{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

بازیگر سینما و تلویزیون به خبرورزشی گفت: خیلی‌ها مثل مجریان صدا و سیما فقط بلدند شوآف اجرا کنند و اشک بریزند. به خدا این دوران اشک‌های مصنوعی تمام شده است.


پولاد کیمیایی: از رفتن کی‌روش بیشتر از باخت به ژاپن ناراحت شدم

پولاد کیمیایی فرزند مسعود کیمیایی کارگردان سرشناس و باسابقه سینمای ایران امسال به جرگه کارگردانان پیوست و اولین اثر سینمایی‌اش را تولید کرد. معکوس نام اولین فیلم پولاد است که در ایام جشنواره به نمایش درآمد. پولاد کیمیایی که تا قبل از این فقط در عرصه بازیگری فعالیت داشت اکنون وارد عرصه جدیدی شده است. با پولاد در مورد اولین تجربه کارگردانی‌اش و همچنین فوتبال و تیم مورد علاقه‌اش گفت‌وگویی انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید.

* آقای کیمیایی اولین تجربه کارگردانی شما حواشی زیادی در بر داشت.

بله، درست است، ولی من قصدم ایجاد حاشیه نبود. حرف‌هایی که زدم پایش ایستادم. نمی‌دانم به چه دلیلی سانس فیلم من را با فیلمی که اصلاً آماده نبوده جابه‌جا کردند. مشکلات در برگزاری جشنواره بسیار زیاد بود، ولی نمی‌خواهم بیشتر از این به جزئیات بپردازم. فقط این را بگویم که سینما درست مثل فوتبال درگیر مافیاست.

* چقدر اهل ورزش کردن هستید؟

من علاقه زیادی به ورزش دارم و از هر فرصتی برای ورزش کردن استفاده می‌کنم. جالب است بدانید بسیاری از ورزش‌ها را تجربه کردم و الان هم این‌طور نیست که فقط یک ورزش را انجام دهم. از سوارکاری، تیراندازی، اسکی، شنا و... گرفته تا فوتبال را تجربه کردم.

* بازی‌های تیم ملی را در جام ملت‌های آسیا چطور دیدید؟

من عاشق این تیم بودم. به نظرم تیم بسیار دوست‌داشتنی و باکیفیتی داشتیم و حیف شد نتوانستیم به فینال برویم و قهرمان شویم. کی‌روش تیم یکدست و قدرتمندی ساخت، ولی واقعاً هنوز هم حسرت می‌خورم که مقابل ژاپن شکست خوردیم.

* دلیل حذف ما چه بود؟

به نظرم ما تاوان موضوعات فرهنگی را دادیم. حمله ۵ نفر به سمت داور اصلاً توجیهی نداشت. هرچند فکر می‌کنم داور به سمت ژاپنی‌ها بود، ولی آن اشتباه بچگانه شیرازه تیم ما را از هم پاشاند و باعث شد باخت سنگینی را متحمل شویم. تجربه تاریخی به ما نشان داده بازیکنان ما در بازی‌های بزرگ هر وقت عصبی شدند، آن دیدار را باختند.

* ستاره تیم ملی در این دوره چه کسی بود؟

کی‌روش تیم یکدستی ساخته بود که بازیکنان تقریباً هم‌سطح بودند، ولی من به شخصه علاقه زیادی به وحید امیری دارم و سبک بازی‌اش را می‌پسندم. امیری یک بازیکن همه‌کاره برای تیم ملی است و دوندگی وحشتناکی دارد. وحید آچار فرانسه تیم ملی است. ضمن اینکه سردار آزمون هم در این بازی‌ها عملکرد بسیار خوبی داشت.

* نظر شما در مورد جدایی کی‌روش چیست؟

من به طرز عجیب و غریبی به کی‌روش علاقه دارم. مرد بزرگی بود و مطمئن باشید تیم ملی با رفتن کارلوس ضرر خواهد کرد و تضعیف می‌شود. وقتی فهمیدم کی‌روش از تیم ملی جدا خواهد شد واقعاً دلم گرفت. رک بگویم از رفتن کی‌روش بیشتر از باخت مقابل ژاپن ناراحت شدم.

* ولی او نتوانست تیم ملی را به فینال آسیا برساند.

بازیکنان ما احساسی هستند و در بازی مقابل ژاپن روی یک اشتباه بازی را از دست دادند، ولی نباید فراموش کنیم کی‌روش چه مرد شریف و بزرگی بود و چه خدماتی به فوتبال ما کرد. می‌گویند پول زیادی می‌گیرد خب حقش است مربی‌ای در سطح کی‌روش پول خوبی هم می‌گیرد. فوتبال در همه جای دنیا ورزش بسیار گرانی است و برای موفقیت در آن باید هزینه کرد. همان‌طور که تیم‌های عربی مثل عربستان، قطر و امارات هزینه‌های زیادی کردند و دیدید که قطر چگونه توانست قهرمان آسیا شود. جریانی وجود داشت که کی‌روش را بکوبند و نگذارند موفق شود که به هدف‌شان رسیدند. به نظرم کی‌روش مقابل مافیای فوتبال شکست خورد.

* بعد از آن مصاحبه در امارات عده‌ای فکر کردند کی‌روش به مردم ایران توهین کرده، ولی مشخص شد در ترجمه حرف‌های کی‌روش اشتباه رخ داده است.

