{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

روحانی:

رئیس جمهور با بیان اینکه توان خود را باید برای ارتقای موشک کروز بگذاریم، گفت: همسایگان ما باید مطمئن باشند که قدرت دفاعی ما به نفع آنها است.

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در مراسم بهره برداری از طرح‌های وزارت دفاع به مناسبت روز صنعت دفاعی گفت: ماه محرم الحرام که در طلوع این هلال نزدیک شده ایم گرامی می‌داریم و برای نشر و بیان فرهنگ مولای ما حضرت ابی عبدالله این فرهنگ منجی آزادگان در طول تاریخ بوده و امروز هم منجی همه ما هست.

وی افزود: خوشحالم امسال هم توفیق یافتم در ایام پایانی مرداد که روز صنعت دفاعی نیروهای مسلح است، باز هم ملت بزرگ ما دستاوردهایی را مشاهده کنند و مردم در زمینه‌های مختلف شاهد پیشرفت دانشمندان، شرکت‌های دانش بنیان و صنایع دفاع کشور باشند. برای ما مهم است در طول ۵-۶ سال گذشته توانستیم از جایگاه ۲۳ در دنیا به جایگاه چهاردهم دست پیدا کنیم و این نشانگر آن است که در طول این سال‌های گذشته چه استعداد و تلاش و فداکاری در کنار هم قرار گرفته تا ما توانستیم به این رده در زمینه صنعت دفاعی جهان قرار بگیریم. رئیس جمهور اظهار داشت: افتتاح‌های امروز نشان داد که ما در زمینه سلاح‌های راهبردی و البته بازدارنده و پدافندی داریم تلاش می‌کنیم. قدم به قدم با صنعت دنیا در حال پیشرفت هستیم.

رئیس جمهور گفت: یک بخش بزرگ نظامی ما بحث «دید» است، اینکه ما دشمن را از کجا ببینیم و در چه ارتفاعی ببینیم و با چه فاصله‌ای ببینیم. در زمینه دید پیشرفت‌های خوبی داشتیم و رادارها دید ما را افزایش می‌دهد. بسیاری از تحولات الکترونیکی دید ما را از لحاظ شنود معمولی و یا راداری افزوده می‌کند و همچنین پهپادها اینچنین است و دید ما را اضافه می‌کند؛ در جاهایی که پهپاد برای کشف هدف هست.

وی افزود: از آن طرف در زمینه تیر این «دید» است؛ یعنی قدرت برخورد، دفاع و قدرت مقابله. حالا آنجایی که با موشک پدافندی مقابله می‌کنیم مثل باور ۳۷۳ که پارسال آن را افتتاح کردیم و بسیار مهم بود. هم این موشک مهم بود و هم موشکی که قبل از آن تحت عنوان سامانه ۱۵ خرداد افتتاح شده بود و با همان هم ما توانستیم پهپاد آمریکایی را در خلیج فارس بزنیم. این نشانگر آن است که صنعت دفاعی ما در زمینه‌های بسیار مهم برای توان کشور و قدرت کشور پیشرفت‌های بسیار خوبی دارد.

روحانی ادامه داد: مهم این است که سلاح ما دارای دقت لازم باشد و دارای قدرت تخریب کافی باشد و توان مانور پذیری لازم را در مسیر راه داشته باشد و استفاده از آن آسان باشد، یعنی ما بتوانیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با ساده‌ترین لانچرها بتوانیم آن موشک را لانچ کنیم و پرتاب کنیم و در همه این زمینه‌ها تلاش‌های بسیار ارزشمندی در سال‌های اخیر انجام گرفته است.

مسئله موشک کروز برای ما اهمیت ویژه دارد

رئیس جمهور تصریح کرد: مسئله موشک کروز برای ما اهمیت ویژه دارد، یک زمانی بود در دنیا موشک بالستیک و موشک زمین به زمین به عنوان یک قدرت بزرگ در پهنه تهاجم و دفاع مطرح بود ولی امروز می‌توانیم بگوییم هر چه زمان می‌گذرد جایگاه موشک بالستیک پایین می‌آید و جایگاه موشک کروز ارتقا پیدا می‌کند و دلیل آن روشن است که نمی‌خواهم راجع به آن بحث کنم. باید توان خود را برای ارتقای موشک کروز بگذاریم.

روحانی گفت: ما باید همه توان خود را روی موشک کروز بگذاریم، به دلیل امتیازات فراوانی که این موشک دارد و می‌تواند خود را به خوبی مستتر کند و مسیر امن را طی کند و دقیق‌تر می‌تواند به هدف اصابت کند. بنابراین برای ما خیلی مهم است که امروز در موشک کروز پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشتیم.

