{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

3 نفر در دولت آینده قطعا حضور خواهند داشت.

رئیسی، نامزد اصلی اصولگرایان، در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶ نتوانست پیروز شود، بسیاری از کارشناسان رئیسی را رئیس قوه قضاییه احتمالی بعدی جمهوری اسلامی می‌دانستند. رئیسی کمتر از دو سال بعد در اسفند ۱۳۹۷ از نخستین تلاشش برای ریاست جمهوری با حکم آیت‌الله علی خامنه‌ای، جایگزین صادق لاریجانی در ریاست قوه قضاییه شد.رئیسی پیروز سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شد.

عباس امیری فر درباره استفاده از نمایندگان مجلس در ترکیب کابینه سیدابراهیم رئیسی گفت: نزد افکارعمومی وجهه خوبی ندارد که وقتی فردی از مردم رأی گرفته، بعد از یک سال نمایندگی بخواهد این جایگاه را برای قبول مسئولیت های اجرایی ترک کند. از این رو به نظر می رسد حاج آقای رئیسی نیز خیلی محدود در حد دو یا سه نماینده مجلس برای همکاری در دولت استفاده کند.

وی درباره مدنظر قرار بودن علی نیکزاد برای جایگاه معاون اولی رئیس جمهور توضیح داد: آقای نیکزاد نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی و تقریبا مسئولیتی مشابه معاون اول رئیس جمهور است. از طرفی من با ایشان صحبت کردم و خودش نیز تمایلی به ترک مجلس نداشت. حالا شاید بعدها اتفاقی بیفتد و آقای نیکزاد به ترکیب کابینه اضافه شود اما در ابتدای امر این اتفاق نخواهد افتاد.

عضو ستاد سیدابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری درباره مطرح بودن بذرپاش به عنوان معاون اول رئیس جمهور بیان کرد: نام آقای بذرپاش برای وزارت ورزش و جوانان یا وزارت کار مطرح است نه معاون اولی. از طرفی نام آقایان سعید محمد و حاجی بابایی را برای معاون اول رئیس جمهور شنیدم. البته نام آقای حاجی بابایی برای وزارتخانه های «آموزش و پرورش» و کار هم مطرح است اما باید منتظر ماند و دید حاج آقای رئیسی در نهایت چه کسی را برای این مسئولیت ها انتخاب می کند.

وی با بیان اینکه از علیرضا زاکانی هم در کابینه آینده استفاده خواهد شد، افزود: او به احتمال زیاد برای یکی از وزارتخانه های «ورزش و جوانان» و «علوم» در نظر گرفته خواهد شد. البته نام او برای وزارت کشور هم شنیده می شد اما به نظر می رسد آقای سیدصولت مرتضوی به قرارگیری در آن مسئولیت نزدیک‌تر باشد به واسطه آنکه تجربه معاونت سیاسی وزیر کشور و شهرداری مشهد را در کارنامه دارد. ضمن آنکه او از نیروهای معتمد حاج آقای رئیسی است.

این فعال سیاسی اصولگرا درباره نوع همکاری سعید جلیلی با دولت آینده اظهار کرد: با توجه به تجربه او در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، به نظر می رسد آقای جلیلی برای این مسئولیت مورد توجه باشد، البته امکان دارد در مسئولیت هایی همچون معاون سیاسی، مشاور عالی یا دستیار ویژه رئیس جمهور هم شاهد حضور او در دولت باشیم.

وی درباره گزینه های احتمالی برای وزارت خارجه توضیح داد: آقایان امیر عبدالهیان و علی باقری از گزینه های نخست مورد توجه برای وزارت خارجه هستند. البته هم اکنون آقای باقری به عنوان رابط آقای رئیسی با وزارت خارجه در ارتباط است و به نظر می رسد گزینه نخست برای این حوزه باشد.

امیری فر درباره احتمال حضور سایر نمایندگان در دولت سیدابراهیم رئیسی گفت: آقای قاضی زاده هاشمی چون دیگر الان در مجلس مسئولیتی ندارد نامش برای برای وزارت بهداشت مطرح است.

امیری فر با بیان اینکه قطعا زاکانی، قاضی زاده هاشمی و حاجی بابایی در ترکیب دولت آینده حضور خواهد داشت، یادآور شد: آقای رئیسی بیشتر از نیروهای جوان استفاده خواهد کرد، بر همین اساس حداقل حضور 10 چهره جوان را در مسئولیت های کلان اجرایی دولت آینده شاهد خواهیم بود.

 

آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

دیگر رسانه‌ها