{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
|

اگر از اهالی موسیقی باشید حتما می‌دانید برای اینکه یک خواننده بتواند آلبومی را به بازار ارائه کند یا کنسرت‌های خود را در شهرهای بزرگ برگزار کند، در ابتدا باید مجوز خوانندگی داشته باشد. مجوز انتشار برای یک آلبوم موسیقی یا حتی انتشار تک‌آهنگ لازم است و توسط معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دفتر موسیقی این معاونت صادر می‌شود و دریافت این مجوز خودش ماجراهای پیچیده‌ای دارد.

چرا برای خوانندگی در ایران به دریافت مجوز نیاز است؟
بیشتر بخوانید
به گزارش پندار آنلاین:

اگر از اهالی موسیقی باشید حتما می‌دانید برای اینکه یک خواننده بتواند آلبومی را به بازار ارائه کند یا کنسرت‌های خود را در شهرهای بزرگ برگزار کند، در ابتدا باید مجوز خوانندگی داشته باشد. مجوز انتشار برای یک آلبوم موسیقی یا حتی انتشار تک‌آهنگ لازم است و توسط معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دفتر موسیقی این معاونت صادر می‌شود و دریافت این مجوز خودش ماجراهای پیچیده‌ای دارد.

image001

اگر از علاقه‌مندان موسیقی هستید و یا کارهای موسیقی را از دور دنبال می‌کنید، قطعا عبارت‌هایی مثل خواننده زیرزمینی و در نقطه مقابل آن، خواننده مجاز به گوش شما خورده است. اگر مایل هستید بدانید که این دو عبارت چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند و چرا یک خواننده ایرانی در ابتدا باید مجوز داشته باشد تا بتواند وارد دنیای موسیقی شود، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

 

چه تفاوتی بین خواننده مجاز و غیرمجاز وجود دارد

ساده‌ترین تفاوت بین خواننده مجاز و غیرمجاز یا زیرزمینی این است که یک خواننده زیرزمینی، خواننده‌ای است که مجوز خاصی برای ارائه آثار هنری خود به بازار ندارد ولی خواننده مجاز دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران است. اما این مجوز چه تفاوت‌هایی را بین خوانندگان مختلف ایجاد می‌کند یا ساده‌تر بگوییم، چه امکاناتی در اختیار خواننده مجاز قرار می‌دهد که در اختیار خوانندگان غیرمجاز نیست؟

image002

مهم‌ترین مسأله‌ای که باعث می‌شود دریافت مجوز خوانندگی از اهمیت بالایی برخوردار باشد این است که یک خواننده دارای مجوز یا همان خواننده مجاز می‌تواند آثار هنری خود را به طور رسمی به بازار ارائه کند. ارائه رسمی یک آهنگ یا آلبوم موسیقی به بازار هم مساوی درآمدزایی برای خواننده است. یعنی دریافت مجوز راهی برای تجاری‌سازی کار خواننده و کسب درآمد توسط اوست. این مسأله چیزی است که بسیاری از خوانندگان غیرمجاز از آن محروم هستند و برای درآمدزایی باید از راه‌های پیچیده‌ای عبور کنند یا قید درآمدزایی با مقدار بالا را بزنند.

یکی دیگر از مسائلی که اتفاقا آن هم به درآمدزایی مرتبط است و یکی از ابزارهای درآمدزایی بسیاری از خوانندگان است، اجازه اجرای کنسرت است. خواننده‌ای که مجوز نداشته باشد، نمی‌تواند کنسرتی در ایران برگزار کند و از این راه کسب درآمد کند. البته برای اجرای کنسرت علاوه بر مجوز خوانندگی یا همان مجوز انتشار آهنگ به مجوز اجرای کنسرت در هر شهر خاص هم نیاز است و شرایط خاصی برای اجرای کنسرت در هر شهر وجود دارد.

یکی دیگر از مسائل نیز اجازه انتشار قانونی آهنگ‌ها در وب‌سایت‌های اینترنتی مجاز دانلود آهنگ است که در برندسازی شخصی و ایجاد شهرت برای یک خواننده بسیار مهم است. خوانندگان غیرمجاز یا زیرزمینی از این مورد هم محروم هستند و برای معرفی خود به جامعه باید از مسیرهای دیگری که بسیار سخت هستند، عبور کنند.

اصلا چرا نیاز به کسب مجوز است؟

موارد زیادی هستند که باعث می‌شوند در ایران برای انتشار یک آلبوم موسیقی و خواننده شدن به اخذ مجوز نیاز داشته باشید.

