{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

این اقدام غیرمرسوم و منفعت‌طلبانه با اطلاع رسانی مناسبی همراه نبود تا مردم انتخاب کنند که آیا قصد دارند برای تماشای این فیلم هزینه خرید دو لوح فشرده را بپردازند یا قید خرید را می‌زنند. اغلب مردم در عمل انجام شده قرار گرفتند و در پایان زمان دی وی دی نخست، با این پیام مواجه شدند که این پایان قسمت نخست است و ادامه فیلم در قسمت دوم قرار دارد و باید یک هفته صبر کنند و دی وی دی دیگری بخرند.

کلاهی که «هزارپا» سر مردم گذاشت
بیشتر بخوانید
به گزارش پندار آنلاین:

فیلم سینمایی «هزار پا» در حالی در شبکه نمایش خانگی پخش شد که بدون اطلاع رسانی مناسب و کافی، تنها نیمی از فیلم در قالب یک دی وی دی پخش شده بود و نیمه دوم در قالب یک دی وی دی دیگر طی روزهای آینده عرضه می‌شود و تماشاگران قسمت نخست برای آنکه تا پایان ماجرا را ببینند، مجبو به خرید دی وی دی دیگر هستند؛ اقدامی که با عذرخواهی ابوالحسن داوودی کارگردان این فیلم مواجه شود اما آیا کلاهی که «هزارپا» سر مردم گذاشت، با عذرخواهی برداشته می‌شود؟

به گزارش «تابناک»؛ فیلم سینمایی «هزار پا» به کارگردانی ابوالحسن داودی، فیلمی بود که شانس اصلی برای شکستن رکورد نهنگ عنبر را داشت و از قضا مهم‌ترین عوامل رکوردشکنی یعنی یک کمدی نزدیک به خطوط قرمز به انضمام یک معجون فوق العاده بازیگری متشکل از رضا عطاران و جواد عزتی را در اختیار داشت و همین کافی بود تا این اثر بتواند به سرعتی بسیار بالا از سوی عموم مردم مورد اقبال واقع شود و تبلیغات دهان به دهان سرعت فروش این فیلم را بالا برد. «هزارپا» در نهایت بیش از 38 میلیارد تومان در گیشه فروخت تا به موقعیتی دست نیافتی برسد و دست کم در چند سال آینده رسیدن به این جایگاه دشوار باشد.

طبیعی بود که مالکین رکوردار فروش تاریخ سینمای ایران که رکورد فروش را به شدت جابجا کرده بود، به دنبال تمهیداتی برای کسب درآمد بیشتری در شبکه نمایش خانگی نسبت به دیگر فیلم‌های سینمایی باشند. در این شرایط یک اتفاق عجیب رخ داد و به این فیلم سینمایی 122 دقیقه، در حدود صد دقیقه از دقایق حذف شده و پشت صحنه اثر اضافه شد و یک نسخه 205 دقیقه تهیه شد. در نهایت این نسخه نه در قالب یک دی‌وی‌دی، بلکه در قالب دو دی‌وی‌دی طی دو هفته عرضه شد؛ قسمت نخست هفته پیش توزیع شد و قسمت دوم این هفته توزیع می‌شود.

 

البته این اقدام غیرمرسوم و منفعت‌طلبانه با اطلاع رسانی مناسبی همراه نبود تا مردم انتخاب کنند که آیا قصد دارند برای تماشای این فیلم هزینه خرید دو لوح فشرده را بپردازند یا قید خرید را می‌زنند. اغلب مردم در عمل انجام شده قرار گرفتند و در پایان زمان دی وی دی نخست، با این پیام مواجه شدند که این پایان قسمت نخست است و ادامه فیلم در قسمت دوم قرار دارد و باید یک هفته صبر کنند و دی وی دی دیگری بخرند. این اقدام انتقادهای گسترده‌ای را در فضای مجازی در پی داشت که منجر به عذرخواهی ابوالحسن داوودی شد.

کارگردان «هزار پا» امروز در پیامی ویدیویی در این زمینه گفت: «با توجه به اعتراض‌هایی که برخی از دوستان بیننده نسبت به نحوه ارائه دی‌وی‌دی اول فیلم «هزارپا» داشتند، لازم دانستم قبل از تماشای قست دوم توضیحی را بیان کنم. فیلمی که می‌بینید نه یک سریال و نه یک مینی سریال است، بلکه یک فیلم سه ساعت و نیمه و نسخه کامل فیلم سینمایی «هزارپا» است. ما در نمایش سینمایی به دلیل محدودیت‌هایی که داشتیم مجبور شدیم حدود یک ساعت و نیم از این فیلم را حذف کنیم و دوستان نسخه دو ساعته را در سینماها دیدند.»

او اضافه کرد: «این نسخه کامل فیلم است، دلیل ارائه آن در دو دی‌وی‌دی این است که اگر قرار بود با کیفیت خوب تصویر، تمام فیلم و پشت صحنه را ارائه دهیم طبعا در یک دی‌وی‌دی جای نمی‌گرفت. البته بهتر بود نسخه نهایی در یک پک متشکل از دو دی‌وی‌دی در یک زمان عرضه می‌شد اما مقررات شبکه نمایش خانگی به نحوی است که یک فیلم سه ساعت و نیمه را به رسمیت نمی‌شناسد و مجوز مینی سریال به آن می‌دهد. به هر حال من بابت این مسئله از جانب همه، از شما بینندگان عزیز پوزش می‌خواهم.»

 

البته عذرخواهی داوودی دردی از مردم دوا نمی‌کند و متضرر شدن مردم را جبران نخواهد نمود. البته برخلاف گفته‌های کارگردان «هزار پا» راه دیگری بود و آن هم عرضه هر دو نسخه در یک هفته و همچنین اطلاع رسانی وسیع نسبت به این نوع عرضه بود تا مخاطبان نسبت به آنچه می‌خرد آگاهی داشته باشد و خیار غَبن نسبت به این معامله برای آنها حادث نشود. در هر حال اکنون نیز دیر نشده و مالکین این فیلم می‌توانند دست کم نسخه الکترونیک قسمت دوم را به رایگان در اختیار مخاطبانی قرار دهند که قسمت اول را خریده‌اند؛ هرچند می‌دانیم چنین مشتری‌مداری در سینمای ایران یک شوخی است.

داستان «هزار پا»، درباره رضا و دوستش منصور است که به کیف قاپی مشغول هستند. او از طریق مادرش متوجه می‌شود، دختر فردی پولدار نذر کرده‌ است که با یک جانباز ازدواج کند. به همین دلیل، رضا تصمیم می‌گیرد خود را به دختر نزدیک کند تا بتواند با او ازدواج کند و در این زمینه دست به اقدامات عجیب و خنده‌داری می‌زند و در نهایت فرجام کار آنطور که او انتظار داشته، نمی‌شود... .

علاوه بر عطاران و عزتی، سارا بهرامی، مهران احمدی، سپند امیرسلیمانی، نعیمه نظام دوست، امیرمهدی ژوله، لاله اسکندری، امید روحانی، شهره سلطانی، حسین سلیمانی، شهین تسلیمی و... در این فیلم سینمایی بازی های قابل قبولی داشته‌اند و توانسته‌اند مکمل زوج عطاران و عزتی باشند.

 
 

 

آیا این خبر مفید بود؟

اخبار مرتبط

ارسال نظر

 

گوناگون