کی‌روش در این ۸ سال هیچ وقت به ملت ایران توهین نکرد. او مردم ما را دوست داشت و همیشه با آن‌ها با احترام حرف می‌زد. او به فوتبال ایران عزت و شخصیت داد و موقع خداحافظی اشک ریخت. من هیچ توهینی از کی‌روش در این سال‌ها ندیدم. در ضمن یادمان نرود کی‌روش در مورد قضیه شرکت نایک در جام جهانی چقدر از بازیکنان و مملکت ما دفاع کرد. خیلی‌ها مثل مجریان صدا و سیما این چیز‌ها را نمی‌بینند و فقط بلدند شوآف اجرا کنند و اشک بریزند. به خدا این دوران اشک‌های مصنوعی تمام شده است. طرف که دو سال است وارد تلویزیون شده به چه جرأتی می‌گوید حرف‌های سرمربی تیم ملی را پخش نمی‌کنیم.

* به نظر شما جانشین کی‌روش ایرانی باشد یا خارجی؟

مربی بعدی تیم ملی کار بسیار سختی در پیش دارد، چون همه او را با کی‌روش مقایسه می‌کنند و توقع قهرمانی دارند. جانشین کی‌روش شدن جرأت می‌خواهد، ولی در مجموع مربی خارجی برای تیم ملی مناسب‌تر است، ولی مربی بعدی از یک جهت خوش‌شانس است، چون کی‌روش راه را نشان داده که می‌توان موفق شد و حتماً در جام جهانی به دور دوم صعود کرد. هرچند با این شیوه مدیریت موفقیت فوتبال بسیار سخت و دور از انتظار است.

* چطور؟

به گفته کی‌روش قطر هزینه آماده‌سازی ما را قبل از جام ملت‌های آسیا پرداخت کرد. وقتی این حرف را شنیدم دود از کله‌ام بلند شد. واقعاً مایه ننگ است با این همه ثروت در این مملکت، قطر باید پول ما را بدهد؟ کی‌روش هم این چیز‌ها را می‌دید و اعتراض می‌کرد به همین دلیل او را برداشتند وگرنه او هم می‌توانست پولش را تا ۱۰ سال آینده بگیرد و حرفی نزند. کی‌روش به همین دلایل نزد مردم محبوب بود. او مرد شریف و بزرگی بود که قدرش را ندانستند. فدراسیون فوتبال و صدا و سیما به بهانه‌های مختلف از مردم پول می‌گیرند، ولی به فوتبال نمی‌رسند.

* تا جایی که می‌دانم پدر شما به شدت پرسپولیسی است. چه شد شما طرفدار استقلال شدید؟

درست است پدر پرسپولیس را دوست دارد، ولی اجباری نبود که من هم طرفدار پرسپولیس شوم. به همین دلیل از بچگی استقلالی شدم و این تیم را دوست داشتم. البته با هم کل‌کل نمی‌کنیم مگر اینکه روز شهرآورد باشد.

* شرایط استقلال را در این فصل چطور می‌بینی؟

واقعیت این است که استقلال نتایج خوبی نگرفته و در ابتدای فصل امتیازات زیادی را از دست داده است. من به شخصه از این تیم استقلال راضی نیستم. امیدوارم در نیم‌فصل دوم نتایج بهتری کسب کند و بتواند به کورس قهرمانی برگردد.

* عملکرد شفر را چطور ارزیابی می‌کنید؟

شفر فصل گذشته عالی بود، ولی در حال حاضر تبدیل به یک مربی متوسط شده است. البته مشکل استقلال نداشتن ستاره است که بتواند در شرایط سخت گره بازی را باز کند و از تک فرصت‌ها استفاده ببرد. البته استقلال در زمان منصوریان ضعیف شد، چون او تیم را از هم پاشید.

* جای کدام بازیکن در این تیم استقلال خالی است؟

فرهاد مجیدی بازیکن محبوب من بود و رفاقت نزدیکی با هم داریم و اگر در استقلال بازی می‌کرد می‌توانست به تیم کمک کند. به غیر از آن علاقه زیادی به ناصر حجازی داشتم. امیدوارم روح‌شان شاد باشد.

* مجیدی هم به کادرفنی استقلال اضافه شده.

بله، امیدوارم بتواند به تیم کمک کند. البته مربیگری با دوران بازی فرق دارد و مربی شدن فرهاد مثل هندوانه دربسته است. این موضوع دقیقاً مثل بازیگری است که برای اولین بار کارگردانی می‌کند. درست مثل خود من.

* در فوتبال اروپا طرفدار کدام تیم هستید؟

من از بچگی عاشق تیم ملی آلمان و باشگاه بایرن‌مونیخ بودم. البته بعد از بایرن، بارسا را هم دوست دارم.

* پس مسی را به رونالدو ترجیح می‌دهید؟

قطعاً همین‌طور است. رونالدو بازیکن بزرگ و خوبی است، ولی مسی چیز دیگری است، چون روند بازی را برای تیمش به راحتی عوض می‌کند و در یک لحظه غفلت حریف نهایت استفاده را می‌برد. درست مثل بازی مقابل ایران که در لحظات پایانی دروازه ما را باز کرد.

 

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

پندار اقتصادی

دیگر رسانه‌ها