{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

خیلی از افرا معتقد هستند که بوتاکس و طب سوزنی هر دو به یک شکل عمل میکنند آیا این نظریه در ست است؟ پس با ما همراه باشید تا نظریه را یکدیگر اثبات کنیم؟

نکاتی درباره بوتاکس و طب سوزنی

طب سوزنی که به زبان چینی به آن جن جیو گفته می شود روشی است که با فروکردن سوزن های بسیار نازک به نقاط خاصی از بدن باعث تسکین درد و یا درمان مشکل خاصی از بیمار می شود. تاریخچه استفاده از طب سوزنی در کشور چین به عصر حجر باز می گردد ،سوزن های سنگی طب سوزنی مربوط به پنج هزار سال پیش توسط باستان شناسان در کشور چین کشف شده است.به گفته متخصصان طب سوزنی کلاژن سازی و افزایش میزان کشش پوستی یا الاستیته پوست یکی از مهم ترین خاصیت های استفاده از طب سوزنی است که می تواند به مرور به جوانسازی و افزایش نشاط و شادابی پوست کمک کند. متخصصان این طب معتقدند با سوزن های کوچک شان می توانند دردهای شما را بدون کوچک ترین عارضه جانبی برطرف سازند اما آیا تا به حال در مورد تاثیر این طب بر زیبایی و جوانی پوست و مو چیزی شنیده اید؟! برخی از درمانگران طب سوزنی مدعی اند این روش می تواند جایگزین بوتاکس شود و از ایجاد چین و چروک های پوستی جلوگیری کند! از طرفی حتی گفته می شود این سوزن ها در حجم دهی گونه ها و برطرف سازی افتادگی و رفع جوش ها و لک های صورت موثر است اما متخصصان پوست و مو با این عقیده مخالف هستند.در این مقاله دکتر الهام امیرآذر، پزشک عمومی و درمانگر طب سوزنی شما را با کاربردهای این طب در زیبایی آشنا می کند. در انتها نیز نظر دو نفر از متخصصان پوست، مو و زیبایی کشور را در این مورد می خوانیم.

به گفته دکتر الهام امیرآذر، درمانگر طب سوزنی هر زمان که از این طب سخنی به میان می آید ذهن اغلب مردم به سمت کاهش وزن و لاغری معطوف می شود چراکه شنیده اند طب سوزنی می تواند در کاهش اشتها موثر باشد و به لاغر شدن کمک کند. از طرفی اثرات طب سوزنی در کنترل دردهای حاد و مزمن از جمله میگرن، سیاتیک، کمردرد و حتی روماتیسم مفصلی به اثبات رسیده است. اما این روش درمانی کهن کاربرد مهم دیگری نیز دارد و آن افزایش زیبایی و جوان سازی پوست صورت است. در ادامه به مهم ترین تاثیرات طب سوزنی بر زیبایی پوست و مو اشاره خواهیم کرد.

