{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

گزارش؛

جو بایدن در حال حاضر وضعیتی به مراتب بهتر از هیلاری کلینتون نامزد قبلی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ دارد.

بایدن در چه صورتی بازی را می‌بازد؟ / آیا ترامپ ۱۴۵ رای الکترال بلاتکلیف را کسب می‌کند؟
هر اندازه به روز سوم نوامبر نزدیک‌تر می‌شویم، افراد بیشتری در آمریکا تکلیف آرای خود را در نظرسنجی‌ها مشخص می‌کنند. به عبارت بهتر، طی روز‌های اخیر، از تعداد کسانی که گزینه "نمی دانم" را در پاسخ به موسسات نظرسنجی بیان می‌کرده اند کاسته شده است. 
هر چند هنوز تعداد ۳ تا ۵ درصد از رای دهندگان آمریکایی (به صورت میانگین) در ایالات حساس و خاکستری رای خود را مشخص نکرده اند. آرایی که گردش آن‌ها به سود بایدن با ترامپ می‌تواند در مشخص شدن نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ بسیار تعیین کننده و مهم خواهد بود.
کار بایدن از ترامپ آسان‌تر است!
شبکه یورونیوز در تازه‌ترین گزارش خود تاکید کرده است که کار بایدن برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر امسال، به مراتب نسبت به ترامپ آسان‌تر است. این شبکه، به نتایج نظرسنجی در ۱۳ ایالت مهم و تعیین کننده اشاره کرده است. ایالاتی که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ میلادی، پیام آوران پیروزی ترامپ بر هیلاری کلینتون بودند.
با این حال به نظر می‌رسد حداقل در برخی از این ایالات، این بار چنین پیروزی قاطعانه‌ای در کار نخواهد بود! اگر فرض کنیم که هر نامزدی (بایدن یا ترامپ) که با اختلاف پنج درصد یا بیشتر در نظرسنجی یکی از این ایالت‌ها از رقیب خود پیش افتاده است در نهایت در آن ایالت پیروز خواهد شد چه نتیجه‌ای به دست خواهد آمد؟
در این حالت جو بایدن در ایالت‌های نیوهمپشایر، پنسیلوانیا، میشیگان، مینه سوتا و نوادا پیروز می‌شود. نقشه کالج الکترال با ۲۶۸ رای الکترال برای جو بایدن و ۱۲۵ رای الکترال برای دونالد ترامپ به شکل زیر در خواهد آمد. در این صورت جو بایدن هنوز موفق به ۲۷۰ رای الکترال برای راهیابی به کاخ سفید نشده است. در مقابل دونالد ترامپ برای غلبه بر رقیب دموکرات خود باید بتواند در همه ایالت‌هایی که فاصله او و جو بایدن در نظرسنجی‌ها کمتر از پنج درصد است پیروز شود. به عبارت بهتر، هنوز جو بایدن باید رای الکترال یک ایالت دیگر را نیز به دست آورد.
۸ ایالت تعیین کننده در انتخابات آمریکا
به این ترتیب به نظر می‌رسد که با وجود پیشتازی جو بایدن در نظرسنجی ها، اما در نهایت نتیجه رای گیری در ایالت‌های اوهایو، ویسکانسین، آیووا، کارولینای شمالی، جورجیا، فلوریدا، تگزاس و آریزونا تعیین کننده خواهد بود. 
بنا به نظرسنجی‌ها فاصله جو بایدن و دونالد ترامپ اکنون در این ایالت‌ها کمتر از پنج درصد است. در این میان، شانس پیروزی بایدن در ایالت ویسکانسین، کارولینای شمالی و آریزونا نسبت به ایالات اوهایو، جورجیا، فلوریدا و تگزاس بیشتر است. البته انتشار نظرسنجی‌های اخیر در فلوریدا، بار دیگر امید‌های ترامپ را برای پیروزی در این ایالت حساس (با ۲۹ رای الکترال) را نیز کمرنگ ساخته است. نتایج سه نظرسنجی که طی دو روز اخیر در فلوریدا صورت گرفته است، نشان دهنده پیروزی بایدن بر ترامپ (با اختلاف یک تا پنج درصد) می‌باشد. 
