{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

خطر مصرف عسل در کودکان زیر دو سال یکی از سولات مهم مادران جوان هست، این در حالیکه خیلی از افراد فکر می کنن، به دلیل اینکه عسل سرشار از خاصیت هست، پس بهترین انتخاب برای کودکانه، در حالی که کودکان زیر دو سال نباید عسل بخورند!

چرا نباید به کودکان زیر دو سال عسل داد؟

خطر مصرف عسل در کودکان زیر دو سال یکی از سولات مهم مادران جوان هست، این در حالیکه خیلی از افراد فکر می کنن، به دلیل اینکه عسل سرشار از خاصیت هست، پس بهترین انتخاب برای کودکانه، در حالی که کودکان زیر دو سال نباید عسل بخورند!
سم بوتولینم:

این سم رو یکی از کشنده ترین سم ها برای انسان می شناسن. مقدار کشندگی اون یک ده میلیونیم میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدنه که اگه این مقدار خیلی جزئی هم وارد جریان خون شه، در کمتر از چند دقیقه با فلج کردن عضلات تنفسی، باعث مرگ می شه!

خطر سم بوتولینم برای نوزاد:

خوراندن عسل به کودک کمتر از دو سال موجب بروز مسمومیت “بوتولیسم” می شه. بوتولیسم در اثر اسپورهای (هاگ) باکتری بوتولینم به وجود میاد، اسپورهای این باکتری درون خاک، گرد و غبار و عسل به مقدار زیاد وجود داره. اگه این اسپورها توسط افراد بزرگسال خورده بشن، تاثیر منفی ای نداره؛ اما اگه وارد بدن نوزاد بشه، در مجرای گوارشی کودک تکثیر شده و باعث تولید سم بوتولینم می شه.

سم بوتولیسم از طریق گرد و غبار و خاک، بخصوص گرد و خاک کیسه جاروبرقی، در نوزادان به وجود میاد، اما باید بگیم که خوردن عسل، مهم ترین عامل بروز مسمومیته!

مسمومیت بوتولیسم در نوزادان زیر دو سال رخ می ده، اما اکثرا تا سن ۶ ماهگی آمار بروز چشمگیره. خوشبختانه در بیشتر موارد، مقدار سم آنقدر کم است که مسمومیت غیرقابل تشخیصه.
کشنده و خطرناک!

باید دقت کنید که حتی اگه به سر پستانک یا شیشه شیر نوزاد، عسل بمالید هم این سم وارد بدن نوزاد می شه!

علائم آن کدام است؟

اولین علامت بوتولیسم در نوزاد، یبوسته که بین سه تا ۳۰ روز بعد از خوردن عسل رخ می ده. در طی روزهای بعدی نوزاد دچار ضعف، بی میلی به غذا، کاهش اشتها و گریه کردن می شه!

روند درمان:

اگر بیماری پیشرفت کنه، نوزاد کمتر حرکت می کنه و آب از دهانش می ریزه. عمل مکیدن و بازکردن دهانش کم می شه. عدم کنترل سر هم از علائم جدی این بیماریه. حتی تنفس ضعیف هم ممکنه پس از چند روز رخ بده.

یادمون باشه که اگه کودک سالمی که هیچ یک از علائم بالا رو نداشته و به یک باره دچار یبوست و بی حالی بشه و قدرت مکیدن سینه مادر یا شیشه شیر رو نداشته باشه باید حتما کودک رو فورا نزد پزشک برد و تحت مراقبت های ویژه قرار داد.
اگه پزشک تشخیص بده که کودک دچار بوتولیسم شده، باید برای حداقل یک ماه کودک در ICU تحت مراقبت ویژه قرار بگیره، همراه با سیستم تهویه خودکار و غذا دادن از طریق لوله!

بعد از این یک ماه باید حداقل کودک دو هفته دیگر هم در بیمارستان بستری و تحت مراقبت بمونه تا از روند درمان و رفع این سم اطمینان حاصل بشه.
نکته مهم:

اگه کودک رو سریعا به پزشک ببرید و پزشک هم به درستی و فوری بیماری رو تشخیص بده، روند درمان باید به سرعت از سر گرفته شه؛ در این حالت هیچ خطری سلامتی نوزاد رو تهدید نمی کنه و سلامت کودک بعد از مدت ذکر شده، برمی گرده.

بر اساس تحقیق محققان، میزان مرگ ناشی از این مسمومیت در نوزادانی که در بیمارستان بستری می شن، کمتر از یه درصده!
خبر خوش!

به تازگی یه پادزهر برای این مسمومیت کشف شده که می تونه مدت زمان بستری شدن در بیمارستان و ICU رو کم کنه. مؤثرترین روش برای جلوگیری از مسمومیت بوتولیسم در نوزاد، ندادن عسل به کودک زیر دوساله. همچنین باید یادآوری کنیم که شیر مادر هم شدت بوتولیسم رو کم می کنه!
 

 

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

پندار اقتصادی

دیگر رسانه‌ها