{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

گروه‌ها و شخصیت‌های مختلف فلسطینی وغیرفلسطینی در واکنش به موضع آمریکا مبنی بر نزدیک بودن زمان رونمایی از طرح موسوم به«معامله قرن» اعلام کردند، هر چه از جانب آمریکا رسیده فقط شر است. پس از آنکه «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا از آمادگی برای رونمایی نزدیک از طرح موسوم به «معامله قرن» خبر داد، گمانه‌زنی‌ها درباره این طرح بار دیگر به صدر اخبار بازگشته است.

آغاز مخالفت‌ها با معامله قرن

ترامپ گفته، احتمالا قبل از سفر هفته آینده «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به واشنگتن از این طرح رونمایی می‌شود.

این اظهارات با مخالفت گسترده فلسطینی‌ و غیر فلسطینی‌ها روبه‌رو شده است.

جهاد اسلامی؛ وضع رو به تنش است

«محمد الهندی» عضو دفتر سیاسی جهاد اسلامی اعلام کرد، سخن گفتن از معامله قرن در این برهه زمانی را با هدف نابودی «آنچه از مسأله فلسطین باقی مانده» دانست و گفت، احتمالا وضعیت به سمت تنش پیش خواهد رفت.

بر اساس گزارش وبگاه «العهد»، الهندی گفت: تمام تحرکات کنونی در منطقه آرمان فلسطین را هدف گرفته است، چه ترامپ از معامله قرن رونمایی کند چه نگند خطرهای بزرگی وجود دارد و وضعیت موجود در حال رفتن به سمت تنش است. اسرائیل همچنان به یهودی سازی قدس و تحمیل قوانین خود بر کرانه باختری ادامه می‌دهد.

وی ضمن پیش‌بینی اینکه معامله قرن اجرایی خواهد شد، افزود، مقدمات امروز برای معامله قرن، مقدمات منطقه‌ای میان کشورهایی که معتدل خوانده می‌شوند و اسرائیل است و تمام مطالبات مبنی بر اعطای دولتی به فلسطینی‌ها در کرانه باختری و نوار غزه بر باد رفته است.

«خالد البطش» از اعضای ارشد جهاد اسلامی فلسطین خواستار تحرکات مردمی گسترده در کرانه فاختری، قدس، غزه، اراضی اشغالی ۱۹۴۸ و فلسطینی‌های ساکن در خارج برای مقابله با معامله قرن شد.

این عضو دفتر سیاسی جهاد اسلامی تأکید کرد، ملت فلسطین به کسی اجازه نخواهد داد که قدس را بگیرد، عدالت بین‌المللی گم شده و دروغ بزرگی است و که امروز برای اجرایی شدن توطئه‌های دشمن با نظارت آمریکا به کار می‌رود.

«نافذ عزام» دیگر عضو دفتر سیاسی جهاد اسلامی هم ضمن تأکید بر آنکه این طرح اجرایی نخواهد شد، افزود، قدس و مسجدالاقصی به صاحبان حقیقی آن باز خواهد گشت.

حماس

«فوزی برهوم» سخنگوی جنبش حماس اعلام کرد، تمام این اقدامات آمریکایی و اسرائیلی، موجودیت فلسطینی و هویت قدس اشغالی و رابطه امت اسلام به فلسطین و مسجدالاقصی را هدف گرفته است.

وی افزود، اگر همراهی منطقه‌ای و بین‌المللی با رژیم صهیونیستی در کار نبود این توطئه‌های صهیونیستی-آمریکایی برای نابودی مسأله فلسطین اجرایی نمی‌شد.

برهوم ادامه داد، باز بودن دروازه پایتخت‌های عربی به روی رژیم اشغالگر، سرکوب مقاومت در کرانه باختری به دست تشکیلات خودگردان و هماهنگی امنیتی این نهاد با دشمن صهیونیستی، زمینه را برای اینچنین طرح‌هایی فراهم کرده است.

