{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

روحانی در افتتاح طرح‌ توسعه منابع آب و خاک:

رئیس‌جمهور گفت: افتتاح طرح‌های توسعه‌ای علامت بزرگی به آمریکا، صهیونیست و ارتجاع است که ملت بزرگ ما همیشه پیروز است و در برابر مشکلات ایستادگی می‌کند.

مسأله امنیت غذایی برای ما مهم است/ مردم در برابر مشکلات می‌ایستند

 حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز (پنجشنبه) در آیین بهره برداری از طرح عظیم توسعه منابع آب و خاک در نواحی مرزی که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، اظهار داشت: مردم ما امروز شاهد افتتاح یکی از طرح‌های بسیار بزرگ توسعه آب و خاک در مناطق مرزی کشور هستند.

وی عنوان کرد: امید و آرزوهایی در ایام دفاع مقدس در ذهن ما بود و از این مناطق زیاد عبور می‌کردیم. آن زمان این مناطق میدان جنگ و زد و خورد بود، آرزوی ما این بود که یک روزی جنگ با پیروزی رزمندگان اسلام تمام و این دشت‌ها آباد شود و مردم ما بتوانند از سرزمین خود به بهترین وجه استفاده و بهره برداری کنند.

رئیس‌جمهور افزود: از ابتدای دولت یکی از طرح‌های مورد نظر، همین طرح بزرگ در منطقه غرب کشور بود. امروز شاهد ۲۳ هزار هکتار طرح‌های مهم غرب کشور در زمینه آب و خاک هستیم که در این افتتاح هم دشت ازگله، ذهاب شمالی و جنوبی و قراویز تحت تاثیر این سیستم قرار می‌گیرد و مردم عزیز این منطقه شاهد خواهند بود.

روحانی در بخشی از این مراسم و پس از ارائه توضیحات از سوی وزیر جهاد کشاورزی، عنوان کرد: آقای خاوازی، حتما طرح خود را برای احیای ۵۰ هزار هکتار دیگر در منطقه سر پل ذهاب را حتما در هفته آینده بفرستید و اگر برای احیای این ۵۰ هزار هکتار با وزارت نیرو هماهنگ باشید و آب آن تامین شود و تا پایان سال بتوانید این طرح را افتتاح کنید و نهایی شود، این قول را به شما می‌دهم که بودجه آن را تامین کنیم. البته به این شرط که نامه شما اوایل هفته به دست ما برسد.

وی در ادامه پس از استماع گزارش یکی از کشاورزان منطقه سرپل ذهاب، گفت: از اینکه شما تعاونی‌های کشاورزی خوشحال هستید و زمینه فعالیت بیشتر برای شما آماده شده خوشحال هستم و مسائلی که مطرح کردید را برای تامین مسائل مالی و صنایع غذایی دنبال خواهیم کرد.

رئیس جمهور در بخش دیگری پس از ارائه گزارش استاندار کرمانشاه، عنوان کرد: خبرهای خوش استاندار محترم واقعا خوشحال کننده بود. از اینکه ۱۲۳ هزار واحد مسکونی و تجاری را بازسازی کردند برای همه مردم ما خوشحال کننده است. آنچه گزارش شد که در این دولت ۱۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی استان با سامانه های نوین مدرنیزه شده بسیار برای مردم ما خوشایند است.

روحانی پس از افتتاح این پروژه تصریح کرد: خدمت مردم عزیز ایران اسلامی به ویژه استان‌های کرمانشاه و ایلام به دلیل افتتاح طرح های مهمی که امروز شاهد آن بودیم تبریک و تهنیت می‌گویم. ۲۳ هزار هکتار اراضی کشاورزی با اقدامات مهمی که در طول سالیان گذشته در این زمینه انجام گرفته است.

وی تاکید کرد: برای من این طرح بیش از افتتاح هایی که در هفته های گذشته داشتم لذت بخش است به این دلیل که در زمان جنگ تحمیلی و دفاع مقدس که از این مسیر به کرات عبور و مرور داشتیم، یکی از آرزوها این بود که روزی فرا برسد تا بتوانیم این مناطق را آباد کنیم و مرحوم هاشمی رفسنجانی بارها در سفری که به این مناطق داشتیم جزء آرزوهایش بود و همیشه آن را تکرار می‌کرد.

