{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

در قسمت نخست گزارش حاضر درباره اکران فیلم ها درماه پایانی سال با کارگردان هایی که فیلم هایشان روی پرده سینماهاست ازجمله فلورا سام، کارگردان «قرارمون پارک شهر» و بایرام فضلی کارگردان «جن زیبا» و محمد تقی فهیم، منتقد سینما و تلویزیون به گفت و گو پرداختیم.


بلیت های فروش نرفته، سالن های خالی؛ فیلم های دوست نداشتنی؟!

نکته مشترک در صحبت های هر یک از این اهالی فرهنگ و سینما، تاکیدشان بر تاثیر بحران های اقتصادی در پایان سال بود. سینماروها روزهای پایانی سال را در انتظار فیلم های عید نوروز به خریدهای نوروزی می پردازند و هزینه ای را که برای خرید بلیت از سبد خانوار جداکرده را به تماشای فیلم در تعطیلات نوروزی اختصاص می دهند. در بخش دوم این گزارش به گفت وگو با مهدی صاحبی کارگردان فیلم «ترانه» و جلیل شعبانی تهیه کننده فیلم «سوءتفاهم» و عزیزالله حاجی مشهدی، منتقد سینما می پردازیم.

***

 

مهدی صاحبی:

فیلم «ترانه» در معرض همه عوامل ضد گیشه بوده!

مهدی صاحبی کارگردان فیلم «ترانه» با گلایه از شرایط اکران فیلم خود، توضیح می دهد:«این روزها زمان تعطیلات سینما به شمار می رود و اکران فیلم ما در شرایطی بدتر از این فصل یعنی همزمان با آغاز جشنواره فیلم فجر شروع شد. بعد هم به ایام فاطمیه برخوردیم و حالا هم که اکران در فصل مرده را پشت سر می گذاریم. «ترانه» در معرض همه عوامل ضد گیشه بوده و به همین دلیل فروش فیلم با سوددهی توام نشده است»

او در ادامه از شرایط نامناسب تبلیغاتی فیلم «ترانه» به بانی فیلم می گوید:«سازمان زیبا سازی شهرداری تهران مساعدتی در حوزه تبلیغات نداشت و حتی یک بیلبورد تبلیغاتی در سطح شهر به این فیلم اختصاص پیدا نکرد. این شرایط در حالی اتفاق افتاده که ما یک ماه دائم به نهادهای مختلف برای دریافت مجوز فرستاده می شدیم، ولی این تلاش ها ثمره ای نداشت».

این کارگردان در پایان تاکید می کند:« ما هنوز به کف فروش نرسیده بودیم که از اکران سینما کوروش حذف شدیم و هفت فیلم جدید اکران شد و در نهایت فیلم «ترانه» کاملا مورد ظلم قرار گرفت. خوشحال هستم بعضی فیلم ها در همین فصل هم به فروش خوبی رسیده اند، اما نباید از ماجرای توقیف و کنجکاوی مردم نسبت به فیلمی با چنین پیشینه ای غافل شویم».

***

جلیل شعبانی:

نارضایتی از فروش شامل حال همه فیلم های در حال اکران است

جلیل شعبانی تهیه کننده فیلم سینمایی «سوء تفاهم» به کارگردانی احمدرضا معتمدی است. او که پیش از این تهیه کنندگی و مسئولیت دیگر بخش های تولید فیلم های سینمایی متعددی را بر عهده داشته است، درباره وضعیت فروش و اکران «سوء تفاهم» در ایام نزدیک به پایان سال می گوید:«اکثر هنرمندان از اکران فیلم در این روزها ناراضی هستند و ما هم برای اکران فیلم در فصل پاییز تلاش کردیم، ‌اما متاسفانه این فصل به «سوء تفاهم» رسید و طبیعتا فروش مناسبی نداریم. نارضایتی از فروش شامل حال تمام سازندگان فیلم های در حال اکران در این فصل است و فیلم ما با توجه به اینکه مخاطب خاص تری را دربرمی گیرد بیشتر در معرض فروش سخت قرار دارد».

شعبانی در ادامه درباره عناصر تاثیرگذار بر فروش یک فیلم توضیح می دهد:«عواملی مانند موجی که هدایت گر فیلم است، فصل اکران، ساختار فیلم و مهم تر از همه تبلیغات، در میزان فروش تاثیر زیادی دارند. شما در نظر بگیرید، فیلم های زیادی به دلیل تبلیغات مناسب به فروش بالایی رسیدند؛ در حالیکه باب طبع تماشاگران نبوده اند. ما در خصوص فیلم «سوء تفاهم» چندان تبلیغات خوبی نداشته ایم و از تبلیغات مجازی مناسبی برخوردار نبودیم. در حالیکه این فیلم با تبلیغات بهتر می توانست مخاطبان خود را پیدا کند، چرا که مخاطب فیلم ما اکثریت را در بر نمی گرفت و باید به مخاطبان خود به طور درستی معرفی می شد».