1. جوان سازی و شادابی پوست صورت
تاثیر طب سوزنی بر زیبایی اگرچه قدمتی دیرینه دارد اما به تازگی دوباره مورد توجه همگان قرار گرفته است. شما می توانید با طب سوزنی پوستی پنج تا 10 سال جوان تر و شاداب تر داشته باشید؛ بدون اینکه عوارض داروهای شیمیایی، جراحی و تزریقات را متحمل شوید. این تغییر در همان سه جلسه اول طب سوزنی قابل مشاهده است. با ادامه درمان نیز پوست روشن تر، شاداب تر و جوان تر خواهد شد.
2. کاهش چروک های عمقی و رفع چروک های سطحی
طب سوزنی در کاهش یا از بین بردن چروک های دور چشم، پیشانی، خط اخم، خط خنده و سایر خطوط چهره موثر است. اثرات ضد چروک آن معمولا بعد از جلسات هفتم و هشتم درمان ظاهر می شود. اما این روش از آنجایی که قادر به فلج کردن عضله نیست روی بعضی چروک ها مانند خط اخم اثرات نسبی دارد. این بدان معناست که اگر فرد عادت اخم کردن را ترک کند، طب سوزنی بسیار سودمند خواهد بود. درواقع با استفاده از طب سوزنی این چروک ها از بین می روند اما اگر عادت به اخم کردن ترک نشود، خط اخم دوباره بازمی گردد. یکی از راهکارهای سودمند در این زمینه، استفاده از چسب های ضدحساسیت بین دو ابرو در زمانی است که فرد مرتبا عادت به اخم کردن دارد؛ از جمله موقع خواب.
3. لیفتینگ و رفع افتادگی پوست
پوست صورت معمولا بعد از 35 سالگی شروع به افتادگی می کند و بسیاری از خانم ها به دنبال راه چاره برای درمان آن هستند. اگرچه به نظر عجیب می رسد اما اثرات طب سوزنی در لیفت صورت بسیار چشمگیر است. برای این منظور، خانم های غیرسیگاری معمولا به 10 تا 20 جلسه درمانی نیاز دارند. بعد از هفت جلسه نیز بسیاری از بیماران اظهار می کنند صورت شان سفت تر شده است. علاوه بر لیفت گونه ها و صورت، لیفتینگ پلک و ابرو نیز امکان پذیر است اما به دلیل حساسیت کار، این شیوه درمانی از جلسات پنجم به بعد انجام می شود. افرادی که مدام سرشان را پایین می اندازند و در حال مطالعه و کارهای کامپیوتری هستند، ممکن است صورت شان زودتر از زمان معمول افتادگی پیدا کند. در این مورد شاید اثرات لیفت رضایت بخش نباشد.
4. رفع کک و مک، لک صورت و روشن کردن پوست
طب سوزنی شاید از کارآمد ترین روش های درمانی برای از بین بردن لک های پوستی باشد حتی لک های مقاوم نیز تا حدود زیادی به این روش درمانی پاسخ مثبت می دهند. گاه بیمارانی را می بینیم که برای از بین بردن لک های پوستی شان هر نوع درمانی را انجام داده اند و طب سوزنی برای بسیاری از آنها آخرین و بهترین درمان بوده است. روشن شدن پوست از همان جلسات اولیه درمان شروع می شود. طی این جلسات ابتدا پایه یا زمینه پوست روشن می شود بنابراین گاهی لکه ها بیشتر خود را نشان می دهند اما پس از گذشت جلسات متعدد بیمار متوجه روشن شدن لک و حتی از بین رفتن کک و مک ها می شود.
5. رفع تیرگی دور چشم
تیرگی دور چشم به دو دسته وراثتی (فیزیولوژیک) یا اکتسابی (پاتولوژیک) تقسیم می شود. در گروه اول معمولا تیرگی دور چشم ثابت است و کم و زیاد نمی شود. اغلب این افراد در اعضای خانواده شان نیز این مشکل را دارند. این گروه ممکن است به طب سوزنی پاسخ دهند اما امکان برگشت مشکل شان وجود دارد و باید جلسات نگهدارنده (ماهانه) را برای مدت طولانی انجام دهند اما در گروه دوم، تیرگی دور چشم بسته به وضعیت خواب، بیداری، استرس، نوع تغذیه، زمان عادت ماهانه، سردرد، وضعیت سینوس ها و. . . تغییر می یابد. این افراد معمولا پاسخ خوبی به طب سوزنی می دهند البته در این گروه باید حتما مشکل زمینه ای را برطرف کرد.
6. رفع پف زیر چشم
پف زیر چشم نیز مانند تیرگی دور چشم می تواند به صورت ارثی و ژنتیکی (فیزیولوژیک) باشد. همچنین ممکن است بر اثر عوامل متعددی از جمله نفخ شکم به‌وجود آید که در این صورت به آن نوع پاتولوژیک گفته می شود. در نوع پاتولوژیک افراد معمولا اظهار می کنند که گاهی پف زیر چشم شان زیادتر و گاهی کمتر می شود. در معاینه دقیق این بیماران می توان سرنخ هایی از اختلال کارکرد دستگاه گوارش به دست آورد. معاینه زبان آنها نیز معمولا جای دندانه دندانه دور زبان را نشان می دهد. بدیهی است در این صورت درمان با رفع علت زمینه ای مقدور است اما در نوع فیزیولوژیک، طب سوزنی کمک چندانی نمی کند.

 

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

دیگر رسانه‌ها