{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

بر اساس مطالعه‌ای بزرگ در آمریکا و استرالیا، افراد مسن‌تری که از وضع سلامتی خوبی برخوردارند نباید روزانه آسپرین مصرف کنند.

خطر مصرف روزانه آسپرین

فایده آسپرین به خصوص بعد از سکته مغزی یا حمله قلبی پیش‌تر ثابت شده اما این مطالعه نتیجه گیری کرده که مصرف آسپرین برای افراد سالم بالای ۷۰ سال فایده‌ای ندارد و خطر خونریزی داخلی که بالقوه مرگبار است را به شدت افزایش می‌دهد.

کارشناسان نتایج فوق را مهم توصیف کردند و نسبت به مصرف خودسرانه آسپرین هشدار دادند. این دارو خون را رقیق می کند و از خطر حمله مجدد قلبی و سکته مغزی می کاهد.

بعضی از افراد کاملا سالم هم برای کاهش این خطرات آسپرین مصرف می کنند و تحقیقات در مورد تاثیر این دارو بر کاهش خطر سرطان ادامه دارد.

با این حال بیشتر تحقیقات در مورد فواید آسپرین روی افرادی انجام می‌شود که در دوران میانسالی هستند و شواهد روزافزونی از خطرات این دارو برای افراد در سنین بالاتر وجود دارد.

در این مطالعه در آمریکا و استرالیا بیش از ۱۹ هزار و ۱۱۴ فرد سالم بالای ۷۰ سال که سابقه مشکلات قلبی نداشتند شرکت کردند. برای نیمی از آنها به مدت پنج سال دوز پایین آسپرین به طور روزانه تجویز شد.

سه گزارش در نشریه پزشکی نیوانگلند نشان داد که این قرص خطر مشکلات قلبی را کاهش نداد و فایده دیگری هم در افراد مورد مطالعه مشاهده نشد. اما مصرف آسپرین موارد خونریزی شدید معده را افزایش داد.

به گزارش بی بی سی، پروفسور "جان مک نیل" از دانشگاه موناش در این رابطه گفت: این یعنی مصرف آسپرین از سوی میلیون‌ها نفر در جهان بدون دلیل پزشکی ممکن است بی فایده باشد، چون این مطالعه هیچ مزیتی را فاش نکرد که بر خطر خونریزی بچربد.

وی افزود: پزشکان مدت هاست مطمئن نیستند که باید برای افراد سالم آسپرین تجویز کنند یا نه و این یافته‌ها می تواند به آنها کمک کند.

این یافته در مورد کسانی که به خاطر حمله قلبی یا سکته مغزی آسپرین مصرف می‌کنند صدق نمی کند و این افراد باید توصیه پزشک را رعایت کنند. به علاوه گفته می‌شود کسانی که مدت‌هاست دوز پایین آسپرین مصرف می کنند باید از قطع ناگهانی آن خودداری کنند چون این کار هم می تواند عوارضی داشته باشد.

 

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

پندار اقتصادی

دیگر رسانه‌ها