این تهیه کننده در پایان از راهکاری برای کمک به فروش و دیده شدن فیلم های در حال اکران در فصل صحبت می کند:« اگر اکران فیلم های این دوره در چند روز ابتدای عید نوروز در کنار فیلم های نوروزی ادامه پیدا کند، تا حدی این ضرر جبران می شود و مخاطبان بیشتری به تماشای فیلم های این فصل می نشینند».

***

عزیزالله حاجی مشهدی:

فیلم های نازل را اکران نکنیم

عزیزالله حاجی مشهدی درباره دلایل فروش اندک در این فصل به دو عامل اشاره می کند: «به گمان من ، در فروش مناسب فیلم ها باید به دو دسته ازعوامل موثر توجه داشته باشیم: دسته اول، عواملی هستند که به کیفیت خود فیلم ها مربوط می شود. یعنی به جذابیت اثر، گیرایی و کشش داستان فیلم، درونمایه و مضمون غیر تکراری و قابل اعتنای اثر و در مجموع کیفیتی که باعث جلب و جذب مخاطبان فیلم می شود. دسته دوم، به مخاطبان فیلم و سینما دوستان برمی گردد و همچنین به زمان و فصل و ماه مناسب نمایش فیلم نیز ربط مستقیم دارد. به ویژه که می دانیم بیشتر تهیه کنندگان و کارگردانان و فیلمسازان ، هفته های پایانی سال و اسفندماه را به دلیل درگیری های بیش از حد معمولِ مردم، زمان مناسبی برای نمایش عمومی فیلم‌ها نمی دانند. بیشتر به این دلیل که در پایان ماه بهمن، بعد از فروکش کردن تب و تاب های مربوط به ایام جشنواره فیلم فجر، انگار زمان استراحت سینما دوستان فرا می رسد و از سوی دیگر، همزمان با برگزاری جشنواره، خارج از فضای پر رونق و گرم جشنواره، فیلم هایی به نمایش در می آیند که در دیگر فصل ها و ماه های سال، فرصت نمایش نداشته اند».

این منتقد در ادامه می گوید:«این که برخی فیلم ها ممکن است حتی در همین ماه های کم رونق پایانی سال نیز با اقبال تماشاگران و فروش مناسب رو به رو شوند، به این معناست که عوامل کیفی فیلم و جذابیت ها و مضامین و کیفیت مناسب اثر،توانسته است. حتی بر کم رونق بودن زمان نمایش فیلم نیز غلبه کند. البته فروش مناسب فیلمی مثل «آشغال های دوست داشتنی» و یا برخی نمونه های دیگر، گذشته از کیفیت خود فیلم، به فضا سازی های مرتبط با تاخیر چند ساله در نمایش این فیلم نیز بی ارتباط نبوده است؛ چرا که هر تماشاگری بعد از توقیف شدن یک فیلم، به طور طبیعی برای تماشا آن کنجکاوی بیشتری نشان می دهد! گذشته از این ها، صدالبته که تاثیر نوع تبلیغات و تعداد دفعات پخش تیزرهای تلویزیونی وکیفیت و کمیت اطلاع رسانی در فضاهای شهری را نیز نباید در میزان فروش فیلم ها نادیده گرفت».

حاجی مشهدی درباره ادامه اکران فیلم های این فصل درعید نوروز به بانی فیلم بیان می کند:«این موضوع به طور طبیعی، به نوع سیاست گذاری و برنامه ریزی شورای اکران و نمایش فیلم برمی گردد، اما به نظر می رسد برای پرهیز از هر گونه بی عدالتی و تبعیض در نمایش همگانی فیلم ها ، برای آثاری که در اسفندماه به نمایش در می آیند، در صورتی که به اصطلاح به «کف فروش» نرسند، نمایش آن ها در نیمه اول فروردین ماه نیز در کنار سایر فیلم هایی که برای نمایش در ایام نوروز انتخاب می شوند، ادامه یابد. شاید با اندیشیدن ِ چنین تمهیداتی، بتوان ماه های پایانی سال را از حالت ماه های کم رونق و به اصطلاح «ماه های مرده» خارج کرد! علاوه بر این ها، به نظر می رسد برخی از فیلم های ضعیف و گاه دارای کیفیت نازل یا مشابه فیلم های تلویزیونی ( تله فیلم ها) را می توان به جای نمایش در سینما ها و تالارهای نمایش همگانی، تنها در چرخه نمایش خانگی قرار داد.

آنچه دیگران میخوانند
آنچه دیگران میخوانند

ارسال نظر

 

پندار اقتصادی

دیگر رسانه‌ها