{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

تولید کنندگان خیارشور فله ای برای سبز ماندن رنگ خیارشور از کات کبود استفاده می کنند .تحقیقات پزشکی نشان داده که کات کبود به شدت به کبد کودکان آسیب می رساند.

کات کبود یکی از مواد بسیار پرکاربرد در شیمی، کشاورزی و دیگر صنایع است. کات کبود یا مس(II) سولفات با فرمول شیمیایی CuSO4(H2O)x، یک ماده کریستالی آبی رنگ و شفاف است که تعداد آب‌های آن میتواند از 0 تا 5 متغییر باشد. این ماده همچنین با عنوان های مس سولفات، گوهر آبی، سولفات مس و زاج کبود نیز شناخته میشود. پر استفاده ترین حالت آن کات کبود 5 آبه است که در موارد زیادی مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده حلالیت خوبی در آب دارد.

سولفات مس بدون آب، به شکل پودری سفید رنگ است که جذب آب نسبتا خوبی دارد. برای بدست آوردن سولفات مس بدون آب، میتوان همان کات کبود دارای آب را خشک کرد تا دهیدراته(Dehydrated) شود.

خواص کلی کات کبود

کات کبود به طور کلی ماده ایست که جاذب آب است. این ماده در آب، متانول و گلیسرول قابل حل است. باید توجه شود که این ماده در اتانول حلالیت ندارد.

این ماده در حالت بدون آب آن به صورت سفید رنگ و در حالت آب دار به رنگ آبی در می آید.

این ماده خاصیت ضد قارچی دارد. این ماده در دوزهای بالا سمی است و در هنگام استفاده از آن نیز باید به این نکته توجه شود و دوز مناسب آن استفاده گردد.

کات کبود رسانا است؟

کات کبود یک نمک معدنی است که در صورت انحلال در آب، می توانید مقداری رسانایی ایجاد کند.

کات کبود چه رنگی است؟

کات کبود ماده ای سبز یا آبی رنگ است. کات کبود سبز، به رنگ آبی است.

کات کبود در آب چه نوع مخلوطی است؟

عمل ترکیب شدن کات کبود و آب، یک واکنش انحلال است و ماده نهایی، محلول است.

در این طی حل شدن کات کبود در آب، یون های سولفات (در نقش آنیون) و مس (در نقش کاتیون) در آب تفکیک می شوند.

سولفات-مس-یا-کات-کبود-و-کاربردهای-آن

کاربردهای کات کبود

کات کبود با توجه به خواصی که دارد، کاربرد های زیادی در کشاورزی، استخر ها، صنعت و غیره دارد که در ادامه به برخی از این کاربردها اشاره خواهیم کرد.

    ضد انگل و علف کش

از کات کبود به عنوان کشنده قارچ های انگلی و علف کش در کشاورزی استفاده میشود. علف کش ها به موادی گفته میشود که در مقابل علف ها و گیاهان ناخواسته(گیاهان هرز) استفاده میشوند.

از ترکیب سولفات مس و کلسیوم هیدروکسید برای کنترل انگل های موجود روی انگور ها، هندوانه، خربزه، طالبی و توت ها استفاده میشود. از ترکیب های دیگر آن نیز برای دانه های گیاهان و رشد آنها استفاده میشود.

کات کبود برای پاک کردن لک های گیاهان نیز مورد استفاده قرار میگرد. همچنین میتواند باعث افزایش فوتوسنتز گیاهان یا رشد بهتر آنها در خاک شود. همچنین از آن برای کنترل گیاهان آبی نیز استفاده میشود. به عنوان مثال از کات کبود در استخرهای شنا برای جلوگیری از رشد جلبک ها استفاده میشود. همچنین از آن برای درمان عفونت های انگلی در ماهی ها هم استفاده میشود. البته باید توجه داشت که یون مس برای ماهی ها سمی است و نباید به مقدار زیاد از آن استفاده کرد. همچنین مس سولفات را با غلظت های خیلی کم برای کنترل بعضی بیماری ها به آب مرغداری ها اضافه میکنند.

   انجام تست ها

از مس سولفات برای انجام تست های زیادی نیز کمک گرفته میشود. به عنوان مثال از آن برای آزمایش خون برای داشتن آنمی استفاده می شود. در این آزمایش خون به آرامی و قطره قطره در محلول کات کبود ریخته می شود. اگر خون دارای مقادیر کافی هموگلوبین باشد، به سرعت ته نشین می شود. اما اگر به آرامی ته نشین شود یا اصلا ته نشین نشود، به این معناست که هموگلوبین آن ناکافی است.

    صنعت

از این ماده در صنعت کاربرد زیادی دارد. از آن در تولید رنگ، رنگرزی، آبکاری، تولید سموم برای قارچها، تولید شعله سبز در آتش بازی ها، تهیه برخی کاتالیست ها و انجام برخی واکنش ها استفاده میشود.

مس در صورت قرار گیری در معرض شعله، باعث تغییر رنگ آن به سبز می شود. به همین دلیل نیز از آن در ساخت مواد آتش بازی و برخی ترقه ها استفاده می شود. همچنین از این ماده در تهیه ابریشم مصنوعی از سلولز نیز استفاده می شود.

در صنعت چاپ نیز از این ماده برای جلوگیری از تخریب کاغذ توسط حشرات اسفاده می شود.

   استخرها

از مس سولفات در تصفیه آب استخرهای شنا بدلیل خاصیت ضد انگلی و ضد جلبک آن استفاده می شود. همچنین کات کبود در استخرهای پرورش ماهی نیز کاربرد دارد.

طرز تهیه کریستال های کات کبود

برای تهیه کریستالهای کات کبود مس سولفید کافیست آنرا در آب حل کرده و زمانی که به خوبی حل شد، آنرا به مدت 24 ساعت درون یک ظرف پهن مانند بشقاب بریزید تا کریستالها به مرور زمان تشکیل شوند.

سمیت کات کبود

سولفات مس جزو مواد سمی به حساب می آید و مقادیر زیاد آن برای محیط ریست و انسان خطرناک است و حتما باید در استفاده از آن، به مقادیر مجاز و استاندارد توجه کرد(بویژه برای استفاده در مواردی که با محیط زیست و انسان در ارتباط است).

این ماده به راحتی در آب حل میشود و از همین طریق میتواند در محیط زیست نیز پخش شود.

عوارض کات کبود

    درصورت ورود از طریق تنفس: سرفه، گلودرد

    در صورت تماس با پوست: قرمزی، درد

    در صورت تماس با چشم: قرمزی، درد، تاری دید

    در صورت خوردن: درد شکمی، احساس سوزش، حالت تهوع، استفراغ، اسهال، شوک یا غش کردن

 

 

ارسال نظر

 

دیگر رسانه‌ها