{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

روحانی:

رئیس‌جمهور گفت: این راه امام مجتبی(ع) است؛ باید مرد جنگ باشیم به‌روز جنگ و مرد صلح باشیم به روز صلح. اگر در روز جنگ، صلح کردیم و در روز صلح، جنگ کردیم، هر دو اشتباه است، به‌موقع باید بایستیم و به‌موقع، جنگ کنیم.

یکشنبه شاهد خبر خوش رفع تحریم‌های تسلیحاتی هستیم

حجّت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور، صبح امروز (چهارشنبه 23 مهرماه) در جلسه هیئت دولت با تسلیت ایّام عزاداری پایان ماه صفر، گفت: لازم می‌دانم از همه مردم متدین و فهیم و عاشق خاندان رسالت تشکر کنم که در دوران عزاداری اربعین همه استانداردها را مراعات کردند و علی‌رغم اشتیاقی که به زیارت امام حسین(ع) و راهپیمایی داشتند، راهپیمایی انجام نشد و عزاداری‌ها هم در چارچوب پروتکل‌های بهداشتی انجام گرفت.

وی افزود: از مردم خواهش می‌کنیم در ایام پایانی ماه صفر همچنان همه دستورات بهداشتی را مراعات کنند.

روحانی با بیان اینکه مردم عزیز ما از پیشوایان دینی خودشان همواره درس‌های مهمی را برای زندگی فردی و جمعی خود آموخته‌اند و می‌آموزند، تصریح کرد: با این حال باید نسبت به زندگی پیامبر بیش از آنچه انجام گرفته دقّت کنیم و درس‌آموزی کنیم.

وی ادامه داد: زندگی پیامبر که بالاترین شخصیت تاریخ انسانی است، اخلاقش پیام بود و زندگی‌اش الگو بود و در قرآن مجید با همین صفات توصیف شد. این پیغمبر نمونه، هم جنگ داشت و هم صلح. هم عملیات تهاجمی داشت هم عملیات تدافعی. این پیامبر روزهایی در جنگ پیروز شد و روزهایی دچار شکست. این پیامبر، حکومت را بر مبنای قانون و پیام و پیمان اداره کرد.

رئیس‌جمهور افزود: پیامبر اسلام پیامبری بود که وقتی با مردم مکه صلح کرد قرآن آن را فتح مبین نامید و بزرگترین پیروزی‌های پیامبر در سایه آن صلح بود، بیش از آنکه در میدان جهاد کسب کرده باشد. آنجا که توان کافی برای جنگ بود فرمان جنگ می‌داد و آنجا که تعداد دشمنان بیشتر بود فرمان دفاع می‌داد. در جنگ احزاب، خندق پیامبر در کنار قدرت ایمان در برابر دشمنان ایستادگی کرد.

روحانی با بیان اینکه تمام کفار و اهل کتاب در مدینه زمان پیامبر احساس امنیت می‌کردند و هیچ جایی را در جزیره العرب بر مدینه ترجیح نمی‌دادند، گفت: امنیت مردم در هر دین و مرام و سلیقه‌ای که بوده‌اند در کنار حکومت پیامبر حراست و حفاظت می‌شد. پیامبر همه سنن نادرست را زدود و از بین برد؛ تبخترهای نابجا،‌ غرورهای نابجا و آنچه که در آن جامعه نسبت به زنان و جوانان متأسفانه روا می‌شد و حتی به خود اجازه می‌دادند دختران را زنده‌به گور کنند، عظمتی همسان مردان به زنان داد و این کار کوچکی نیست. جامعه‌ای که دختر را ننگ می‌دانست به‌جایی رسید که تولد دختر را رحمت می دانست.

رئیس‌جمهور، امام حسن(ع) را پیرو پیامبر و امام صلح دانست و گفت: وقتی عده‌ای به ایشان اعتراض کردند که چرا پیمان صلح را امضاء کردی، امام حسن گفت جامعه اسلامی که شما ده نفر، بیست نفر نیستید؛ شما که همه دنیای اسلامی نیستید. من در مسجد برای مردم سخنرانی کردم دیدم اکثریت قاطع جامعه صلح می‌خواهند و من وقتی مردم این را می‌خواهند صلح را انتخاب می‌کنم. این راه امام مجتبی است؛ باید مرد جنگ باشیم به روز جنگ و مرد صلح باشیم به روز صلح. اگر در روز جنگ صلح کردیم و در روز صلح، جنگ کردیم، هر دو اشتباه است، به موقع باید بایستیم و به‌موقع، جنگ کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: یکشنبه هفته آینده مردم شاهد خبر خوش رفع تحریم‌های تسلیحاتی خواهند بود.

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

پندار اقتصادی

دیگر رسانه‌ها