تشکیلات خودگردان

«نبیل ابوردینه» سخنگوی تشکیلات خودگردان در واکنش به اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا که گفته بود با فلسطینی‌ها درباره این طرح صحبت کرده، اعلام کرد، وی نه به صورت خلاصه و نه به صورت مفصل درباره این طرح با تشکیلات خودگردان صحبتی نداشته است و رام‌الله این با این طرح موافق نیست.

یدیعوت آحارونوت

«رون بن یشای» تحلیلگر نظامی روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارونوت» درباره تنش نظامی با فلسطینی‌ها در صورت رونمایی از «معامله قرن» هشدار داد.

وی نوشت، دیدار نزدیک میان «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و «بنی گانتز» رئیس ائتلاف «آبی سفید» در راستای آمادگی برای اعلام معامله قرن می‌تواند منجر به متشنج شدن وضعیت میدانی در اراضی فلسطینی، نوار غزه، کرانه باختری و اردن شود.

ایندیپندنت عربی

روزنامه سعودی «ایندیپندنت عربی» به نقل از منابع رسمی اردنی نوشت، «امان» در جریان جزئیات کامل طرح موسوم به «معامله قرن» قرار دارد و برخلاف مواضع سابق خود در قبال این طرح نرمش نشان داده است و برای اتخاذ «سلسله تصمیمات جسورانه داخلی» آماده می‌شود.

جبهه مردمی برای آزادی فلسطین

«جبهه مردمی برای آزادی فلسطین» هم اعلام کرد: ملت فلسطین نیاز به این ندارد که در انتظار رونمایی معامله قرن از سوی آمریکا باشد، هر آنچه برای ما از این دشمن آمریکایی رسیده فقط ویرانی، مواضع خصمانه و کار مدارک برای نابودی مسأله ملی فلسطین بوده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری «صفا»، این جنبش، آمریکا را سر شرارت و جنایت و شریک رژیم صهیونیستی در حملات علیه ملت فلسطین خواند و افزود، معامله قرن حلقه جدیدی از حلقه‌های توطئه علیه ملت فلسطین است.

این جبهه سپس به اتحاد برای شکست این طرح فراخواند و افزود، شکست این طرح منجر به شکست دونالد ترامپ در انتخابات آتی آمریکا نیز خواهد شد.

مصطفی البرغوثی

«مصطفی البرغوثی» دبیرکل جنبش ابتکار ملی فلسطین اعلام کرد: معامله قرن پروژه‌ای اسرائیلی و نژادپرستانه است که نتانیاهو آن را درست کرده و با پوشش آمریکایی پوشانده شده است.

وی گفت، این طرح دنبال نابودی حقوق ملی فلسطین از جمله حق فلسطینی‌ها در پایتخت خود قدس و حق بازگشت آوارگان فلسطینی است. بندهای این طرح چیزی جز تقویت نظام آپارتاید اسرائیلیعلیه ملت فلسطین نیست.

البرغوثی تأکید کرد، خطر بسیار نزدیک است و باید با پایان دادن به اختلافات، صفوف فلسطینی علیه معامله قرن را متحد کرد.

جنبش فتح

«اسامه القواسمی» سخنگوی جنبش فتح اعلام کرد، ترامپ قصد دارد از این طرح در زمان فعلی رونمایی کند تا کمکی انتخاباتی برای نتانیاهو باشد.

وی افزود، آمریکا و اسرائیل مالک فلسطین نیستند که بخواهند سرنوشت ملت آن را مشخص کنند. حق و ایستادگی در نهایت بر ظلم و طغیان پیروز خواهد شد.

«منیر الجاغوب» از مسؤولان ارشد فتح هم اعلام کرد، معامله قرن یک مرحله استعماری جدید است که آمریکا و اسرائیل دنبال تحمیل آن هستند.

وی به وبگاه اماراتی «العین» گفت، این طرح چیزی از واقعیت منطقه را تغییر نخواهد داد و حق ملت فلسطین در سرزمینشان را از بین نخواهد برد.

«حسین حمایل» از سخنگوهای فتح به «العربی الجدید» گفت، اشاره‌هایی به این جنبش رسیده مبنی بر آنکه اعلام زمان معامله قرن فقط برای برآورد وضعیت است و هیچ اعلام حقیقی در این زمینه وجود نخواهد داشت.