بنابراین، ترامپ بر لبه پرتگاه قرار گرفته و لغزش وی حتی در یکی از ایالات ذکر شده، به معنای شکست قطعی وی در انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر خواهد بود. همان گونه که اشاره شد، ترامپ باید همه ۱۴۵ رای الکترال باقیمانده (در ایالات خاکستری) را به سود خود به گردش در آورد تا بتواند با اختلافی اندک بر بایدن پیروز شود، مگر آنکه تا روز سوم نوامبر امسال اتفاق دیگری به ضرر بایدن و دموکرات‌ها رخ دهد.
اگر نتایج نظرسنجی‌ها تحقق یابد؟!
سوال دیگر این است که اگر نتایج نظرسنجی‌های صورت گرفته (خصوصا طی دو هفته اخیر) در ایالات متحده آمریکا تحقق یابد، تکلیف نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر چه خواهد شد؟ اما اگر نتایج آخرین نظرسنجی‌های انجام شده در ۱۳ ایالت کلیدی به واقعیت بپیوندد جو بایدن با اختلاف زیاد در کالج الکترال چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا خواهد شد. 
هرچند بنا به همین محاسبه‌ها چهار سال پیش هیلاری کلینتون باید چهل و پنجمین رئیس جمهوری ایالات متحده می‌شد، اما نتیجه رای گیری در روز انتخابات «شگفتی» آفرید. این بار نیز ممکن است این شگفتی به ضرر دموکرات‌ها و بایدن تکرار شود. بی دلیل نیست که کمپین انتخاباتی بایدن در ایالاتی مانند پنسیلوانیا، میشیگان، ویسکانسین، فلوریدا، کارولینای شمالی و اوهایو به شدت فعال است و بر خلاف سال ۲۰۱۶ میلادی، دموکرات‌ها پیروزی خود در این ایالات را قطعی قلمداد نمی‌کنند.
فراتر از آن، دموکرات‌ها نیم نگاهی نیز به نتایج انتخابات در دو ایالت تگزاس و جورجیا دارند. اگر بایدن بتواند تنها در یکی از این دو ایالت بر رقیب خود ترامپ پیروز شود، محاسبات ترامپ و جمهوریخواهان به صورت کامل بر هم خواهد ریخت. در این صورت، تقریبا شکست جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ قطعی خواهد بود. 
در مقابل، برخی طرفداران بایدن و حزب دموکرات نیز نگران تکرار نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ هستند. همان گونه که تاکید شد، در انتخابات ریاست جمهوری دور قبل آرای سفید و خاکستری در روز‌های پایانی انتخابات به ضرر هیلاری کلینتون و دموکرات‌ها به گردش در آمد. 
همین موضوع سبب شد تا حتی در سه ایالت پنسیلوانیا، میشیگان و ویسکانسین، ترامپ با اختلاف کمتر از یک درصد هیلاری کلینتون را شکست دهد. این بار نیز اگر این اتفاق رخ دهد، شکست دوباره دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ رقم خواهد خورد.
ترامپ شکست را نمی‌پذیرد
نکته دیگر اینکه جو بایدن در حال حاضر (در فاصله کمتر از ۱۰۰ ساعت تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا)، وضعیتی به مراتب بهتر از هیلاری کلینتون نامزد قبلی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ دارد. 
با همه این اوصاف، ترامپ قطعا تا آخرین لحظات برگزاری رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری، از مبارزه و تلاش برای تغییر صحنه بازی دست نخواهد کشید. حتی ترامپ با اصرار خود مبنی بر انتصاب قاضی "ایمی برت" به عنوان نهمین قاضی دیوان عالی ایالات متحده، زمینه را برای به چالش کشیدن نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ فراهم ساخته است. 
ترامپ تاکید کرده است که در صورت شکست در انتخابات، از دموکرات‌ها و بایدن بابت دستکاری آرا و تقلب در انتخابات شکایت خواهد کرد! شکایتی که دیوان عالی آمریکا (متشکل از ۶ قاضی جمهوریخواه و ۳ قاضی دموکرات) باید به آن رسیدگی کند!
آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

پندار اقتصادی

دیگر رسانه‌ها