{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

روحانی در جلسه هیئت دولت:

رئیس‌جمهور گفت: ما امسال در محرم مثل همه سال‌ها عشق مان را باید به اهل بیت نشان دهیم، البته شکل عزاداری ممکن است تغییر کند و اجتماعات را باید در حد مجاز انجام دهیم.

حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز(چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت با اشاره به فرارسیدن ماه محرم، اظهار کرد: ماه محرم برای ما یک مدرسه گسترده و بزرگ در سطح جامعه و دنیای اسلام و تشیع و در سطح مناطق بزرگی از جهان است که همه از این مدرسه بزرگ درس‌آموزی می‌کنند.

روحانی گفت: امام حسین(ع) از آغاز حرکت خود به همه نشان داد که چه راهی را انتخاب کرده است. آن شبی که فردا صبح آن عازم کربلا و عراق بود، فرمود هرکس که آماده است تا جانش را فدا کند و هرکس که مشتاق لقاء پروردگار است، می‌تواند فردا همراه ما حرکت کند.

وی افزود: امروز هم پیام کاروان حسینی به همه ما و نسل جوان همین است، یعنی هرکس آماده عشق بازی و فداکاری است کاروان در حرکت است و مقصد آن روشن است. در همین کاروان و مسیر وقتی خبرهایی به امام حسین(ع) رسید که برای برخی دلسردکننده بود او آن خطبه معروف را ایراد کرد که در این دنیا خیلی‌ها هستند که بنده قدرت، مقام و ثروت هستند و می‌گفتند ما دینداریم اما وقتی روز امتحان می‌رسد تعداد دینداران کاهش پیدا می‌کند. 

رئیس‌جمهور گفت: درس زندگی امام حسین(ع) به ما می‌گوید خود را برای روز سختی و امتحان آماده کنید. هر ملت و امتی روزهای سختی پیش رو دارد و در آن روزهای سخت است که جوهره انسان‌ها مشخص می‌شود.

روحانی تاکید کرد:  ما امسال در محرم مثل همه سال‌ها عشق‌مان را باید به اهل بیت و امام حسین(ع) نشان دهیم، مثل قرن ها که ملت ایران پرچمدار عزادارای ابی عبدالله بوده است. البته شکل عزاداری ممکن است تغییر کند و اجتماعات را باید در حد مجاز انجام دهیم و دستورالعمل‌های بهداشتی را مراعات کنیم. یکی از راه‌های عزاداری برای ما این است که در این مسیر باید به اهداف امام حسین برسیم، هدف امام حسین هم احترام به شریعت، دین و مناسک است و یکی از اصول دینی ما هم حفظ جان خود، جامعه و مردم است.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: امسال محرم پرشوری خواهیم داشت و همه دستورالعمل‌ها را رعایت می‌کنند. فضای مجازی و صداوسیما و هرکسی به هرنوعی که می‌تواند باید پرچم عزا را به اهتزاز درآورد.

روحانی گفت: من زمانی در ماه محرم در یکی از کشورهای آفریقایی بودم و صبح اول ماه محرم دیدم بالای درب خیلی از خانه ها پرچم عزای امام حسین است. ما باید پرچم عزاداری امام حسین را در زندگی، دل ها، جامعه و خانه هایمان به اهتزاز دربیاویم. فضا از روز جمعه یعنی اول محرم باید فضای حسینی شود تا هرکسی به جامعه ما نگاه کند عشق به امام حسین را مشاهده کند.

وی تاکید کرد: امسال با رعایت دستورالعمل ها عزادارای امام حسین را خواهیم داشت و ناظرین هم نظارت می‌کنند و مسئولین هیئات هم به وظایف خود عمل خواهند کرد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه محرم امسال ما با هفته دولت توام شده است، گفت: هفته دولت هفته درس آموزی برای ماست و وقتی سختی‌ها را مشاهده می‌کنیم گاهی یادمان می‌رود که در سال ۵۹ و ۶۰ چه سختی‌هایی داشتیم. دشمنان ما در ۷ تیر بزرگترین شخصیت‌های ما را شهید کردند و فکر کردند کل نظام تمام شده است و گفتند دولت و قوه قضائیه تعطیل است اما مردم، امام(ره) و مسئولین نگذاشتند که مجلس حتی یک روز تعطیل شود.  

روحانی گفت: آن روزها نشان داده شد که این نظام قابل شکست نیست. من آن روز در مجلس احساس کردم که هیچ قدرتی نمی‌تواند ما را شکست دهد چون طراحی حادثه ۷ تیر طراحی استکبار جهانی بود ولی مزدوران آنها این کار را انجام دادند. البته با این تیر نتوانستند نظام را به زمین بزنند و آمدند و در فاصله کوتاهی و دو ماه بعد، در ۸ شهریور یک توطئه دیگری طراحی کردند و مقامات دولتی را به شهادت رساندند و آن صدای انفجاری که از همین ساختمانی که در آن هستیم بلند شد.

