{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

خطیب‌زاده:

سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان، گفت : ایران طرحی را در ارتباط با حل بحران قره‌باغ آماده کرده است و انشاءالله با مشورت با دو طرف درگیر و همچنین دولت‌های منطقه و همسایگان این موضوع را پیگیری می‌کند.

رایزنی‌ها با کره برای بازگشت پول ایران به کندی پیش می‌رود

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه صبح روز دوشنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران  با بیان اینکه ایران تحولات اخیر بین آذربایجان و ارمنستان را با جدیت، دقت و از نزدیک دنبال می کند و در تماس مداوم با همه طرف های درگیر است،  گفت: ما تاکید بر این داریم که هر چه زودتر درگیری های نظامی خاتمه پیدا کند و گفت وگوهای سیاسی زمان‌دار بین دو طرف آغاز شود.

وی با بیان اینکه ما بر حفظ تمامیت ارضی آذربایجان، خروج نیروها از شهرهای اشغال شده و آغاز گفت‌وگوهای سیاسی بین دو طرف و توقف درگیری‌های نظامی تاکید داریم، گفت: در چارچوب موارد ذکر شده ایران طرحی را برای حل این بحران آماده کرده است و با مشورت دو کشور درگیر و همچنین دیگر دولت‌های منطقه و همسایگان تلاش دارد این موضوع را به پیش ببرد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین اظهار کرد: در بحران ایجاد شده ایران از کنشگران معدودی است که با همه طرف‌های این موضوع روابط خوبی دارد و در همین چارچوب برای خود رسالت ویژه ای برای کمک به حل این بحران قائل است و در این زمینه تلاش می‌کند.

خطیب زاده با بیان اینکه در همین چارچوب ایران به صورت مستمر با پایتخت‌های دو کشور ارمنستان و آذربایجان در تماس مستمر قرار دارد، گفت: امیدواریم در چارچوب طرحی که به آن اشاره کردم بتوانیم هر چه زودتر به این جنگ پایان بدهیم و شاهد آغاز گفت‌وگوهای سیاسی بین دو کشور آذربایجان و ارمنستان باشیم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین  در پاسخ به سوالی در ارتباط با روابط ایران و عراق از جمله سفر چندی پیش وزیر خارجه این کشور به تهران و دیدار ایرج مسجدی، سفیر ایران در بغداد با رئیس جمهور عراق  گفت: در سفر دو هفته قبل وزیر خارجه عراق به کشورمان که در چارچوب مراودات عادی دو کشور انجام شد مسائل متعددی بین مقامات دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت و بعد از این سفر نیز ما بیانیه ای را منتشر کردیم و بر حفظ آرامش و ثبات سیاسی در عراق و جایگاه مرجعیت در این کشور تاکید کردیم و گفتیم اینها از ارکان سیاست خارجی ما در عراق است و اجازه نمی دهیم طرف های خارجی در امور داخلی عراق دخالتی داشته باشند و ما به دولت عراق و نیروهای عراق کمک می کنیم تا بتوانند مسائل را در این کشور به خوبی به پیش ببرند و منافع‌شان تامین شود.

وی ادامه داد: در این راستا فکر می کنیم که طرف های ثالثی هستند که در پی ایجاد خدشه در روابط ایران و عراق هستند. در حالیکه آنها باید بدانند روابط ایران و عراق چند لایه و مردمی است و هر روز مستحکم تر از قبل ادامه دارد.

وی همچنین  در پاسخ به سوال دیگری در مورد ادامه رایزنی های ایران با کره جنوبی جهت پرداخت طلب‌های ایران از این کشور  گفت: رایزنی های ما با کره در جریان است ولی با سرعتی که ما تمایل داریم به جلو نمی رود و دارای کندی است از جمله در خصوص خرید داروها و برخی از اقلامی که دو کشور با یکدیگر توافق کرده‌اند.

وی گفت: این روند به کندی پیش می رود، به خصوص در دو هفته اخیر در خصوص تامین منابع مورد نیاز از منابع خودمان برای خرید واکسن آنفلوآنزا و پیش خرید واکسن کرونا در قالب کنسرسیومی که سازمان بهداشت جهانی برای توزیع عادلانه این واکسن در صورت کشف نهایی ایجاد کرده است و ایران نیز عضو این کنسرسیوم است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین  در پاسخ به سوال دیگری در مورد اظهارات وزیر جنگ رژیم صهیونیستی علیه ایران مبنی بر اینکه ما به دنبال این هستیم که با کشورهایی که به تازگی با این رژیم صلح کرده اند جبهه واحدی علیه ایران شکل دهیم،  گفت: صهیونیست‌ها بهتر است که نگران مرزهای خودشان باشند. هر کسی که به جنوب لبنان رفته باشد و آن منطقه را دیده باشد می داند که من از چه سخن می گویم.

این دیپلمات ارشد کشورمان با تاکید بر اینکه رژیم صهیونیستی با بحران اقتصادی، سیاسی، هویتی و اجتماعی دامنه داری روبرو شده و در حال غرق شدن است، تصریح کرد: این اظهار نظرها ارزش پاسخ دادن ندارد و ما معتقدیم که هر کس در منطقه ما خود را به این خانه سست بیاویزد فقط خودش دچار مشکل می شود.

خطیب زاده همچنین  در مورد طرح روسیه برای انجام گفت وگوهای منطقه ای در خلیج فارس و نگاه ایران به این طرح  گفت: طرح روسیه طرح جدیدی نیست و این طرح در سال‌های قبل نیز به نوعی دیگر مطرح شده است و اکنون با سازمان دهی و نگاه جدیدی بار دیگر از سوی مقامات روسیه مطرح شده، طرح روسیه یکی از نزدیکترین طرح ها به طرح ایران برای انجام گفت‌وگو و ایجاد ثبات در منطقه (طرح صلح هرمز) است. من از جزئیات آن مطلع هستم. ما با هر طرحی که فراگیر، جامع و تامین کننده منافع کشورها در منطقه باشد همراهی می کنیم و معتقدیم که طرح ایران (طرح صلح هرمز) جامع ترین طرح و بومی ترین طرحی است که ارائه شده است.

وی  با اشاره سفر روز گذشته  ظریف به کویت  گفت : آقای ظریف به نمایندگی از آقای رییس جمهور سفر نیم روزه‌ای به کویت داشتند و پیام تسلیت ایران را به خاطر فوت امیر کویت ابلاغ کردند و آرزوی موفقیت برای امیر جدید کویت داشتند ، آقای ظریف در این سفر  ملاقاتی هم با وزیر خارجه کویت داشتند .

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در بخش دیگری از این نشست  با بیان اینکه  پرواز برای  سفرهای توریستی بین ایران و ترکیه با توجه به شیوع ویروس کرونا انجام نمی‌شود ،  گفت: ما نمی‌توانیم جریان سفرهای عادی و توریستی را بین دو کشور باز کنیم.

خطیب‌زاده همچنین در این نشست یادآور شد: امسال برخلاف سال‌های گذشته به خاطر شرایط ویژه و بیماری کرونا راهپیمایی اربعین برگزار نمی‌شود ولی دل عاشقان اهل بیت امسال هم راهی کربلا است.

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

دیگر رسانه‌ها