وی افزود: بسیار مهم است که امروز وزیر دفاع ما می‌گوید در موشک کروز دریایی به جای برد ۳۰۰ کیلومتری برای اینکه به ۱۰۰۰ کیلومتر برسیم کمتر از ۲ سال تلاش کردیم و به این نتیجه رسیدیم. پیداست که ما در مسیر تولید و خود کفایی قرار گرفته ایم و آن چیزی که رهبری معظم انقلاب همیشه بر آن تاکید می‌کرد که ما می‌توانیم و آنچه می‌خواهیم دست یافتنی است. حالا ممکن است به یکی زودتر دست پیدا کنیم، یکی ممکن است زحمت کمتری بخواهد، یکی ممکن است زحمت بیشتر بخواهد اما بسیار برای ما اهمیت دارد که در فاصله زمانی کمتر از دو سال توانستیم برد یک موشک استراتژیک مهم دریایی را به بالای سه برابر برسانیم.

رئیس جمهور تاکید کرد: ما باید این روند را در موشک کروز زمین پایه و موشک کروز هوایی هم ادامه بدهیم و این برای ما بسیار اهمیت دارد.

وی در ادامه گفت: در زمینه پدافند برای ما بسیار مهم است که آسمان ما آسمان امنی باشد. بحمدلله در این زمینه کارهای بزرگی انجام گرفته هر چند شاید کار تکمیلی هم لازم باشد که باید انجام دهیم. ما باید بتوانیم آسمان امنی داشته باشیم، باید راداری داشته باشیم که چیزی از دید آن رادار مخفی نماند. امروز البته بسیاری از پرنده‌ها اعم از پهپادها و جنگنده‌ها در یک شرایطی هستند که رادار گریزند و اشعه راداری را برنمی گردانند بلکه جذب می‌کنند و کار را برای رادار سخت و مشکل می‌کند.

وی افزود: ما باید بتوانیم با تکنولوژی که در رادارها به کار می بریم از وجود و ورود این پرنده‌ها به آسمان کشورمان باخبر شویم و نحوه برخورد با این پرنده‌ها و مقابله با آنها را بدانیم.

استراتژی تهاجم نداریم و نمی‌خواهیم جایی را اشغال کنیم

روحانی گفت: من در اینجا ضمن تشکر از وزارت دفاع به خاطر دستیابی به خط تولید موتور توربوجت برای هواپیما برای دستیابی به فناوری و ساخت موتور توربوفن، برای وسیله پرنده سبک ما تشکر و قدردانی می‌کنم و بر این نکته تاکید می‌کنم که جمهوری اسلامی ایران در زمینه دفاعی هر چه تولید می‌کند و هر چه تحقیق می‌کند و هر چه تلاش می‌کند و هر چه خودش آماده می‌کند بر مبنای استراتژی بازدارندگی و دفاعی است.

رئیس جمهور تصریح کرد: ما استراتژی تهاجم نداریم و نمی‌خواهیم جایی را اشغال کنیم. ما نمی‌خواهیم به ملتی صدمه بزنیم و همسایگان ما باید مطمئن باشند که قدرت دفاعی ما به نفع آنها است و ما از قدرت دفاعی خود به نفع دوستانمان استفاده خواهیم کرد و علیه دوستانمان هیچگاه استفاده نخواهیم کرد. هیچ گاه در تاریخ به خصوص پس از انقلاب ما آغازگر هیچ جنگی نبودیم و همواره دفاع کردیم در حالی که ما در منطقه‌ای بودیم که یک بار ۸ سال به خودمان حمله شد، یک بار به همسایه ما کویت حمله شد و یک بار به همسایه ما افغانستان حمله شد و اشغال شد و یک بار به همسایه ما عراق حمله شد و اشغال شد.

وی افزود: علیرغم همه فراز و نشیب‌ها در کشورهای همسایه هیچگاه تصمیم خود را تغییر ندادیم، چه راهبرد ما راهبرد بازدارندگی دفاعی بوده و همه توان ما برای بازدارندگی و حفظ کشور است.

روحانی ادامه داد: افتتاح امروز در نوزدهمین پنجشنبه‌های افتتاح را مبارک می دانم و حتماً مردم هم بسیار خوشحال می‌شوند. این افتتاح و رونمایی در شب آغاز محرم الحرام، ماه ایستادگی و فداکاری و ماه فرهنگ عاشورایی انجام شد.

رئیس جمهور در پایان گفت: از پیشگاه خداوند برای همه نیروهای مسلح و همه شهیدان کشور، به ویژه شهید «حاج قاسم سلیمانی» و شهید «ابومهدی المهندس» که امروز دو محصول دفاعی ما به نام آنها بود و همچنین آنهایی که در راه وطن شهید شدند، آرزو علو درجات و برای همه آنها که برای دفاع از کشور آمادگی دارند، قدرت و توان و انگیزه و توفیق بیشتر خواستارم.

ارسال نظر

 

دیگر رسانه‌ها