وی خاطرنشان کردند: همه فکر کردند این ضربه نهایی است و ما را از پای درمی‌آورد ولی هرکجا دچار مشکل شدیم مردم به صحنه آمدند. حضور مردم استکبار را لرزاند و حضور امام(ره) قدرت آنها را در هم شکاند. دیدند هرکاری می‌کنند تا این نظام از چشم مردم بیافتد و مقامات و سرداران این نظام را به شهادت می‌رسانند، مردم با روحیه قوی‌تر و با نَفَسی بلند به صحنه می‌آیند و نمی‌ترسند.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: روایت ها و نهج البلاغه می گوید که هر چه مشکل پیش آمده ایمان مردم ما قوی تر شده است. گاهی شده که «زلزالوا زلزالا شدیدا»، تکانه بزرگی ایجاد شد اما مردم نترسیدند، نهراسیدند، ایستادگی کردند، مقاومت کردند.

وی افزود: ما امروز در هفته دولت یک مسئولیت بسیار سنگینی را بر دوش داریم، چیزی شبیه همان سال های دهه ۶۰ و آن توطئه های بزرگی که علیه ما طراحی کردند، امروز هم استکبار جهانی همان توطئه ها را علیه ما طراحی کرده است. آن زمان می خواست با کشتن مسئولین ما نظام را زمین بزند، یک روز می خواست با جنگ ما را زمین بزند و امروز با جنگ اقتصادی  می‌خواهد این کار را بکند.

روحانی ادامه داد: دشمن امروز با جنگ اقتصادی وارد شده تا نظام ما و ملت ما را بشکند و به زانو در بیاورد و ما در این هفته دولت ضمن تجلیل از روح بلند شهید رجایی و باهنر و همه عزیزان و همه شهدای دولت در طول این مدت و با یاد و نام همه عزیزان، به مردم قول می دهیم که ما با همه توان در صحنه هستیم. می دانیم که به نحوی سال ۶۰ را دوباره برگردانده‌اند به سال ۹۸،۹۷ و ۹۹. آنهایی که کامل برایشان ملموس نیست با زبان دیگری صحبت می کنند، اما اکثریت قاطع جامعه برایشان ملموس است و می دانند که دوباره دشمن دهه ۶۰ را به یک نحو دیگر تکرار می کند.

 رئیس‌جمهور تاکید کرد: ما قدرت و توان ایستادگی و تاب آوری مان را از دست نخواهیم داد. مردم باید بدانند که دولت با همه توان در خدمت آنها است. اگر جایی موفقیتش کامل است به خاطر حضور، شور و کمک مردم است، جایی هم ممکن است موفقیت دولت کمتر باشد اما مردم باید بدانند که دولت یک روز تعطیلی و استراحت برای خود قرار نداده است. تمام روزها در صحنه بوده و مخصوصا امسال با این سختی ها و مشکلی که داریم یک روز و ساعت تعطیل نخواهیم داشت.

وی افزود: ما در صحنه هستیم، در برابر دشمن سر فرود نمی آوریم، دشمن می خواست ما را تسلیم کند، اما به این هدف نخواهد رسید یا می خواست جامعه ما را به هم بریزد و بحران درست کند اما به این هدف نخواهد رسید یا می خواست کاری کند در جامعه ما مردم بیایند و بگویند که ما برای شما فرش قرمز پهن می‌کنیم و شما بیایید وارد کشور شوید که در سال ۹۷ به این فکر کرده بودند. گفتند ۲۲ بهمن ملت برای ما فرش قرمز پهن می‌کنند و ما وارد ایران می‌شویم و اینها نیستند که جشن ۴۰ سالگی انقلاب را بگیرند. مردم ما دیدند کسی برای شماها که یک عمر جنایت کردید، کسی برای شماها که از سال ۳۲ تا امروز جنایت کردید در این کشور فرش قرمز پهن نکرد.

روحانی در ادامه اظهار داشت: چرا سال ۳۲ کودتا کردید؟ چرا دولت قانونی را سرنگون کردید؟ چرا یک جبار را بر سر مردم مسلط کردید؟ شما بودید که علیه ملت و دموکراسی تلاش کردید. شما علیه دولت قانونی کار کردید. شما طاغوت و دیکتاتور را بر مردم مسلط کردید. همین راه غلط را دارید ادامه می دهید. مرتب شکست خوردید اما دوباره راه غلط را ادامه دادید.

وی افزود: در سال ۳۲ دشمن به ظاهر موفقیتی کسب کرد ولو اینکه در باطن مسیرش غلط بود. اما امروز در ۲۴ مرداد می‌بینیم حتی در ظاهر هم شما پیروز نشدید.

 

ارسال نظر

 

دیگر رسانه‌ها