وی ضمن مردود دانستن این طرح افزود، سران فتح و کمیته مرکزی طی روزهای آینده برای صحبت در این باره نشست خواهند داشت.

«عزام الاحمد» عضو دو کمیته اجرایی ساف و مرکزی فتح به «صوت فلسطین» گفت، اظهاراتی مقامات اسرائیلی درباره الحاق دره اردن و شهرک‌ها و غیره تنها اعلام کردن این موضوعات نیست بلکه گام‌های عملی در واقعیت است.

وی افزود، دعوت ترامپ از دو طرف دعوا در اسرائیل یعنی نتانیاهو و گانتز برای اطلاع آنها از معامله قرن و ایجاد وحدت میان این دو در سایه بحران سیاسی داخلی کنونی در اسرائیل است.

عضو کمیته اجرایی ساف

«واصل ابویوسف» عضو کمیته اجرایی ساف اعلام کرد، فلسطین قاطعانه این طرح را مردود می‌داند زیرا طرح مذکور حق بازگشت را خط می‌زند، شهرک‌سازی را قانونی می‌کند و حق تعیین سرنوشت را از بین می‌برد.

وی تأکید کرد، جامعه بین‌الملل باید اینگونه توطئه‌ها را بر پایه قانونی بین‌الملل به شکست بکشاند، قانونی که بر ایجاد دولت فلسطین در مرزهای ۱۹۶۷ و مرکزیت قدس تأکید کرده است.

اردن

 «محمد الصفدی» وزیر خارجه اردن اعلام کرد، این کشور اطلاعی از جزئیات طرح معامله قرن ندارد.

وی تأکید کرد، سیاست اردن در قبال مسأله فلسطین تغییری نکرده و ثابت باقی خواهد ماند.

«فیصل الفایز» رئیس مجلس سنای اردن اعلام کرد، معامله قرن از نظر این کشور مردود است و موضع اردن تغییری نکرده است.

 بر اساس گزارش خبرگزاری «پترا»، وی افزود، اردن هیچ زمانی بر سر مواضع ملی و عربی خود چانه زنی نکرده، حالا این موضوع هر بهایی داشته باشد.

الفایز تأکید کرد، «عبدالله دوم» شاه اردن اولین کسی بوده که تصمیم دولت آمریکا برای شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل را مردود دانسته و پویشی جهانی در رد این تصمیم رهبری کرده است.

وی سپس ادامه داد، شاه اردن سه نه در قبال مسأله فلسطین دارد؛ نه به وطن جایگزین، نه به اسکان دائمی آوارگان و نه به شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل.

جبهه دموکراتیک برای آزادی فلسطین

جبهه دموکراتیک برای آزادی فلسطین همه گروه‌های فلسطینی را به مسئولیت‌پذیری و دعوت به گفت‌وگوی فوری در سطح رهبران و نیز برگزاری نشست سازمان آزادی بخش فلسطین(ساف) به عنوان مقدمه‌ای برای گفت‌وگوی ملی فراگیر جهت پایان دادن به دودستگی و اختلافات فراخواند.

در  بیانیه این جنبش بر ضرورت پایان دادن به توافق اوسلو و تعهدات آن، بازنگری در روابط با رژیم صهیونیستی، احیای مقاومت مردمی، انتفاضه فراگیر و گسترش دایره درگیری‌ها تأکید شده است.

صائب عریقات

«صائب عریقات» دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین تصریح کرد که هر معامله‌ای که حقیقت اشغال فلسطین را بپوشاند به عنوان «فریب قرن» از آن در تاریخ یاد خواهد شد.

عبدالباری عطوان

«عبدالباری عطوان» تحلیلگر فلسطینی و سرشناس عرب نوشت، بر خلاف نقشه مشترک ترامپ و نتانیاهو برای نابودی آرمان فلسطین از طریق معامله قرن، این طرح هرگز اجرا نخواهد شد و بالعکس فروپاشی تشکیلات خودگردان و توافق اسلو و تحکیم جبهه مقاومت را رقم می‌زند.

 

آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

پندار اقتصادی

دیگر رسانه‌ها