{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

راه حل درمان سوزش و خارش واژن را جدی بگیرید.

خارش و حساسیت در هر قسمتی از بدن می‌تواند آزار دهنده باشد. اما هنگامی که این ناراحتی در قسمتی حساس مانند اندام تناسلی بانوان رخ می‌دهد و باعث خارش واژن می‌شود، آزاردهنده‌تر و ناراحت کننده‌تر می‌شود.

علت خارش و سوزش واژن چیست؟

عوامل شایع و متعددی برای خارش و سوزش واژن وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

واژینوز باکتریایی

وجود ترکیبی از باکتری‌ها در ناحیه واژن طبیعی است. اما رشد باکتری‌های نا مناسب در این قسمت می‌تواند منجر به عفونت شود. واژینوز باکتریایی علاوه بر خارش، علائم و نشانه‌های دیگری نیز دارد: ترشح زیاد و بدبو، التهاب و سوزش.

 بیماری‌های مقاربتی

بیماری‌های مقاربتی مثل بیماری‌های کلامیدیا، تبخال تناسلی، زگیل تناسلی، تریکوموناس (Trichomonas) و سوزاک (Gonorrhea)، همگی می‌توانند عامل حساسیت و علت سوزش و خارش واژن و ناراحتی‌های دیگری در ناحیه واژینال و دستگاه تناسلی شوند.

عفونت قارچی (vaginal candidiasis)

از میان هر ۴ زن، ۳ نفر در یک بخشی از زندگی، در ناحیه تناسلی دچار عفونت قارچی می‌شوند. عفونت قارچی ناشی از رشد بیش از اندازه قارچ در ناحیه تناسلی و واژن به وجود می‌آید. بارداری، آمیزش، مصرف آنتی بیوتیک‌ها و سیستم ایمنی ضعیف، همگی از عوامل ابتلا به این بیماری به شمار می‌روند. عفونت قارچی، علاوه بر ایجاد حساسیت و خارش، موجب می‌شود ترشح بانوان سفید و غلیظ شود و به معنایی حالت پنیری پیدا کند.

یائسگی

کاهش تولید هورمون استروژن در سال‌های آخر باروری زنان، ممکن است سبب نازک شدن و خشک شدن دیواره‌های واژن شود. این اتفاق می‌تواند از مهمترین دلایل خارش واژن باشد. این نازکی و خشکی دیواره‌های واژن در برخی از زنان شیرده نیز ممکن است اتفاق بیفتد.

 مواد شیمیایی تحریک کننده

تعدادی از محصولات شیمیایی مانند کرم ها، دوش واژینال، کاندوم ها، فو‌م‌های ضد بارداری، مواد شوینده لباس ها، صابون ها، دستمال کاغذی‌های معطر توالت و نرم‌کننده‌های لباس، ممکن است سبب ایجاد حساسیت، خارش و سوزش واژن شوند.

لیکن اسکلروز (Lichen Sclerosus)

لیکن اسکلروز بیماری نادری است که باعث ایجاد لکه‌های سفید روی پوست، بخصوص اطراف دستگاه تناسلی می‌شود. اثر زخم این لکه‌های سفید می‌تواند به طور دائم و همیشگی روی ناحیه واژینال بماند. زنان پس از دوران یائسگی، بیشتر درمعرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.

سوزش و خارش واژن

درمان سوزش و خارش واژن

حساسیت‌های واژن معمولا به شکل طبیعی رفع و بهتر می‌شوند. در صورتی که حساسیت ادامه دار باشد یا پس از درمان دوباره علائم باز گردد، باید فورا به پزشک مراجعه شود. پزشک می‌تواند از فرد مورد نظر آزمایش لگنی بگیرد. همچنین این احتمال وجود دارد برای مشخص شدن علت ناراحتی از ترشح نمونه برداری نیز انجام شود.

نحوه درمان خارش واژن به شرایط بروز آن مشکل بستگی دارد:

• واژینوز و بیماری‌های آمیزشی با آنتی بیوتیک‌ها و پادانگل‌ها درمان می‌شوند.

• عفونت‌های قارچی با دارو‌های ضد قارچ از بین می‌روند و درمان می‌شوند. این دارو‌ها یا خوراکی هستند، و یا به صورت کرم، شیاف و پماد برای داخل واژن مورد استفاده قرار می‌گیرند. می‌توانید این دارو‌ها را بدون نسخه در دُز‌های مختلف یک، سه روزه و هفت روزه، از داروخانه تهیه نمایید. با این حال، اگر قبلا دچار عفونت قارچی نشده اید، بهتر است در ابتدا پزشک خود را ملاقات کنید.

• خارش مربوط به دوران یائسگی ممکن است با مصرف قرص، کرم استروژن و حلقه واژینال بهبود یابد.

• سایر خارش‌ها و حساسیت‌ها با لوسیون‌ها وکرم‌های استروئید که باعث کاهش التهاب می‌شوند، بهبود و تسکین پیدا می‌کنند. تجویز کرم قوی استروئید می‌تواند حساسیت ناشی از بیماری لیکن اسکلروز را بکاهد.

از آنجا که حساسیت، سوزش و خارش واژن در دختران جوان ممکن است به سوء استفاده‌های جنسی باز گردد، فورا باید به پزشک مراجعه کرد.

سوزش و خارش واژن

درمان خانگی خارش و سوزش واژن

در این مطلب چند مورد مفید برای درمان خانگی سوزش و خارش واژن بیان شده است:

• از استفاده محصولات بهداشتی عطری شامل پد ها، دستمال‌های توالت، کرم ها، کف‌های حمام، اسپری‌های زنانه و دوش‌های واژینال اجتناب کنید.

• روزی یک بار با آب و صابون تمیز، قسمت خارجی واژن خود را بشویید. از شست و شوی بیش از یکبار پرهیز کنید، زیرا این عمل سبب خشکی پوست می‌شود.

• همیشه پس از اجابت مزاج، از جلو به عقب خودتان را پاک کنید.

• سعی کنید لباس زیر نخی بپوشید و هر روز آن را تعویض کنید. از پوشیدن لباس زیر‌هایی که پارچه و الیاف مصنوعی در آن‌ها به کار رفته است، خود داری کنید.

• از دوش‌های واژینال، برای شستن واژن خود استفاده نکنید.

• پوشک نوزادان دختر را مرتب عوض کنید.

• برای جلوگیری از بیماری‌های آمیزشی، هنگام آمیزش از کاندوم استفاده کنید.

• در صورتی که دچار خشکی واژن شدید، بهتر است از مرطوب کننده واژینال استفاده کنید. هنگام آمیزش از روان کننده‌هایی که پایه آن‌ها آب است (مانند K-Y و لوبریکانت استروگلاید) استفاده کنید.

• زمان‌های که علائم آزار دهنده را تجربه می‌کنید تا زمانی که علائم ناراحتی تان بر طرف نشده است، نزدیکی نکنید.

• خود را نخارانید، با این عمل ناحیه تناسلی تان را بیشتر تحریک می‌کنید.

 

آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

دیگر رسانه‌ها