{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

اعضای هیات انتخاب جشنواره «سینماحقیقت» ۲۰ مستند نیمه‌بلند (۴۰ تا ۷۰ دقیقه) را برای نمایش در این بخش انتخاب کردند. در این مقاله مستندهای حاضر در این جشنواره را مرور می نماییم

این مستندهای ایرانی را حتما ببینید! + عکس

تلاش یک برادر برای ترک اعتیاد هفت برادری که معتاد شده‌اند، کشتی‌ که سالهاست به اعماق دریا فرورفته و زلزله اخیر کرمانشاه تا بررسی آیین زار و چند مستند محیط زیستی و تاریخی از جمله مستندهای نیمه بلند حاضر در جشنواره‌ی سینما حقیقت پیش رو هستند. اعضای هیات انتخاب جشنواره «سینماحقیقت» متشکل از عباس امینی، مریم سپهری، سیدوحید حسینی بودند که ۲۰ مستند نیمه‌بلند (۴۰ تا ۷۰ دقیقه) را برای نمایش در این بخش انتخاب کردند.

در ادامه مروری داریم بر مستندهای حاضر در این بخش:

 

آسک (مهدی زمانپور کیاسری)

این مستند روایتگر داستان زندگی پیرمرد جنوبی٨٠ ساله است که خداوند نیروی تعبیر خواب به وی داده است؛ در واقع پیرمرد به کوه می‌رود و با لمس و چشیدن طعم سنگ‌ها، سنگ موردنیاز خود را پیدا و آن‌ها را استخراج می‌کند، سپس با ابزار ابتدایی مانند اره دستی و تیشه، ظروف جنوبی مثل سنگ نان‌پزی و هاون درست و با فروختن آن‌ها امرار معاش می‌کند.

 

فیلم های  مستند,بهترین فیلم های مستند,جشنواره فیلم مستند,سینمای ایران,جشنواره سینما حقیقت

مستند آسک

 

آنجا که باد می‌وزد (مینا مشهدی‌مهدی)

این فیلم روایت سرگذشت مردمانی است که ناگزیر به مهاجرت شده‌اند. در خلاصه موضوع مستند «آنجا که باد می‌وزد» آمده است: «از بمبئی تا بمبئی، روایت‌های ناخوانده‌ای که خوانده شد؛ روستایی آباد و پُر رونق که خشکسالی، متروکه‌اش کرد و سرگذشت مردمانی که ناگزیر مهاجر شدند. این فیلم بازخوانی این حکایت است از عکس‌ها و نامه‌ها و یادهای به جا مانده...» ساخت این مستند ٤٥ دقیقه‌ای، حدود دو سال به طول انجامیده است.

 

فیلم های  مستند,بهترین فیلم های مستند,جشنواره فیلم مستند,سینمای ایران,جشنواره سینما حقیقت

مستند آنجا که باد می‌وزد

 

عوامل تولید مستند «آنجا که باد می‌وزد» عبارتند از: کارگردان و تهیه‌کننده: مینا مشهدی‌مهدی، پژوهشگران: مینا مشهدی‌مهدی و حسن نقاشی، تصویربردار و تدوین‌گر: حسن نقاشی، صدابردار: محسن عسگری‌زاده، گویندگان متن: هادی اسفندیاری و مینا مشهدی‌مهدی، مدیر تولید: کامران فرضی، عکاس: محمدحسین صالحی، تهیه شده در: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

 

باد (حمید جعفری)

این فیلم مستندی است که گفته‌ می‌شود آیین زار را با تمام مقدمات، موخرات و پیرامون آن نشان می‌دهد. مستند «باد» با تمرکز بر یک بابازار در منطقه میناب می‌گذرد. آیین زار در جنوب ایران از غربی‌ترین تا شرقی‌ترین نقطه با ساختاری یکسان در کلیت برگزار می‌شود، اما در جزئیات تفاوت‌های بسیار زیادی دارد که از مراحل مقدماتی تا آوازها، ذکرها و موسیقی را شامل می‌شود.

 

فیلم های مستند,بهترین فیلم های مستند,جشنواره فیلم مستند,سینمای ایران,جشنواره سینما حقیقت

مستند باد

 

عوامل تولید مستند «باد» عبارتند از: پژوهشگر، کارگردان و تهیه‌کننده: حمید جعفری، فیلمبردار: ارسطو مداحی‌گیوی، صدابردار: علیرضا دریادل، صداگذار: حسن شبانکاره، تدوینگر: فرید دغاغله، دستیار کارگردان: آوا واحدی‌نوایی

 

بازگشت به خانه (سمیه اشتری)

در خلاصه موضوع مستند ۴۵ دقیقه‌ای «بازگشت به خانه» آمده است: «این فیلم در مورد دختری است که احساس تنهایی می‌کند و برای حل این مشکل به سراغ گذشته خود می‌رود و مسائلی را در مورد خود کشف می‌کند...»

 

فیلم های مستند,بهترین فیلم های مستند,جشنواره فیلم مستند,سینمای ایران,جشنواره سینما حقیقت

مستند بازگشت به خانه

 

نویسنده، کارگردان، گوینده و تهیه‌کننده این فیلم سمیه اشتری است؛ حسین احمدیان (فیلمبردار) و علی نیازمند (تدوینگر) از همکاران این فیلمساز در این پروژه‌ی مستند هستند.

 

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

پندار اقتصادی

دیگر رسانه‌ها