رئیس‌جمهور افزود: در اواخر دولت آقای هاشمی در سال ۷۶ طرحی که امروز افتتاح شده است را آن روز در شورای عالی امنیت ملی مورد بررسی قرار دادیم و اولین مصوبات ما مربوط به پایان دولت ایشان بود و بعد در سال ۸۱ و ۸۲ این طرح را دنبال کردیم و مصوبات فراوانی داشتیم اما حجم طرح بسیار عظیم و بزرگ بود و در این مناطق مرزی در طول بعد از انقلاب ۲۸ سد را تا اول دولت یازدهم احداث کردیم و در این دولت و در طول ۷ سال گذشته ۲۴ سد جدید را احداث کردیم.

روحانی گفت: تونل بسیار عظیم نوسود که از شگفتی های مهندسی ما در این منطقه بود در دولت یازدهم و قسمت های اخیرش در دولت دوازدهم به اتمام رسید. این طرح برای ما در طول این سال‌ها بسیار مهم است‌.

وی افزود: باید از مقام معظم رهبری تشکر کنم که وقتی در سال ۹۳ این طرح را توضیح دادم و خدمتشان گفتم برای تکمیل این طرح به کمک صندوق توسعه ملی نیاز داریم و باید از تسهیلات صندوق استفاده کنیم و ۸ میلیارد دلار از طرف دولت برای این طرح درخواست کردم، ایشان همانجا بلافاصله موافقت کردند و پس از اینکه نامه را برایشان ارسال کردم ایشان کتبا موافقت کردند. این کار عظیم و بزرگ در سال ۹۳ تحرک اصلی خود را پیدا کرد و الحمدلله امروز شاهد افتتاح بخش بزرگ از این طرح هستیم. البته سدها، شبکه ها، تونل ها و بخش زیادی از این ها در سفرها و برنامه های قبلی افتتاح شده منتهی امروز به محصول رسیده است.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: ما ۲۳ هزار هکتار را امروز افتتاح کردیم و ان شاءالله تا پایان سال ۳۵ هزار هکتار این طرح بزرگ به افتتاح می‌رسد و در سال آینده هم هر مقدار امکان پذیر باشد این طرح را دنبال می‌کنیم و آن بخشی که وزیر جهاد کشاورزی گفتند و ۵۰ هزار هکتار بود را دنبال می کنیم.

روحانی تاکید کرد: آنچه بسیار برای ما مهم است اول مسأله امنیت غذایی است. اینکه روی پای خودمان بایستیم، موادغذایی را خودمان تامین کنیم و به دیگران نیازمند نباشیم. در سال گذشته و امسال در مواجهه با کرونا دیدیم کشورهای مختلف در مسأله مواد غذایی چطور حساسیت به خرج می‌دهند و این از افتخارات ملی ماست که در بحث آب و خاک و کشاورزی تحول بسیار بزرگی را در این ۷ سال و در طول بعد از انقلاب شاهد بودیم.

وی اضافه کرد: این نکته مهم بود که از ۴۷ طرح آبی در کشور و رودخانه های مرزی که داریم قبل از انقلاب، تنها یک سد مرزی ساخته شده و آن سد خدا آفرین، سد ارس بوده و بقیه طرح ها یعنی ۲۸ سد در دولت های پیشین و ۲۴ سد در این دولت بعد از انقلاب ساخته و آماده شده است. این به آن معناست که انقلاب اسلامی همواره برای امنیت غذایی از یک طرف و آبادانی مرزها از سوی دیگر توجه خاص و ویژه داشته است.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: امروز می‌بینیم کرمانشاه و ایلام که سال‌ها در جنگ تحمیلی شاهد آن همه مصائب بودند امروز شاهد یک تحول بزرگ در زمینه کشاورزی هستند و این بسیار مهم است که ما بتوانیم خودکفا شویم. اینکه با این طرح های آبیاری شما در سال دو یا سه نوبت می توانید از زمین ها استفاده کنید بسیار مهم است‌.

