و برای تقویت تنفس و بهبود عملکرد ریه بسیار مفید است. بعد از آن می توانید به خوبی با افراد مختلف صحبت کنید.

2- تقویت سیستم دفاعی بدن

مواد موثره موجود در عنبرنسا موجب تحریک نوتروفیل های خون میشود و در نهایت موجب از بین بردن میکروب های وارد شده به جریان خون میشود و سیستم دفاعی تقویت میشود.

3- قطع خون دماغ

ضمادعنبرنسا و سرکه در درمان خون دماغ بسیار مفید است . کافیست مقداری عنبرنسارا پودر کرده و با سرکه ترکیب کرده و بر پیشانی فرد قراردهید این کار موجب قطع خون دماغ میشود.

4- درمان گل مژه

در صورتی که به عفونت های چشمی و گل مژه مبتلا هستید مقداری عنبرنسارا در چشم خود دود دهید ولی لازم نیست تا چشم را درمعرض طولانی مدت این دود قرار دهید.

5- رفع خارش های پوستی

در صورتی که بدن شما و یا قسمتی از بدن شما بر اثر عوامل درونی و بیرونی دچار خارش میشود کافیست تا مقداری عنبر نسارا را اطراف محلی که دچار خارش شده بگیرید. این کار موجب برطرف شدن خارش بدن شما میشود.

6- میکروب کشی محیط

دود عنبرنسا در محیط زندگی و یا کار همانند اسنفد عمل کرده و موجب میکروب کشی قوی میشود. همچنین دود دادن عنبرنسا در فصل زمستان خطر ابتلا به سرماخوردگی را کاهش میدهد با این کار شما ویروس ها و باکتری ها را از محل زندگی خود حذف میکنید.

نتایج نشان دهنده وجود خواص ضد میکروبی و ضد باکتریایی دود عنبر نسا بود که موجب مهار رشد میکروب‌ها و باکتری‌های استرپتوکوکوس موتانس، استرپتوکوک سالیواریوس و استرپتوکوک گشت.

7- درمان سینوزیت مزمن

دود عنبرنسا دارویی مفید برای درمان سینوزیت حاد و سردردهای کهنه ناشی از سرماخوردگی و عفونت سینوس هاست . برای استفاده از این دود مقداری عنبرنسا را همچون اسفند دود کرده و دود آن را استنشاق کنید با این کار شما و استنشاق از راه بینی عفونت های سینوس به طور کامل از بین میروند.

8- درمان صرع

در طب سنتی عنبرنسارا را دارویی مفید جهت درمان صرع میشناسند. برای استفاده از این ماده کافیست مقداری از آب عنبرنسا را با سرکه ترکیب و همچون قطره بینی استفاده کنید.

9- درمان عفونت های واژینال و مشکلات قاعدگی

برای این کار ۲ الی ۳ عدد عنبر نسا را همراه با خاکشی و اسپند، روی کمی ذغال انداخته و گلدان سفالی که ته آن سوراخ داشته باشد را روی آن برگردانید، که در این صورت مانند دودکش می‌شود، لباس زیر خود را درآورده و دامن بلندی بپوشید و به حالت نیم خیز روی آن بایستید. البته این کار بدون خاکشی و اسپند هم موثر است.

اگر هم حوصله ندارید می‌توانید بدون این تشریفات خاص درمان را انجام دهید. برای این کار کمی عنبرنسارا را روی اسفنددودکن روی شعله کم قرار داده بگذارید دودش به واژن بخورد. خاصیت ضدباکتریایی و ضد قارچی عنبرنسارا موجب بهبود عفونت های واژن میشود. این کار را ۲ روز قبل از زمان پریود، ۲ روز در زمان پریود و ۲ روز بعد از پریود انجام دهید.

10- درمان زخم دهانه رحم

همانگونه که در ابتدا اشاره کردیم  عنبر نسا در درمان زخم ها کاربرد زیادی دارد. زخم های دهانه رحم یکی از آزاردهنده ترین زخم هاست که با عنبرنسا به راحتی در خانه درمان میشود.