قوانین اسلامی

همانطور که می‌دانید ما در یک کشور اسلامی زندگی می‌کنیم و مبنای قوانین کشور ما، قوانین اسلامی هستند. برای مثال طبق نظر مراجع، در شرایط کنونی خوانندگان زن در ایران مجاز به خواندن و انتشار آلبوم نیستند و اگر زن هستید قطعا دریافت مجوز خوانندگی و تک‌خوانی برای شما امکانپذیر نیست. همچنین ممکن است در ترانه‌هایی که برای یک آهنگ استفاده می‌شوند، مواردی مغایر با قوانین اسلامی باشد که در این صورت شعر باید تغییر کند تا بتوانید مجوز دریافت کنید.

عرف جامعه و تابوهای فرهنگی

برخی از اشعار و سبک‌های خواندن هستند که با فرهنگ جامعه ایرانی متناسب نیستند و در عرف و فرهنگ ما دارای اشکال هستند. از آنجائیکه یک آلبوم موسیقی باید در سطح کشور توزیع شود، اگر حاوی موارد ضدفرهنگی باشد، این موارد در دید اکثریت جامعه ایرانی قرار می‌گیرد و باعث ایجاد مشکلات فرهنگی در کشور خواهد شد. برای مثال ما ایرانیان در روابط کاری و خانوادگی دارای آداب و رسوم و تابوهای فرهنگی خاصی هستیم که اگر در یک آلبوم موسیقی به ضدیت با آن‌ها پرداخته شود، از نظر عرف جامعه قابل پذیرش نیست.

image003

بوروکراسی اداری

یکی دیگر از موارد هم که در کشور ما مرسوم است، بوروکراسی اداری برای انجام اکثریت کارها در کشور است. همانطور که می‌دانید کاغذبازی در ادارات ایران بسیار مرسوم است و صدور مجوز خوانندگی هم از این قاعده مستثنی نیست. شاید فرآیند ارزیابی یک آهنگ که به سادگی و با بررسی موازین اخلاقی و اسلامی قابل انجام است، نیازی به طی مراحل زمانبر صدور مجوز نداشته باشد ولی برحسب عادات اداری و بوروکراسی در ایران، فرآیند طولانی صدور مجوز برای خوانندگی در نظر گرفته شده است.

image004

سوابق کاری

قطعا می‌دانید به دلیل مسائل سیاسی خاصی که کشورمان با برخی از کشورهای دنیا مانند آمریکا دارد، بسیاری از شبکه‌های تلویزیونی خارجی و ماهواره‌ای معاند با ایران هستند که در کنار برنامه‌های سیاسی خود به پخش آثار هنری برخی از خوانندگان ایرانی می‌پردازند که جذابیت شبکه تلویزیونی خود را افزایش دهند.

گاهی اوقات برخی از خوانندگان در گذشته به صورت خواسته یا ناخواسته با این شبکه‌های تلویزیونی همکاری داشته‌اند و آهنگ‌های قبلی این خوانندگان بخشی از برنامه‌های یک شبکه تلویزیونی خارجی مشهور و معاند با ایران را تشکیل می‌داده است. در فرآیند صدور مجوز آلبوم موسیقی چنین سوابقی بررسی می‌شوند تا شخصی که مشهور به همکاری با شبکه‌های ماهواره‌ای بوده است، نتواند آلبوم خود را در ایران منتشر کند.

سخن پایانی

فارغ از تمامی مسائل و دشواری‌های که صدور مجوز خوانندگی در ایران دارد و شاید بسیاری از افراد از طی این مراحل دشوار و زمانبر ناراضی باشند، باید به این نکته اشاره کرد که صدور مجوز خوانندگی در نهایت و در شرایط کنونی به نفع یک خواننده ایرانی خواهد بود. همانطور که گفته شد، یک خواننده خوب پس از اخذ مجوز می‌تواند نسخه‌های زیادی از آلبوم خود را در بازار بفروشد و یا با برگزاری کنسرت به درآمد بالایی از توانایی هنری خود دست پیدا کند. همچنین، یک خواننده مجاز به راحتی می‌تواند اقدام به نشر آثار خود در سایت‌های مشهور دانلود آهنگ مانند نکس وان ،رادیونواز و سایر سایت‌های مجاز بپردازد و از این راه شهرت زیادی کسب کند.

آیا این خبر مفید بود؟

اخبار مرتبط

ارسال نظر

 

گوناگون