روحانی خاطرنشان کرد: اینکه در زمینی به محصول برسند و دو ماه بعد محصول دوم را کاشت کنند خیلی مهم است و باید از اراضی خود به خود استفاده‌ کنیم. در دنیا زمین دیم بخش بزرگی از محصولات را تامین می کند و زمین های آبی زیاد نیست و حدود ۱۸ درصد زمین ها آبی و بقیه به صورت دیم است اما همین ۱۸ درصد ۴۰ درصد مواد غذایی را تامین می کند. ما با این طرح هایی که اجرا می کنیم محصول در این منطقه به ۴ برابر می‌رسد و این توانمندی است که امروز به آن رسیدیم.

وی عنوان کرد: ما با حساسیت این طرح را برای تکمیلش تا پایان امسال و پایان دولت دنبال می‌کنیم. ان شاءالله تا لحظه آخر تمام دولت، کارگزاران، استانداران و پیمانکاران و در دولت های بعد این طرح ها را ادامه می دهند. می خواهم از ۲۰۰ شرکت پیمانکاری که در این پروژه عظیم کار کردند. از یکی از شرکت های مهم قرارگاه خاتم الانبیا و تمام مهندسین مشاور که سرپرستی و مشاوره داشتند تشکر می‌کنم. می‌دانم چقدر این کار بزرگ و عظیم بوده است و الحمدلله بخش عظیم آن امروز به ثمر رسیده و ان شاءالله بخش دیگر آن تا پایان سال در مقاطع مختلف به ثمر می رسد.

رئیس جمهور تصریح کرد: ان شاء الله در این طرح ها شاهد مهاجرت معکوس باشیم. این خبر بسیار خوشحال کننده ای برای تعادل جمعیتی، مردم و برای آبادانی نقاط مرزی ماست‌. خیلی مهم است که امروز طرح های مختلف در ۱۲ استانی که با خشکی همسایه هستند در حال تلاش هستیم. برای استان های جنوبی هم در تلاش هستیم. طرح های آب شیرین کن برای استان های جنوبی داریم. اینجا سد هست و آنجا آب شیرین کن. در همه آن استان ها باید طرح های مختلف اجرا شود.

روحانی ادامه داد: این آب یک نعمت خدادادی است و رودخانه ها، زمین ها و حفظ خاک نعمت خدادادی است و باید از آن استفاده کنیم. یکی از موضوعات که باید به آن توجه کنیم محیط زیست است، ووقتی رودخانه ها مهار و سدها زده می شود، محیط زیست ما تامین و گرد و غبار مهار می‌شود و سدها مانعی بزرگ برای سیلاب است بنابراین برای امنیت جان مردم هم اهمیت فوق العاده ای دارد. درود می‌فرستم بر روح همه عزیزانی که در دوران دفاع مقدس جان خود را فدا کردند. درود بر روان خلبان بسیار شجاع شهید شیرودی، خلبان بسیار شجاع کشوری که بارها کنار آنها بودم در همین کرمانشاه قبل از جنگ و در سال ۵۸ برای اولین بار آنها را دیدم.

وی در پایان گفت: به دلیل اینکه نزدیک به ایام سالگرد بازگشت آزادگان هستیم به همه خانواده شهدا، جانبازان و آزادگان درود می‌فرستیم و امیدواریم همه بتوانیم پاسداشت خون شهیدان را به جا بیاوریم و کشور را آباد و خود را خودکفا کنیم و در این شرایط سخت تحریم که دشمنان فکر می‌کردند به زانو در می آییم ببینند هر هفته و این هفته طرح عظیم توسعه آب و خاک در غرب کشور را پیاده کردیم. این علامت بزرگی به آمریکا، صهیونیست و ارتجاع است که ملت بزرگ ما همیشه پیروز است و در برابر مشکلات ایستادگی می‌کند و سرزمین‌مان هر روز آبادتر خواهد شد.

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

دیگر رسانه‌ها