بدین منظور جهت استفاده از عنبر نسارا و درمان زخم دهانه رحم ۲ الی ۳ عدد عنبر نسا را با مقداری خاک شیر و اسپند، روی کمی ذغال گداخته بریزید و سپس یک گلدان سفالی که در انتها سوراخ است را بر روی زغال‌ها بگذارید تا دود ناشی از سوختن این ترکیبات از سوراخ گلدان خارج شود.

اکنون جهت بخور دادن رحم خود لباس زیر خود را در بیاورید و دامن بلندی بپوشید و سپس به حالت نیم خیز بر روی سوراخ گلدان قرار گیرید و رحم خود را بدین وسیله بخور دهید. انجام این عمل در ۲ روز قبل و بعد از پریود بهترین راه شناخته شده برای درمان زخم‌های رحمی است.

11- درمان عفونت گوش

برای این کار ۲ الی ۳ عدد عنبرنسارا را همراه با خاک شیر و اسپند و یا به تنهایی، روی کمی ذغال انداخته و گلدان سفالی که ته آن سوراخ داشته باشد را روی آن برگردانید، که در این صورت مانند دودکش می شود. سپس دود را با قیف یا کاغذ لوله شده وارد گوش کنید. برای عفونت یا چرک گلو و سینوزیت هم باید دود را به گلو و مغز رساند. راجب عفونت گوش و روشهای جدیدتر درمان این مطلب را بخوانید!

12- درمان سوختگی

عنبرنسا در درمان زخم های ناشی از سوختگی بسیار مفید است و از  بروز عفونت های ناشی از زخم پیشگیری میکند و روند درمان و بهبود را تسریع میبخشد. برای استفاده از دود این ماده شگفت انگیز کافیست بخش های سوخته را روزانه چند بار بر روی دود عنبر نسارا بگیرید تا روند بهبود زخم ها سریع شود.

13- رفع خستگی های روزانه

در صورتی که در طول روز از چشم هایتان زیاد از حد کار میکشید به شما توصیه میکنیم تا در پایان روز از دود عنبرنسا در چشم های خود استفاده کنید این کار در رفع خستگی شما بسیار موفق ظاهر میشود. ولی به این نکته توجه کنید چشم ها را زیاد در معرض این دود قرار ندهید.

14- بهداشت دهان و دندان

نتایج نشان دهنده وجود خواص ضد میکروبی و ضد باکتریایی دود عنبر نسارا بوده که موجب مهار رشد میکروب‌ها و باکتری‌های استرپتوکوکوس موتانس، استرپتوکوک سالیواریوس و استرپتوکوک گشت. یعنی عنبر نساء دقیقا مانند دهانشویه کلرهگزیدین در برابر باکتری‌های موجود در دهان عمل کرده بود و باعث جلوگیری از پوسیدگی دندان شده است.

مضرات و موانع مصرف

  • دود عنبرنسا هیچ عارضه ای به دنبال ندارد ولی بهتر است در محیط های بسته همچون حمام از این دود استفاده نکنید ممکن است عوارضی برای ریه به دنبال داشته باشد.
  • با وجود فواید عنبر نسارا در درمان بیماریها ذکر این نکته ضروری است که در تمام منابع علمی و طب سنتی فقط از سوزاندن و دود حاصل از این ماده برای درمان بیماری ها استفاده شده و به هیچ عنوان مصرف خوراکی آن جایز نمی باشد.
  • درصورت بروز علائم حساسیت به دود عنبرنسا کافیست عنبرنسا را به روغن اسطوخودوس و گلاب آغشته کنید و پس از چند روز آن را بسوزانید این دو ماده عوامل حساسیت زا را تا حدود زیادی کاهش میدهد.
آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

پندار اقتصادی

دیگر رسانه‌ها